Numere roșii

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
dangre
Posts: 68
Joined: 02 Jan 2009, 13:27
Auto:
Location: Macin, Tulcea

Numere roșii

Post by dangre »

Salutare.
Vă rog să-mi spuneți dacă pentru ridicarea mașinii a trebuit să umblați după numerele provizorii (roșii) și dacă ați achitat ceva pentru ele? Eu când m-am dus să ridic ceed-ul de la reprezentanță acesta avea tot ce trebuie, dar de ... asta a fost acum 11 ani.
Întreb pentru că, în urma discuțiilor avute cu dealer-ul, am înțeles faptul că vor fi ceva probleme cu emiterea numerelor roșii deoarece firma vânzătoare este din alt județ față de cumpărător (adică dealer-ul este din Galați iar eu sunt din Tulcea). Cică ar trebui să o înscrie pe dealer. Legat de costuri, în contract la contravaloarea plăcuțelor provizorii este trecută o liniuță.
La voi cum a fost?
Mulțumesc
PS Din cauza multor lacune din modul de comunicare dintre mine și dealer am început să nu mai fiu sigur pe nimic și teoretic săptămâna viitoare ar trebui să primesc mașina și aș vrea să mă duc cu „lecția învățată”.
Ex Cee'd 1.4 Best Machine silver

richard2016
Posts: 101
Joined: 30 Dec 2018, 23:56
Auto: kia ceed
Location: Oneşti

Re: Numere roșii

Post by richard2016 »

Cand ridicati masina,are nr rosii,aveti de achitat pana in 200 lei.

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk


Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Numere roșii

Post by Coroama Daniel »

Trebuie sa ai si Rca achitat pt nr rosii

Sent from my TA-1054 using Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Numere roșii

Post by Flavyus »

Cu nr rosii poti circula 3 luni dar la fisc trebuie sa te inregistrezi in 1 luna sau iei amenda

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Numere roșii

Post by Megahertz »

Salut.
Uite ce am scris pe aria dedicata:
"

Inscriere la finante in 30 zile de la data achizitiei
Inmatriculare autoturism nou (3 luni sunt valabile numerele rosii, timp in care nu este nevoie si de rovigneta):

- cerere inmatriculare (vezi link-ul de mai jos pentru cerere in format PDF).
- fisa inmatriculare cu viza organului fiscal.
- dovada platii certificatului de inmatriculari (37 lei - la ghiseu).
- act identitate original si copie.
- copie RCA pe numele proprietarului.
- documentul care atesta dreptul de proprietate (factura - stampilata de organul fiscal)
- cartea de identitate a vehicolului - original si copie.
- dovada platii placutelor de inmatriculari (40 lei sau 85 lei preferential- la ghiseu)
sursa:
https://www.drpciv.ro/document-details/ ... 7a9b042adc

Noile numere se elibereaza cam in 2 zile lucratoare. Nu este necesar sa predati numerele rosii. Acestea se distrug dupa inlocuire.


Daca doriti programare online:

https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/


Bafta"

P.S. Eu parca am platit la dealer 150 lei pt numerele rosii.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

Bergero
Posts: 19
Joined: 20 Dec 2018, 10:08
Auto: Kia Sportage, 1,6T-GDI, 6MT
Location: Iasi

Re: Numere roșii

Post by Bergero »

Ca sa te inregistrezi la fisc, trebuie cartea de identitate (original si copie). In situatia in care cartea de identitate intirizie (la mine inca nu a venit si am deja 28 zile), ce solutii sunt ca sa nu iau amenda?? Dealerul nu stie inca nimic.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Numere roșii

Post by Sergiucid »

Ii expui situatia agentului in momentul in care depui actele, si il rogi sa iti dea un avertisment. Eu eram pregatit sa platesc amenda , dar am dat de o doamna draguta care a spus ca fiind prima oara cand se intampla imi da doar avertisment. Ce mi-a sugerat doamna, e ca data viitoare sa imi fac cont pe saitul de inregistrari si sa urc acolo actele cat de repede le am, data de depunere considerandu-se cea la care am urcat documentele , chiar daca ele mai trebuiesc depuse si in format fizic .Parca am primit si un numar de cont..da nu mai tin minte exact. Speta se aplica la directiile fiscale aglomerate, cum e si Timisoara, unde am putut face programare peste 2 saptamani...
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

dangre
Posts: 68
Joined: 02 Jan 2009, 13:27
Auto:
Location: Macin, Tulcea

Re: Numere roșii

Post by dangre »

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Deci la ridicarea mașinii, pe lângă RCA (dacă vreau să-l achit la ei) va trebui să achit și contravaloarea numerelor provizorii. Din câte văd asta este o altă chichiță din contractele de vânzare, nu că ar fi un capăt de țară, dar dacă am de achitat de ce nu este trecută suma în contract?
Reprezentantul de vânzări de la Galați mi-a spus că mașina se poate declara la fisc în trei luni, cu toate că în codul fiscal spune că se face în 30 de zile, fapt confirmat și de colegi de mai sus. S-ar putea să fiu în imposibilitatea de a nu putea face acest lucru deoarece voi fi plecat din țară (mașina teoretic trebuie să sosească săptămâna viitoare + cele 21 de zile până vine CIV-ul).
Începând de azi am intrat în a 6 lună de la comandă, dar asta este altă poveste, despre care am să vă spun mai detaliat în alt topic.
Ex Cee'd 1.4 Best Machine silver

stanicared
Posts: 29
Joined: 26 Jul 2015, 19:51
Auto: *

Re: Numere roșii

Post by stanicared »

Cele 30 de zile pentru inregistrare la fisc curg de la data intrarii in posesia autovehiculului si nu de la achizitie. Ca sa evitati amenda, avand in vedere ca nu va veni cartea de identitate a masinii in cele 30 de zile, atunci cand va sosi cartea mergeti la dealer si cereti sa va dea un nou proces verbal de receptie datat cu cateva zile inainte de a va prezenta la fisc cu cartea pentru inregistrare. Succes.

stanicared
Posts: 29
Joined: 26 Jul 2015, 19:51
Auto: *

Re: Numere roșii

Post by stanicared »

Eu am luat-o in leasing pe persoana juridica, nu stiu daca se aplica si pentru persoane fizice la dobandire cu plata integrala, dar merita incercat.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Numere roșii

Post by Sergiucid »

stanicared wrote: 19 Jun 2019, 11:40 Cele 30 de zile pentru inregistrare la fisc curg de la data intrarii in posesia autovehiculului si nu de la achizitie. Ca sa evitati amenda, avand in vedere ca nu va veni cartea de identitate a masinii in cele 30 de zile, atunci cand va sosi cartea mergeti la dealer si cereti sa va dea un nou proces verbal de receptie datat cu cateva zile inainte de a va prezenta la fisc cu cartea pentru inregistrare. Succes.
Exact asta mi-a zis si mie doamna de la inregistrari. Nu stiam ce am uitat :))
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Numere roșii

Post by soparlik »

Image
150 lei nr - iti mai pun pe factura cu reducere 100% triunghi reflectorizant ( doar 1 din cele 2 legale) trusa de prim ajutor si extinctor - mi-au mai dat si covorase care sunt de buna calitate


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

Post Reply

Return to “Generalităţi”