Probleme livrare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
ionel247
Posts: 11
Joined: 26 Mar 2018, 19:33
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI
Location: Romania

Probleme livrare Kia Sportage

Post by ionel247 »

Salutare tuturor.
Aș vrea să vă cer sfatul într-o problemă mai ciudată pe care o am.
La finalul lunii ianuarie am dat comandă de un Kia Sportage de la un dealer din țară, plătind un avans. Mi s-a spus că aș putea să primesc mașina și în luna februarie dar cel mai sigur în luna martie. La finalul lunii februarie dealerul m-a sunat și mi-a spus că mașina se va fabrica în luna martie.
Acum suntem la finalul lunii martie, iar dealerul nu m-a mai sunat deloc - în condițiile în care în contract se menționează că mașina se va livra în 90 de zile din prima zi a lunii de comandă. Luna de comandă a fost luna ianuarie, deci până la finalul lunii martie se fac cele 90 de zile, deci deja ar fi trebuit să primesc seria de caroserie.
Am încercat să aflu care este stadiul mașinii mele, luând legătura cu Kia România. Spre marea mea surprindere am aflat că Kia România de fapt este Mit Motors sau cele două sunt două firme separate cu aceleași date de contact, n-am înțeles prea bine.
Cert este că am dat un email către Kia România acum câteva zile la care nu am primit niciun răspuns.
Am sunat astăzi la Kia România și acolo o doamnă mi-a spus, în esență, să-mi văd de treabă, să discut cu dealerul care mi-a vândut mașina și să aștept cele 4 zile până se împlinește luna martie, refuzând practic să-mi dea orice fel de informație.
Am sunat dimineață pentru a discuta cu directorul de vânzări de la Kia România, care mi-a spus să-i dau un mesaj cu datele mele, ceea ce am făcut, spunând că va verifica și vom discuta astăzi; l-am mai sunat odată mai târziu dar încă nu verificase și nu mi-a mai dat niciun răspuns.

Dilema mea este că am plătit o sumă destul de mare ca avans, mai am de plătit destul de mult, dar nimeni nu poate ori nu vrea să-mi spună concret care este stadiul mașinii mele - a fost fabricată, nu a fost, iar dacă nu a fost încă fabricată, ce se întâmplă - în condițiile în care eu cred că este imposibil să nu existe o situație centralizată la nivel de țară cu toate comenzile făcute și care este stadiul acestora de fabricare.
Spuneți-mi vă rog dacă ați mai pățit așa ceva și ce aș putea să fac.
Mulțumesc.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by surfer »

Luma ta de comanda a fost Februarie. Comenzile la fabrica se trimit pe 5 ale fiecarei luni.

In plus, fiind ultimele luni de comanda pentru modelul actual, e posibil sa se fi adunat intarzieri pe linie, intarzieri mai departe la livrari, dar si vanzari din stoc, catre clienti grabiti, care au mai dat peste cap un pic comenzile.

Parerea mea este sa stai linistit si sa mai intrebi saptamana viitoare la dealer.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by Ritter »

Stai linistit. Va fi ok.
Verifica si starea dealer-ului, in paralel pe Registrul Comertului, pentru linistea ta.
Masina ta a intrat in fabricatie in Martie. Pana in 20 Aprilie nu e o problema (tine cont ca urmeaza si Pastele Catolic la finalul acestei saptamani si toata Europa de Vest ingheata...)
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

ionel247
Posts: 11
Joined: 26 Mar 2018, 19:33
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI
Location: Romania

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by ionel247 »

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Pot înțelege că mai exista întârzieri din cauze neprevăzute, dar ce nu înțeleg este de ce nimeni de la Kia România nu poate să îmi spună concret ceva de genul - comanda a fost trimisă la fabrică la data de ___, fabrica a spus inițial că o să o facă până la data de ___, dar nu s-a făcut pentru că __ și se va face în perioada aproximativă ___.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by Sergiucid »

Stai linistit, pana in 20 Aprilie poti sa ai ghinionul sa nu se fabrice. Si eu am dat comanda in ianuarie, iar saptamana trecuta m-au anuntat direct ca masina e pe drum si ca se va livra saptamana asta :) ( fara a ma anunta in prealabil ca masina s-a produs ) . Totul tine de noroc :) de cureozitate la ce dealer ai dat comanda ?
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

ionel247
Posts: 11
Joined: 26 Mar 2018, 19:33
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI
Location: Romania

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by ionel247 »

Comanda a fost dată la Rodav Vaslui.

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by Ritter »

Ce tare e chestia asta ! Vorbim agitati de posibile probleme si cineva intreaba "De unde este dealer-ul ?!"....raspuns "Din Vaslui !" :)))
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by stelist »

Eu am dat comanda in 15.01.2018 si saptamina trecuta vineri a ajuns masina la Curtici.

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by mihail75 »

eu am semnat actele pe 7 martie, dealerul mi-a spus ca avea o masina in rezervare si ca s-ar livra pana la finele lui aprilie. Ar fi ok, insa oare se va respecta? Rezervarea aceasta ar avea prioritate fata de o comanda? Am preferat sa iau style fara alte optiuni.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by -ics- »

Eu am dat comanda la Rodav pe 05.02.'18
Acu 2 zile vanzatorul m-a sunat ca "masina a fost produsa".
Am facut plata, pentru ca ma grabesc, cumva.....as dori sa am masina pana de Pasti.....
El mi-a promis ca face tot posibilul sa o primesc pana atunci.....dar.....nu depinde numai de el ..... si e de inteles asta....
Ei nu pot afla multe informatii, pentru ca nu au cum sa afle.....nu prea exista un "lant" al informatiilor astfel incat ei sa stie in permanenta unde este masina.
Probabil, majoritatea dintre dealeri merg pe experienta altor vanzari....si, in general, isi dau cu presupusul....
Concluzia.....nu trebuie intrat in "panica".....cu calm se rezolva toate....
De ex. la mine situatia e astfel (si i-am spus-o si vanzatorului): daca nu-mi livreaza masina pana de Pasti.....sa si-o tina pana am sa vin eu s-o ridic....
Eu plec imediat dupa sarbatori, 2 saptamani, intr-un concediu.....si nici macar nu am habar unde ma duc....vreau o vacanta, cu sau fara masina....asa ca l-am avertizat ca va trebui gasita o solutie in situatia in care nu poate sa mi-o livreze inainte de sarbatori....
Si solutia a fost simpla....mi-o pastreaza el in showroom....pana ma intorc....
Deci.....cu calm si rabdare.....se gasesc solutii pentru orice situatie....
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Inainte de a plati 1 leu la dealer m-am interesat sa nu fie in insolventa, ba chiar l-am intrebat direct. Teoretic daca ar fi in insolventa ar trebui sa notifice acest lucru pe toata corespondenta.

ionel247
Posts: 11
Joined: 26 Mar 2018, 19:33
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI
Location: Romania

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by ionel247 »

Multumesc pentru răspunsuri. O să aștept să văd ce se întâmplă.
Am mai vorbit și cu dealerul și mi-a spus, în esență, că masina urmează să se producă.

Jembajemba
Posts: 17
Joined: 15 Jan 2018, 10:43
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI
Location: Galati

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by Jembajemba »

Eu am facut comanda la sfarsitul lunii ianuarie si ieri m-au sunat sa-mi spuna ca trebuie sa platesc restul de bani pentru ca masina e la Curtici. Din ianuarie si pana acum nu am mai primit niciun semn de viata de la ei. Dar nici eu nu i-am deranjat :-0

dany1710ro
Posts: 61
Joined: 18 Mar 2018, 22:06
Auto: kia sportage 1.7 dsl mt
Location: RO

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by dany1710ro »

Va doresc asteptare usoara!
Eu am dat comanda pe 5 Martie.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk


mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Probleme livrare Kia Sportage

Post by mihail75 »

pana la urma masina vine mai repede decat credeam. De fapt e deja produsa (eu ramasesem cu impresia ca se va face in aprilie)! Fiind anterior rezervata de dealer urmeaza sa soseasca pana vineri. Fiind prins cu vacanta de Paste am sa merg totusi sapt. viitoare sa o ridic (Auto Kino Brasov).
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”