Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Alexcl
Posts: 60
Joined: 21 Mar 2018, 00:34
Auto: Sportage 1.6 T-GDI DCT GT-Line
Location: București
Contact:

Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Alexcl »

Salutare,

Saptamana viitoare ar trebui sa merg la dealer sa aleg din masinile pe care le au in stoc. Vreau sa merg pe 2.0 dsl AT sau 1.6 tgdi 4wd dct, in functie de ce gasesc, dotari si pret :)

Am vazut acum ca au aparut pozele cu varianta facelift, insa nu mi se pare ca sunt mari schimbari, cel putin estetice. Totusi, am citit despre varianta micro hybrid, ceea ce mi se pare interesant, dar nu sunt foarte multe detalii disponibile.

Intrebarea mea e: ma sfatuiti sa iau varianta actuala sau sa mai astept pana se lanseaza FL?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT AWD GT-Line Sparkling Silver
Lavete auto si lavete de microfibra

Optiq
Posts: 128
Joined: 25 Feb 2018, 00:21
Auto: 2.0 HP AWD Sportage Style +
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Optiq »

Daca iti convine cu ce este dotata masina pe care o gasesti in stoc si vrei sa te bucuri de masina cu cateva luni mai devreme mergi pe ce este in stoc,daca doresti sa o personalizezi ca si dotati si nu te grabesti sa ai masina mergi pe facelift.Din ce am vazut sunt cateva modificari la faruri(cred ca vor fi optionale) probabil vor mai fi ceva culori si adaptiv cruise-control(tot ca si optional).In rest in mare interiorul este la fel(doar ecranul integrat un pic diferit).Te sfatuiesc sa iei in calcul si livrarea modelului facelift-deja sunt intarzieri la comenzile existente si as putea banui ca vor continua si la inceputul livrarii faceliftului.
Sper sa te ajute in luarea unei decizii

bogdanlex
Posts: 102
Joined: 24 Jun 2012, 18:34
Auto: Kia Sportage 2018 1.7 DSL DCT
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by bogdanlex »

Salut,

Raspunsul meu e urmatorul: depinde cat vrei sa astepti. Unii din noi, inclusiv eu, am comandat deja din ianuarie modelul actual si inca nu a venit, banuiesc ca faceliftul va veni mai prin toamna, cel putin asa zicea cineva de la dealer.

Uite niste poze de pe net cu faceliftul. Nu sunt mari schimbari. Mie imi place doar ecranul de interior de la navigatie ca l-au facut mai modern. In rest, nu sunt diferente notabile.

Daca poti astepta, ia-ti faceliftul ca sa nu te simti ulterior, cand se vor umple strazile de facelift, ca ai ales o versiune mai veche si ca daca mai asteptai putin aveai ultima versiune.

Cat despre versiunea hibrid, eu zic sa te interesezi mai bine. Din ce am citit, doar va ajuta masina sa plece de pe loc, nu va merge exclusiv pe electric pana la o anumita viteza dupa care sa treaca pe motorul termic. Plus ca, mai multe piese, mai multe sanse ca si ceva sa se strice in plus.

Zi fainaImageImageImageImageImageImage

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Kia Sportage 2018, 1.7 DSL DCT Style

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Sergiucid »

Daca zici ca ai vazut modificarile exterioare care vin cu faceliftul si nu iti displac (personal nu ma incanta noul model de lumini de zi...) si nu te grabesti as zice sa astepti sa il scoata. Iar legat de ACC , daca va costa cat e AEB-ul acum , dpmdv e un must pe masina si mi-ar fi placut sa il am. Deci...daca nu te grabesti, vrei masina pe gustul tau eu as zice sa astepti :). Success!!!
Ps: @bogdanlex nu arata rau deloc, eu zic sa postezi pozele in topicul dedicat :D
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Flavyus »

Va fi un mild hibrid, deci ceva ajutator.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by BAU »

Asteapta face-liftul si cumpara modelul actual . =D>
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by razb »

Cred ca depinde si de buget daca banii nu sunt o problema asteapta faceliftul si customizeaz.o cum vrei. Daca iei ce resturi mai au ei la ora asta pe stoc dupa ce probabil toate cu mai multe optiuni s.au luat, probabil iti va parea rau mai tarziu. Pe de alta parte la ce mai au pe stoc vei avea discounturi mai mari decat cand va aparea modelul nou.

Sent from my G8141 using Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Nesta3 »

La facelift e posibil (sau nu) sa schimbe variantele de echipare.Plus ca in pozele de mai sus, e echiparea de varf, gen GT Line si pe un style e posibil sa fie ceva schimbari.
Parerea mea e ca daca ce mai e pe stoc va avantajeaza, sa luati fara ezitare.Asta daca nu aveti de gand sa asteptati mult si bine(vezi cazul comenzilor date in ianuarie si masinile nu au ajuns).
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Miria »

Depinde de gusturile fiecaruia, daca va place noul facelift atunci ar trebui sa l asteptati.Cu siguranta sunt si ceva modificari mecanice, insa per total este aceeasi masina, poate mai scumpa cu cateva sute de euro, orice nou model este mai piperat, discounturile isi vor face aparitia la cateva luni de la lansare.Mie unul varianta actuala de Gt line mi se pare mai eleganta, nu mi plac noile semnaturi luminoase de niciun fel, fac masina sa para mult mai chinezeasca, prea e impopotonata cu atatea luminite, dar este strict parerea mea.In schimb imi place mult noul ecran gps, se integreaza mult mai bine.Daca gasiti vreun best buy la reprezentanta nu vad de ce nu ati cumpara generatia actuala...

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Megahertz »

Aveti idee cand apare noul model ?
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

Gaskanu
Posts: 40
Joined: 22 Dec 2016, 11:02
Auto: Sportage

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Gaskanu »

Aveti idee, daca de exemplu s ar potrivi farurile de pe facelift la modelul actual si unitatea media, sa putem sa le schimbam ?!
Multumesc

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Sergiucid »

Daca l-au "dezvelit" pe circuitul de test, probabil in toamna o sa apara. Aparitia nu e intamplatoare, si nici pozele nu sunt facute in stilul ascuns. Practic au facut "avampremiera" :))
Ps : unitatea media sigur va fi 100% fit, farurile par la fel . Dar la cat de scumpe vor fi...tot varianta china ramane pt navigatie :P
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by surfer »

Sper sa ma insel, dar din comparatia pozelor, nici farurile, nici navigatia nu vor fi 100% fit. difera si forma elementelor din jurul lor, asa ca nu o sa se potriveasca.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Megahertz »

In toamna ???? Pffff

SI au ramas si fara stoc :)
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Cumpar modelul actual sau astept facelift?

Post by Bogdan[BBI] »

Personal ma bucur ca am luat versiunea 2018 si nu am mai asteptat faceliftul.
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Post Reply

Return to “Generalităţi”