Cutie portbagaj + Bare transversale

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Ranya
Posts: 31
Joined: 23 Nov 2016, 22:55
Auto: Kia Sportage 1.7 CRDI 7DCT
Location: Constanța

Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Ranya »

Salut
Ce cutie portbagaj si bare transversale recomandati pentru sportage 2017 cu bare longitudinale din fabrica?
Eu am gasit următoarea varianta:
Cutie neumann 190 + bare transversale green valley
Cum se comporta la viteze mari aceste cutii?
Orice parere e bine venită

Mulțumesc

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Campulaurentiu »

Salut ! Bare musai thule ! Portbagajul este dupa buget .... trebuie sa te astepti la urmatoarele situatii : consumul creste cu 2 l, barele scot un suierat la viteze mai mari de 120 km/h si portbagajul de deasupra este zgomotos la trecerea peste denivelari atunci cand este gol. In rest este foarte practic cand masina este plina cu oameni ai cu bagaje multe. Stima
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by tomcat1974 »

Campulaurentiu wrote: 24 Sep 2017, 05:09 Salut ! Bare musai thule ! Portbagajul este dupa buget .... trebuie sa te astepti la urmatoarele situatii : consumul creste cu 2 l, barele scot un suierat la viteze mai mari de 120 km/h si portbagajul de deasupra este zgomotos la trecerea peste denivelari atunci cand este gol. In rest este foarte practic cand masina este plina cu oameni ai cu bagaje multe. Stima
Bare dupa preferinte ;) - si Hakr au ceva serie de aluminiu, dar Thule este vb de gama.
Intrebarea este ce cutii se pot monta - sa intre si schiuri de 180 si sa poti avea access la portbagajul masinii in mod normal (asta insemana montare destul de in fata la cutie).
Multumesc
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Nesta3 »

Eu voi alege doar Thule.Desi sunt mai scumpe, sunt fara dar si poate cele mai calitative.
Ma gandeam la combinatia asta:
Bare : https://www.portbagajeauto.ro/bare-tran ... inale.html

Cutie: https://www.portbagajeauto.ro/cutii-por ... -auto.html

Daca se potriveste cutia, adica sa se deschida portbagajul masinii, asta va fi combinatia finala.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by surfer »

Si eu tot Thule recomand. Diferenta de calitate este mult prea mare ca sa merite economia pe termen scurt.
Cat despre zgomot, barele fluiera doar daca scoti banda de cauciuc de pe mijlocul lor (chiar si cu suport bicicleta sau cutie pe ele, poti decupa acele benzi si zgomotul este redus considerabil).
Sunt mai multe optiuni disponibile - eu am luat bare cu 800 Ron, tot de la portbagajeauto. Nu sunt negre ca cele indicate de Nesta, dar sunt aceeasi serie parca (am scris in jurnal modelul exact).
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by cocos1969 »

Eu am primit aceasta oferta de la portbagajeauto.ro:
Am fost la ei la magazin si am cerut oferta si le-am vazut.
Sunt super calitative.
Poate iau la anul la junior daca se duce cu msiana in concediu in Grecia sau Muntenegru.
Cred ca sunt utile pentru concediu sau daca mergi la schi.

Barele transversale pentru Kia Sportage 2017 :

http://www.portbagajeauto.ro/bare-trans ... -4000.html

http://www.portbagajeauto.ro/bare-trans ... ngbar.html

Cutii portbagaj:

http://www.portbagajeauto.ro/cutii-port ... ucios.html

http://www.portbagajeauto.ro/cutii-port ... oskin.html

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by tomcat1974 »

Vazutl este una ... nimeritul este alta :)
Din ce am vazut eu Kia vinde exact cutii Thule Pacifica 600 sau 200. Banui ca nu le vanda fara sa potriveasca la portbagaj.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Miria »

Nu se infunda plafonul de la aceste bare transversale? Sau sa ramana semne in vopsea? Spun asta pentru ca am vazut la un Outlander al unui vecim cand si a dat aceste bare jos ii ramasesera niste patrate in vopsea....Eu nu mi as pune asa ceva pe masina.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by default »

Say what? Sa stii ca de aia am vandut masina si am ramas cu barele. Avea plafonul deformat si tocmai de la Thule, montate pe sine! Acu...ma chinui sa le vand...!

:lol:
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Miria »

Degeaba razi, intreb, eu n am avut niciodata pe masina asa ceva.Eu doar am vazut pe 2 Logan uri, un Outlander si un X1 cum ramasese vopseaua patata si un pic deformata tabla.Nu stiu ce marca erau acele bare, nici daca erau montate corect insa banuiesc ca au niste ghidaje, singurele bare pe care le am avut in familie au fost unele prin anii 90 pe Oltcit ul de atunci al tatalui meu, acestea se prindeau pe streasina masinii, imi punea bicicleta ca sa ma plimb prin Herastrau.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by default »

Nu rad degeaba! Tu crezi ca inginerii aia se joaca, cand proiecteaza o masina? Nu la Kia au aparut insa barele longitudinale prima data.

Daca sunt montate corect si respecti si sarcina maxima, nimic din ceea ce spui nu se poate intampla! Relax! Ai bare longitudinale la Sportage! Banuiesc ca la masinile fara, e o problema poate. Citeam acum pe net ca se intampla la Symbol si Dacia, masini fara bare longitudinale. Oricum erau montate incorect si probabil supraincarcate cu alea-alea, ca omul!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Miria »

Pai da asa este la Logan am vazut, cat si la Symbol.Eu am un Symbol si nu i am pus niciodata.Nu stiu ce sa zic, probabil acestea Thule or fi mai ok.Eu nu mi pun, nu prea am ce sa car atat de mult si oricum daca merg in vacante prin strainatate prefer cu avionul, ies la fel ca si bani plus oboseala, ciupituri pe vopsea, parbrize ciobite, asa cobor din avion si frec o masina inchiriata.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by default »

:!: Nu vinzi Kia...ma gandesc? Scuze...dar nu m-am putut abtine totusi.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Miria »

De ce as vinde o? Deabia am cumparat o. Eu am luat o mai mult asa pentru un congres de Medicina,ma mai duc cu ea la spital, o intalnire, Symbolul deja este uzat moral pana si brancardierii au diverse Suv uri si masini cu adevarat misto.M am suparat si mi am luat si eu un suv, cochetam cu Touareg insa nu prea incapea pe unde imi parchez masina,Tiguan ul nu mi place si am luat Sportage din pura intamplare, am intrat de curiozitate, m am urcat in showroom, nici test drive n am facut, am cerut proforma, am platit o banii jos si acum sunt posesor ul ei.Nu regret nicio secunda, bine are 120 de km momentan, dar cine stie sper sa imi mentin parerea.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by default »

Pai chiar nu iti trebuie bare, in cazul asta! M-ai convins! Daca nu circuli cu masina, sigur nu vei fi dezamagit de ea, niciodata!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Post Reply

Return to “Generalităţi”