Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

Si-a pus careva navigatie chinezeasca Android pe Sportage 2016? Am cumparat o chinezarie Asottu Infidini cu android 7.1.2. Merge pe ea totul, mai putin camera de backup. Am avut navigatia originala de 8” cu amplificator digital JBL si subwoofer. Navigatia chinezeasca a venit cu canbus decoder, merg comenzile pe volan, tastatura de sub navigatie, are TV digital. Doar ca nu simte cand pun masina in reverse. Am vazut pe Aliexpress ca si-au mai cumparat niste romani si poate ma ajuta daca citesc asta.... Chinezii de unde am cumparat nu sunt cooperanti, ii doare la basca.

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by fristici »

Fantastic fix dupa asa ceva ma uitam zilele astea. Cat ai dat pe ea si unde ai montat-o? Trebuia sa fie niste mufe la ea pentru intrare video , poate nu le ai, au acolo pe site optiuni sa-ti alegi. Cu conector pentru camera, fara conector, cu camera de la ei, etc.
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by cristinub1 »

Mi-am montat eu. Ca sa "simta" navigatia mersul cu spatele si sa afiseze camera trebuie sa conectezi firul de alimentare + la firul dedicat de la unitatea media. Firul cu care bine camera are, pe langa mufa video si un fir aditional care trebuie sa faca legatura intre comanda de marsarier din spate (de la becurile dedicate de obicei) la firul "reverse" de la navigatie. Gasesti pe net mai multe, chiar si pe youtube. Daca esti din zona Bucuresti te pot ajuta eu.
Ceva de genul:

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

@cristinub1: Am facut asta si merge. Mersi. Am conectat de la firul ACC 12v la pinul 79 "Back" si comuta pe camera. Doar ca e complicat sa duc fir de la lampa de reverse din spatele masinii. CAN-BUS-ul ar trebui sa faca asta. Acum astept raspuns de la chinezi in legatura cu asta.
@fristici: Am data deja 2500 LEI pe toate accesoriile si inca mai am de cheltuit. Am montat-o singur.
Asta e camera: https://www.aliexpress.com/item/4G-1024 ... 0.0.YpL83z
Asta e TV-ul: https://www.aliexpress.com/item/Infidin ... 0.0.YpL83z
Tot ei au si Stick USB 3G si OBD2 adapter si DSP module (audio mai bun)
https://www.aliexpress.com/item/Infidin ... 0.0.YpL83z
https://www.aliexpress.com/item/Infidin ... 0.0.YpL83z
https://www.aliexpress.com/item/DSP-bui ... 0.0.YpL83z

Daca aveti Sportage cu camera spate originala sau amplificator din fabrica trebuie sa alegeti versiunea cu CAN-BUS
Atentie, desi TVtunerul este de buna calitate, intrarea video de la navigatie e slaba si se vede putin fuzzy. Pe TV-ul mare se vede perfect. Doar ca trebuie verificat sa aveti semnal DVB-T2 in zona voastra. Cica ar fi peste 90% din tara acoperita. De asemenea, antena trebuie sa fie la geamuri. Nu merge din casa, de pilda.

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

PS: Daca aveti de gand sa comandati, trebuie sa aveti grija cu vama si DHL-ul. sunt costuri suplimentare. Daca va hotarati sa luati, va pot da detalii despre asta.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by Sergiucid »

@Lorrys: pune si niste poze cu noua navigatie, arata chiar interesant.Nu se pierde garantia pentru astfel de interventii?
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

Inca nu e instalata definitiv. Astept solutia pentru camera de reverse de la chinezi. Am facut rost de un manual de service si studiez problema cu lampa de reverse. O sa pun poze ulterior.

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

Nu reusesc sa gasesc firul de la lampa de reverse... Ar trebui sa fie pe partea dreapta a masinii pe langa praguri. Doar ca trebuie sa demontez bumperul spate ca sa gasesc firul. Are cineva instructiuni cu privire la demontarea bumperului?

heshguard
Posts: 13
Joined: 10 Dec 2017, 11:46
Auto: Sportage
Location: Oradea

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by heshguard »

Initial nu ai avut camera? la navigatia de 8"?

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

Ba da, am inca pe masina camera originala si intentionez sa o folosesc pentru ca incorporeaza si liniile de ghidaj conform rotatiei volanului. Doar ca nu am gasit pin special pentru activare functie "back camera" pe navigatie. Cred ca masina da comanda pe canbus.
Am gasit siguranta de la lampa de reverse, am trecut un fir printr-o garnitura din firewall si am reusit sa fac ce mi-am propus. Mai ramane sa asamblez totul. Chinezul inca nu a gasit solutie la problema, in afara de a incerca tot felul de combinatii de conectat fire pe la mufele lor...

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by fristici »

Asa-i chinezu', nici el nu stie ce a facut :))). Eu n-as monta asa ceva singur :-ss mi-e frica, de ce n-ai mers la Kia la service?
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by modream »

Eu mi-am înlocuit anul trecut navi original cu amplif cu o chinezărie. Kia sportage 2012. A fost complicat. Chinezii mi-au trimis un cablu prost (dar ma documentasem si ma așteptam) si a trebuit da mi-l modific singur. Culmea e ca am reușit sa rezolv camera de marșarier cel mai repede. Am păstrat totul original pe mașină (microfonul handsfree, antena gps si radio, camera de marșarier).
Am găsit aici documentatie: https://www.google.ro/url?sa=t&source=w ... 8890Fv-t8V si pe un site rusesc: https://www.drive2.ru/l/451069423688614809/
Ideea e că ai nevoie de un adaptor de tensiune (camera originală merge la 6v,nu la 12...) ai totul pe site
sunt mulțumit de navigație, softul e cam nasol,dar se poate schimba (tot rușii au soft alternativ, redmod, caută pe 4pda.ru)
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

Am CANBUS-ul care imi da 6,5v exact cum dadea navigatia originala. Doar ca, tot CANBUS-ul trebuie sa dea semnal navigatiei chinezesti sa comute pe modul "backup camera". Si nu face asta. Am incercat "n" variante pe care mi le-au spus chinezii. Nu merge. In final am reusit cu lampa de spate. La Kia nu cred ca s-ar fi deranjat pentru ca nu au de unde sa stie ei ce au facut chinezii. In final merge totul, acum sunt in probe, inainte de a infige totul definitiv. Merge GPS-ul cu semnal super (folosesc antena originala a masinii, care e amplificata). TV-ul digital merge doar daca stai pe loc si nu in toate zonele. Parca digionline e mai ok. Radio e ok, la fel, folosesc antena originala a masinii. Sunetul e cu ceva mai slab decat originalul, dar pentru waze e ok. In rest pare ca merge totul ok. Sper sa ma tina macar 3 ani. Chinezii au reusit sa faca si model compatibil cu masina mea, insa mie mi-au trimis cablajul gresit. Acum ii presez sa imi trimita ce trebuie.

PS. din nustiu ce motiv, Apple Music nu se poate instala pe Androidul asta desi e v 7.1.2. Zice ca nu e compatibil cu versiunea dvs. de sistem de operare... Posibil ca Apple nu permite sa pui pe orice sistem chinezesc aplicatia lor din motive de securitate. Oricum, nu mi-am pus contul de google real ci am facut unul special pt. navigatie. Nu am incredere ca androidul asta nu trimite chinezilor parola de gmail...

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by modream »

lorrys wrote:Am CANBUS-ul care imi da 6,5v exact cum dadea navigatia originala. Doar ca, tot CANBUS-ul trebuie sa dea semnal navigatiei chinezesti sa comute pe modul "backup camera". Si nu face asta. Am incercat "n" variante pe care mi le-au spus chinezii. Nu merge. In final am reusit cu lampa de spate. La Kia nu cred ca s-ar fi deranjat pentru ca nu au de unde sa stie ei ce au facut chinezii. In final merge totul, acum sunt in probe, inainte de a infige totul definitiv. Merge GPS-ul cu semnal super (folosesc antena originala a masinii, care e amplificata). TV-ul digital merge doar daca stai pe loc si nu in toate zonele. Parca digionline e mai ok. Radio e ok, la fel, folosesc antena originala a masinii. Sunetul e cu ceva mai slab decat originalul, dar pentru waze e ok. In rest pare ca merge totul ok. Sper sa ma tina macar 3 ani. Chinezii au reusit sa faca si model compatibil cu masina mea, insa mie mi-au trimis cablajul gresit. Acum ii presez sa imi trimita ce trebuie.

PS. din nustiu ce motiv, Apple Music nu se poate instala pe Androidul asta desi e v 7.1.2. Zice ca nu e compatibil cu versiunea dvs. de sistem de operare... Posibil ca Apple nu permite sa pui pe orice sistem chinezesc aplicatia lor din motive de securitate. Oricum, nu mi-am pus contul de google real ci am facut unul special pt. navigatie. Nu am incredere ca androidul asta nu trimite chinezilor parola de gmail...
Pentru apple music instalează aplicația "aptoide", un magazin alternativ. De acolo poți instala orice aplicație, fără incompatibilități

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Problema camera reverse Navigatie Android Sportage 2016

Post by lorrys »

@modream: Am reusit sa instalez Apple Music de pe apkmirror. Functioneaza, doar ca nu poate afisa melodia curenta din pricina rezolutiei prea mici a unitatii chinezesti. In rest, pare ok.

Post Reply

Return to “Generalităţi”