Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by radurobertino »

Salut. Știți cumva dacă se găsește corector pentru culoarea Bronze Metal?Am găsit spoilerul lovit puțin în față, se vede culoarea neagra a plasticului. Și ca să nu mai deschid încă un topic, mai am o intrebare. Este vreo modalitate de a face să dispară zgârieturile de pe parbriz. Am fost la spălătorie și mi-au făcut câteva zgârieturi. Ceva gen polish, sau în genul. Mulțumesc.

Trimis de pe al meu 6070K folosind Tapatalk


Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by Macabrescu »

Se găsește orice culoare. Eu mi-am luat Infrared de pe ebay creion corector + lac. Dar nu te aștepta la rezultate spectaculoase, mai ales dacă e o suprafață mai mare.

Din păcate va trebui să trăiești cu zgârieturile alea pe parbriz. Dacă dai cu polish se ia si din stratul de protecție al geamului și faci mai mult rău.

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by radurobertino »

Macabrescu wrote:Se găsește orice culoare. Eu mi-am luat Infrared de pe ebay creion corector + lac. Dar nu te aștepta la rezultate spectaculoase, mai ales dacă e o suprafață mai mare.

Din păcate va trebui să trăiești cu zgârieturile alea pe parbriz. Dacă dai cu polish se ia si din stratul de protecție al geamului și faci mai mult rău.
Mulțumesc pentru răspuns. Nu este o suprafață mare, altfel as fi reparat-o pe Casco. O sa ma uit pe eBay.

Trimis de pe al meu 6070K folosind Tapatalk


Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by Miria »

Dar de ce pe ebay? Iei codul de vopsea de pe stalpul masinii si te duci la orice magazin care prepara vopsea auto si iti faci un spray sau un creion cum doresti.In Bucuresti gasesti in Targ Vitan Auto...

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by radurobertino »

Am găsit aici https://www.colinauto.ro/vopsea-retus-kia-original. A cumpărat cineva de la ei?

Trimis de pe al meu 6070K folosind Tapatalk


Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by Miria »

Da sunt bune insa platesti 109 ron pe o carioca de vopsea cand la orice magazin de preparare pe calculator, care este aceeasi vopsea dai 30 de ron... Decizia iti apartine!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by Nesta3 »

Nu e chiar asa ieftin.Depinde si de producatorul de vopsea.E cam la juma de pret, dar sincer, creionul e o varianta mai comoda,rapida si cred ca si mai calitativa decat niste vopsea pusa intr-u cutie, pe care nu o poti tine in masina si pentru care ai nevoie de o noua mini pensula ori de cate ori vrei sa faci ceva.Eu am avut nevoie pentru masina(contact cu un stalp din ala de plastic) si am fost la reprezentanta.Am avut noroc ca tocmai ce vopsise in culoarea bronze metal si a ramas vopsea.Cu o pensula mica a dat in zona afectata si acum nici nu se mai vede.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Creion corector pentru culoarea Bronze Metal

Post by Miria »

Pai eu zic de spray, nu stiu eu de cand am masina am avut vopsea facuta pe codul de fabrica.Cand am avut nevoie pt ciupituri am spray at putina vopsea intr un capacel si cu ajutorul unei scobitori am umplut defectul.In atatia ani pot sa zic ca am devenit profesionist deja, fara a mi sari vopseaua noua la spalat sau sa se vada diferente.

Post Reply

Return to “Generalităţi”