1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
angel
Posts: 43
Joined: 24 Apr 2017, 22:20
Auto: Kia Sportage 1,6T-GDI 7DCT 4x4
Location: Bucuresti

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by angel »

by angel » 08 Feb 2018, 20:41

Da! Am patit-o si eu cu DCT-ul in traficul din Bucuresti de cateva ori....Prima data aproape ca m-am panicat. Mi s-a intamplat in intersectiile aglomerate cand accelerezi/apoi franezi imediat dupa numai 2-3 m /iar accelerezi / iar pui frana = e... cand accelerezi din nou....masina sta pe loc (te poate lovi cel din spate care anticipeaza ca odata eliberata calea de rulare TU sa pleci) si in acest caz te precipiti, nu stii ce are masina si bagi piciorul tare in acceleratie. Balbaiala dureaza cam 2-3 secunde. NU prea ma pricep la DCT dar banuiesc ca e din cauza balbaielii piciorului pe acceleratie....calculatorul neintelegand ce vreau eu sa fac...Mentionez ca am cu DCT-ul 3000 km din care 2000 in Bucuresti.

In februarie am postat mesajul de mai sus....De atunci masina mi-a mai facut de vro 10 ori aceeasi figura: la viteze mici cand pleci de la stop, dupa 4-5 m franezi din cauza celui din fata , apoi accelerezi, apoi franezi din nou....daca mai accelerezi o data...masina nu mai raspunde !!!....se tureaza dar nu se misca...automat te uiti in spate sa nu te loveasca cineva...iei ceva clasoane si injuraturi, apoi dupa 4-5 secunde masina zvacneste inainte ...daca trebuie sa franezi din nou...ai cam sfeclit-o!!! Deja am un stres la chestia asta la mersul prin Bucuresti. Maine ma duc la revizie la 2 ani. Va intreb daca exista un update pt. cutiile din 2017!?...sau daca a mai patit cineva asa ceva....daca DA..insemna ca aceste cutii NU sunt pt. Bucuresti!!!...chestia ca sa lasi spatiu suficient fata de cel din fata ca sa nu franezi, in Bucuresti NU se poate aplica!!! Bucurestenii stiu foarte bine ce spun.Multumesc anticipat pt. sfaturi/raspunsuri!

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by akeem »

Incearca ce ziceam eu: pe modul Normal dar in poarta manuala. Eu fac asta de vreo cateva zile si e super. Intra si autohold-ul....
E adevarat ca toata distractia e pe vreo 300m unde am 3 treceri de pietoni la 90 de grade... Si prind aceiasi pietoni carora le dau prioritate de 3 ori.
Dar nu vad de ce nu s-ar aplica pe un trafic gen Petricani la 6 seara... Evident, cum scapi muti repede in poarta automata.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Flavius18 »

Uite cum se intareste idea de a renunta la automata de la Kia, si sa ma indrept catre o alta marca :), si pacat ca imi place Kia cum nu credeam ca se va intampla.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by ingerulol »

Bai serios ca nu va inteleg . Am 7000km in traficul bucurestean - in 4 luni . Stiu sa conduc, nu am menajat-o dar nici nu mi-am batut joc de ea in vreun fel. Nu s-a incalzit mai mult de 6 linii in miezul verii 42grd pe termometru vineri seara obor - colentina (din 10 - la 8 e galben). Am doi colegi care a auzit el ca se supraincalzeste si nu si-au mai luat masini, citind pe acelasi forum .

Nu va inteleg ce atatea griji . La cea manuala nu exista termometru, dar chiar si asa .... Asa sunt DCT cu ambreiaj uscat , trebuie putin menajat .... oricum fiind automata conduci muuuuult mai relaxat . Parerea mea .

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Flavius18 »

Ingerule, oamenii probabil nu au citit suficient inainte sa cumpere masina cu cutia asta automata si acu isi fac griji, insa pe o parte ii inteleg, ca sunt destui care sunt bagati la rate si probabil nu sunt multumiti de ce au si cum se comporta cutia. Probabil ca si astia de la Kia trebuia sa tina cont si de parerea clientilor si sa modifice cutia aia insa slabe sanse. Eu am manuala cutia si momentan sunt multumit, insa ce vrei sa zic ca sunt multumit de cutie si nemultumit ca am avut hotel de pisici pe capacul motor ca asiaticu a facut economie la plastic cand a realizat scuturile pe sub masina? Am dat ceva bani pe masina ca sa improvizez plase pe sub masina sa nu mai am probleme cu pisica...sunt curios ce parere isi fac aia la MIT cand o sa ma duc la revizie, cred ca o sa radem in hohote

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by akeem »

Eu n-am nimic cu cutia automata, dimpotriva, sunt superincantat. N-as mai trece la manuala. Imi place si masina si cutia si chiar ma uitam zilele trecute pe net si rasfoind ofertele concurentei am ajuns la concluzia ca ... tot Sportage mi-as lua.
Doar ca daca e un punct slab (sau ma rog, un punct care nu e chiar la superlativ) e mersul in trafic intens de oras. Nu e vina ei ci a solutiei constructive. Compenseaza din plin in toate celelalte situații. Iar pentru punctul asta mai... nu chiar asa de incantator ( :) ) incercam sa gasesc o solutie... Si pana acum cea descrisa mai sus pare a fi cea mai convenabila (cel putin pentru mine).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Flavius18 »

Eh, de punctul ala slab imi este si mie...si pentru mine pct ala slab ma face sa ma uit peste gard la alte firme. Care erau concurentele?

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by m4rius »

Sa nu uitam ca traficul din București nu este chiar normal fata de alte tari cu apa calda. Eu spun ca în situația data constructorul a făcut ce a putut . Dacă punea umeda pierdea din puterea ajunsa la roata... De cvt nu mai vb.
Eu am mașina de 2 ani și sunt mulțumit din toate punctele de vedere... Dar nici nu am pretenții mari, e totuși un suv de 26k.
Când am achiziționat mașina mai aveam 2 variante în buget duster și vitara. La ele oare cum o fi...
Spor

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Alx03 »

Pe Duster cred ca era inca disponibila automata la momentul respectiv, dar era tot DCT uscat, deci nu castigai nimic.
La Vitara, in schimb, cutia automata e pe convertizor de cuplu, clasica. Nu stiu cat se pierdea efectiv din putere, dar prin review-uri era destul de laudata ca fiind precisa, data fiind natura cutiei.

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by m4rius »

Cred ca ai pierdut esență la ce am vrut sa spun...
In 26k aveam 2 alegeri posibile
Duster care nu avea 4x4 cu automata și costa cam 20k
Vitara full (fără trapa ) la 22 k dar mai mica și mai spartana la confort.
Nu spun nimic de performante ca nu exista termen de comparație între duster, Vitara și sportage
Deci părerea mea ca la prețul asta era imbatabila... chiar și cu aceasta cutie nasoala.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Alx03 »

Da, eu am pus mai mult accent pe alternativele in termeni de cutie pe care le aveai in zona aceasta de pret.

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Flavius18 »

Marius, cand te aud de Vitara imi aduc aminte de mine si de gresala pe care urma sa o fac. Am fost gata, gata sa cumpar o Vitara, deja sunasem la dealer :D pentru ca eram panicat ca nu-mi gaseam masina :). Ma bucur ca nu am plecat in ziua aia la magazin sa achit masina pentru ca la 2-3 sapt. mi-am luat Kia :). Vitara era ceva gen, raul cel mai rau pentru ca sincer nu-mi placea masina, si nici azi nu-mi place doar ca ma incalzea ca este noua si are garantie.

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by m4rius »

Flavius, fix asa era sa fac și eu... Nu găsisem nimic în bugetul meu (25k) cu 4x4 automata, scaune incalzite și senzori spate și eram la mai puțin de un pas sa iau Vitara... Am avut noroc.
Variante mai scumpe erau
Tucson 27k
Cx3 28k
Cx5 32k
Asx 27k
Cel puțin asa arătau ofertele la momentul respectiv, oferte negociate cum m-am priceput mai bine.
Pana la urma am luat sportage mașina de DT cu 23, 5k

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Flavius18 »

Ne-a venit mintea mai tarziu, dar ne-a venit :D

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 1.6 t-gdi si cutia 7dct - probleme?

Post by Alx03 »

Si eu ma incadrez in exact aceeasi situatia. Deja sunasem la cativa dealeri prin tara ca sa incerc sa obtin cel mai bun pret pentru un Vitara 1.4 Turbo. Insa m-am oprit in momentul in care am decis sa merg la un Test Drive si cu Kia Sportage. Mai fusesem cu Mazda CX-5, Honda CRV si Toyota RAV4 Hybrid. Insa am ajuns la Kia pentru ca parea compromisul perfect intre ceva low-end ca si Vitara/Duster si ceva mai spre Mid, cum sunt cele sus-mentionate. Inca nu pot sa zic cu mana pe suflet ca nu imi pare rau ca nu am mers pe CX-5, dar decizia logica, cel putin, a fost KIa.

Post Reply

Return to “Generalităţi”