7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Faust »

DCT ,DSG , sunt tot cutii "robotizate" , dar considerate automate pentru că nu șoferul schimbă vitezele ,pentru că există actuatoare care "calca" ambreiajul și schimbă vitezele , francezii au venit cu denumirea "robotizată" ,
Că funcționează la fel ca o cutiei de viteze manuală.....este altă mâncare de pește.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Je80 »

Face la fel deja,deci update nu a rezolvat nimic.
Am facut programare la service,dar abia in 19 este loc la Timisoara,destul de aiurea ,pt orice problema,revizie,orice, astepti 2 saptamana.
Vedem ce zic oamenii si daca intra sau nu pe garantie.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Faust »

Je80

Cu update sau fără.....tot aia este ! Tot se uzează ambreiajele , tu ești printre puținii fericiți care ai ajuns la acel rulaj , o să îți facă test de vibrații cu tableta și ambreiajele se vor schimba pe garanție , pentru că nu schimbi tu vitezele .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by nirox »

Stie cineva daca cutiile AT au probleme similare? Ma gandesc la modelul HEV

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by aqua »

fac si eu 60 de mii imediat si nu am avut probleme inca, destul de rar si aleator dimineata DOAR pe frig la prima plecare tremura putin, in 10 metri opresc din nou sa ies in bulevard si nu mai zice nimic de acolo, in trafic doar daca o ametesti cu accelerratie frana si iar acceleratie ii mai da cu virgula dar acolo e deja ceva specific si tine de sofer
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Exact la fel și la mine. Tocmai am trecut de 70000.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Tonto77
Posts: 18
Joined: 05 Dec 2019, 21:54
Auto: Kia Sportage GT
Location: Germany

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Tonto77 »

Salutate si la multi ani. Exact asa face si a mea si am trecut de 100000. In vara trecuta am facut tot la Arad testul cu tableta si cica este inca in parametri ambreajul. Cateodata si la mine se comporta ciudat, dar nu am zgomote.
Kia Sportage GT Line- 1.6 T-GDI -7 DCT- AWD.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Nici eu nu prea pot zice ca am mai avut tremuraturi recent, poate doar asa aleatoriu, dar nimic ingrijorator. In schimb, am un huruit cateodata cand trece din 3 in 4, parca ar matina putin chiar cand cupleaza treapta 4, dupa care dispare. Se aude cu atat mai tare daca se intampla sa incep sa accelerez mai tare chiar atunci cand face schimbul de treapta, sau daca sunt pe ceva urcari. Mai vedem, dar parca inca nu-mi vine sa o duc in service.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by aqua »

pai eu as zice ca o duci degeaba ca la service sa fii eligibil pentru schimbare tre sa iasa rau la testul ala cu tableta, banuiesc ca aia nu distinge atat de fin, cred ca shimba ambreiajul doar cand tremura rau de tot si se simt in caroserie vibratiile ca sa le simta si tableta
mai degraba cand ajungi la revizie sa le ceri sa noteze problema pe foaie sa se vada mai tarziu ca ai sesizat
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fixpixu »

Legat de trecerea 3-4 - la proceed la mine am observat dintotdeauna un mic soc la trecerea din 3 in 4. Si cu setul vechi de ambreiaje (schimbate la 18k km) si cu setul nou (care acum au 30k deja)

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Eu personal cred ca e o problema din soft si asta, o "desincronizare" ca sa zic asa. E vizibil ca uneori patineaza putin ambreiajele la trecerea dintr-o treapta in alta, nu doar din 3 in 4. Se vede o oscilatie intre turatii inainte sa se stabilizeze. Pacat, ca poate asta e si parte din motivul pentru care au fost atatea ambreiaje omorate prematur.

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Je80 »

La testul cu tableta a iesit in parametrii,dar m au programat la schimbat in 26.01,desi la Arad nu a iesit in parametrii si au facut update.
Ei fac testul in hala mers fata-spate,in 3m nu face ,dar imediat ce am iesit sa plec a si facut,baietii au inteles situatia,i am invitat sa mergem in probe impreuna.
Nu a mai fost cazul de mers in probe ca au facut direct programarea,vedem ce se intampla atunci.
Masina mea este din 2022 ,februarie am ridicat o si au zis ca nu au avut inca la modelul asta probleme dar o sa verifice si dupa serie.
Imbucurator este ca au fost amabili si intelegatori ,ba chiar ma programasera acum in 19 desi erau f aglomerati dar pt ca masina functioneaza si face doar cand si cand am lasat pt 26 cand aveau mai liber in service,sper sa nu am probleme sau sa raman pe drum ca am ceva drum mai lung de facut pana atunci.

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Je80 »

Din 26 o taraganeaza ca ba nu merge diagnoza la nivel de Kia Romania,ba ca iara trebuie update…..,astept sa ma sune cand le merge .

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

~47k km, a inceput sa trepideze in timp ce patineaza in treapta a doua, chiar inainte de a cupla complet sau in marsarier, insotit de un clinchet metalic. Am dus masina la constatare, n-au reusit sa constate decat zgomotul si tremuratul in marsarier si au zis ca o mai tin putin ca sa verifice si starea mecanica a ambreiajului/volantei, pentru ca pare ca zgomotul provine de acolo. Testul de ambreiaj l-a trecut. Azi/maine desfac transmisia sa vada ce si cum. Nu stiu la ce sa ma astept, dar posibil sa imi spuna ca trebuie sa astept sa se mai agraveze. Soft nou nu era.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by aqua »

asteptam update la problema ...
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Generalităţi”