Alegere Sportage vs Tiguan

Forum cu de toate despre Kia Sportage
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by eugenflorinmanea »

La aceiasi bani clar Tiguan cutie automata minim 150 cai diesel sa fie.
O fi mai anost, dar cutia automata e peste Sportage, la fel si directia.
Portbagaj 620 l vs 493 la Sportage, 0-100 in 9.3 secunde la 150 cai vs 9.5 s la Sportage cu 185 cai, consum mai bun .. dar si cu vreo 10,000 EUR mai scump.
SAAB 9-5

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by andrei1271984 »

tiguan-ul mi se pare cea mai urata si "cutie" masina :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Tiguanul are 620 l portbagaj doar daca culisezi in fata maxim sezutul banchetei spate ramanand spatiu f mic pt genunchi pasagerilor din spate.
Stima.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Cand am trecut de la Mondeo mk3 la Passat b6 am crezut ca nu mai am directie, atat de moale era prin comparatie. Mai ales cu imbunatatirile aduse directiei la S4 nu as crede sa fie diferente. Cel putin cu Passat e comparabil.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Referitor la directie:
Aall versions have Kia's latest rack-mounted Motor Driven Power Steering (R-MDPS). Previously, the electric motor which controls the steering was mounted half way up the steering column. With R-MDPS it is mounted directly to the steering rack. This brings sharper responses and greater precision. Kia likens it to trying to steer a blindfolded person from behind: if you direct them from the waist they are able to follow a more precise path than if directed at shoulder level.

R-MDPS requires just 2.7 turns of the steering wheel between the extremes of lock for a turning circle between kerbs of 10.6 metres. It delivers good feel and precise control, with low turning effort for parking and low-speed manoeuvres and firmer feedback at higher speeds. Compared with a hydraulically activated steering system it contributes to fuel economy savings of around three per cent.

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Nice ! Chiar raspunde superb la comenzi Sportage-ul. Eu am condus acum o saptamana si Passat 2014 si nu se compara cu directia care o am eu la Sportage. Passatul parea mult mai stangaci.
Stima
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by nirox »

Cred ca intrebarea se pune gresit. Mai corect ar fi: la acelasi pret si dotari, ce ati alege intre Sportage si Tiguan? Raspundeti sincer, si daca raspunsul e Tiguan, atunci singurul argument relevant in favoarea Kia e pretul (in cazul ca deja ati cumparat Kia :)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Sportage dupa cum arata/ se simte/ conduce. De departe Sportage considerand pret/ garantie/ indicatii de fiabilitate ale modelului anterior.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by bogdan-alin »

Cine are bani sa isi cumpere Tiguan o sa o faca, cine nu o sa cumpere Sportage.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by nirox »

Eu unul nu pot sa dau mai multi bani pe o masina decat face. Nici Kia nu sunt convins ca isi merita banii astia, vedem cu timpul.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Ai condus Tiguan ?

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by nirox »

Cam toate review-urile vorbesc la Kia despre o lipsa de feedback a directiei.
Tiguan nu am condus, cum nu am condus nici Sportage TGDI inainte sa dau comanda, test drive a fost facut cu GDI si acu mai mult de juma de an. Am cochetat cu Tucson, dar diferenta mult prea mare de pret intre el si Sportage la acelasi nivel de dotari, necustomizabil si avand in vedere ca sunt masini surori, alegerea a fost clara.

Pana la urma, raspunsul care e mai buna, se reduce la ce are nevoie fiecare. Daca masina intruneste asteptarile si gusturile tale aia e.
La grupul VW am ceva impotriva, mi se pare ca platesti prea mult emblema aia iar cu scandalul ala cu diesel deja, nu mai comentez. Nu zic ca altii sunt mai breji, dar de exemplu acum ma gandesc la Sportage ca o sa avem o problema cu noua schema de mediu cu abtibildurile alea de culori diferite. Parca vad ca nu o sa mai avem voie sa mergem prin centru. Ca astia au fost mai sinceri si au pus emisiile reale :D

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Ma mir ca abia la a 2-a pagina cineva a adus aminte de scandalul emisiilor !!!
Chiar nu v-a deranjat modul josnic in care cei mai corecti in industri auto, nemtii, au gandit sa insele clientii cu emisiile ?????
Intradevar nu este un criteriu definitor sa alegi un brand sau o marca auto dar macar ne trezeste suspiciunea ca daca , nemtii, au fost in stare sa faca asa ceva oare doar prin asta inseala clientii ???? Nu vii se pare suspect cum foarte multe piese importante la o masina ( turbina, egr, ambreiaj, volanta, injectoare, pompe) cad subit dupa aproximativ 200.000 km la grupul vw ?
Stima.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Nesta3 »

La TSI-uri au scazut stafeta la 20,30....60 mii km , la problemele cu distributia. :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by eugenflorinmanea »

Acum sincer intre Tiguan si Sportage...eu as alege Bmw X1 - masina de test drive ca sa fie in bani de Tiguan :). Sau Audi Q3 desi nu ofera acelasi feedback ca si X1 in materie de sportivitate.
Dar de aia e loc pentru toata lumea pe piata- fiecare isi alege ce ii place.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”