Au nevoie si suspensiile de rodaj ?!

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Au nevoie si suspensiile de rodaj ?!

Post by fristici »

Mi se pare ca este tot mai confortabila pe masura ce inaintez in kilometri,doar o impresie sau este rodaj si pentru celelalte piese,decat motor? :lol:
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Au nevoie si suspensiile de rodaj ?!

Post by BAU »

NU, te-ai obisnuit tu cu ea.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Au nevoie si suspensiile de rodaj ?!

Post by cristinub1 »

La mine mi se pare exact pe invers. Cand am luat-o parca plutea, acum incep sa aud zgomote. :shock:

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: Au nevoie si suspensiile de rodaj ?!

Post by nae74bya »

Pentru absolut orice reper in miscare va fi un rodaj dupa care urmeaza uzura....., feelingul la volan difera foarte mult de conditiile de drum/ presiunea din pneuri, de temperatura mediului,...
Eu sunt deja la a 3-a iarna si am trecut de la scartaitul canapelei, la vibratii ale scutului( depinde de temperatura si la anumite turatii..), la mers lin si surprinzator de relaxant..,de la motorina mai slab calitativa(depinde de producator/statie) la mers al motorului surprinzator de silentios.., de la drumuri pe care masina mi se parea a fi rigida la altele unde era ca o barca...si am ajuns la aproape 50000 fara probleme.

Bucurate de ea ca ai facut o alegere buna si la ...milioane de km fara a mai da importanta la maruntisuri

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Au nevoie si suspensiile de rodaj ?!

Post by fristici »

Multumesc de raspunsuri :D,ma bucur de ea,sunt curios cat ma tin placutele,avand in vedere ca pe la 30,40 la ora trebuie sa apas ambreiajul,altfel tremura,deci 40-0 km,merg doar pe placute,fara frana de motor.
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

Post Reply

Return to “Generalităţi”