Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
zahan87
Posts: 9
Joined: 25 Jan 2019, 18:21
Auto: Kia ceed
Location: Romania

Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Post by zahan87 »

Salut. Urmeaza ca in maxim o saptamana sa intru in posesia unui Sportage Gt line, tgdi, dct7 (comandat in februarie). Exista anumite probleme de care v-ati lovit in momentul preluarii masinii din reprezentata? Mai exact, mici disfunctionalitati sau imperfectiuni ale masinii.

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk


User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Post by soparlik »

Salut - eu am luat una saptamana trecuta si nu am avut nici o problema - ii fac ei un control de calitate (lumini/baterie/daca a patit ceva pe transport) si apoi semnezi un proces verbal cu ei si aia e. Trebuie sa ai o benzinarie foarte foarte aproape sa bagi benzina - ai fix 1.5l in rezervor. M-am dus la prima benzinarie la 200m Petrom langa Kia Jilava si am bagat 60.41l in ea (62 e rezervorul) - iti arata si pe navigatie ca nu mai ai si iti cauta cea mai apropiata benzinarie. Daca nu ai ceva pe aproape mai bine iei o sticla de 2l sau mai mult cu tine si aia e. :)
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

Ephesos
Posts: 4
Joined: 03 Jul 2018, 15:50
Auto: nope
Location: romania

Re: Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Post by Ephesos »

Verifica presiunea rotilor, ori la dealer, ori dupa ce ajungi acasa.
Eu am mers aproape 30 de zile cu 3.5 bari in pneuri, si ma miram de ce zburda asa tare masinuta in gropi sau obstacole. Acum le-am lasat la 2.7 si sunt multumit, intervalul recomandat este intre 2.4 si 2.7 pentru rotile de 19".

Kia le umfla atat de tare pentru transport, dar dealerul ar trebui sa le aduca la presiunea normala cand livreaza masina clientului. Lenea din pacate e mare... macar sa-mi fi spus verbal, ca le desumflam eu daca lor le era greu.

zahan87
Posts: 9
Joined: 25 Jan 2019, 18:21
Auto: Kia ceed
Location: Romania

Re: Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Post by zahan87 »

E bine de stiut, multumesc de sugestii.

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk


User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Post by soparlik »

Eu am acum 2.8 rotile din dreapta si 2.5 2.7 cele din stanga. Banuiesc ca asa mi le-a dat dealeru - am facut 240km intr-o saptamana. O sa le fac la fel zilele astea :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Verificarea in momentul preluarii de la dealer

Post by akeem »

Probabil asa ti le-a dat dar ai grija si cand verifici. Daca o faci imediat ce pleci de pe loc iar masina a stat cu o parte in soare, o sa vezi ca de fapt sunt egale. Diferenta intre o roata la umbra si una la soare e cam de 0.2 - 0.3 (depinde cum rotunjeste valoarea).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”