Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Eu zic ca da. Am facut testul cu varianta 2.0 dsl At 4x4 HP si am fortat in curbe pana am obtinut - zic eu - acelasi comportament ca Passat 140 cp DSG (fara 4 motion dar cu suspensii sport), ceea ce e meritoriu. De asemenea, am mers in zigzag pe drum acoperit de zapada si am intors prin zapada de 35-40 cm. E drept, anvelope Pirelli Scorpion.
Faza buna e ca sistemul 4x4 Kia e preventiv, DAr nu simti cand intra ca la sistemele vechi, cand masina intai incepea sa se duca aiurea si apoi simteai corectia.
Deci eu zic ca pe sosea nu vei simti efectul 4x4 decat daca vei compara cu feelingul pe care il ai cu alta masina gen pe acelasi traseu.
Altfel, sistemul se numeste Dynamax, e facut de Magna Steyr care e reputata, fosta in grup Mercedes si facea sistemul pentru Mertz-uri; vine cu sistem de coborare off road si asistenta rampa, are Lock 50:50. Din calculele mele are un cost cca 1500 eur.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by bondalicir »

cand am facut eu test drive ploua destul de tare si era multa apa pe sosea... dar destul de greu prin trafic sa fortezi sa ajungi la limita sa intre sistemul 4x4. am facut cateva fandari, am luat o curba accelerand foarte tare in timpul virajului si ambele au stat foarte bine. diferenta fiind mai mult din dimensiunea jantelor si implicit a anvelopelor 17- 19... la giratoriu unde am intros am accelerat f tare cu ambele si s-au descurcat la fel de bine... probabil diferenta mare este in conditii mai severe cu zapada/ polei pe strada sau noroi in offroad. pt o utilizare normala nu prea ai nevoie de 4x4. eu pana acum cu ceedul nu am simtit nevoia decat iarna cand vin astia mai greu cu dezapezirea la noi in cartier si este zapda destul de mare, dar pana acum am reusit sa ies si fara. si probabil garda la sol mai mare de la sportage va ajuta in conditiile astea cu zapada afanata.
era interesant daca aveau si pe benzina cutie automata fara 4x4...
mie imi place dinamica la motorul pe benzina, dar judecand dupa ce se intampla la programul rabla anul asta ma vad in situatia sa dau un plus la varianta diesel care se incadreaza dupa noile criterii cu emisii pana in 130 in regim mixt... dar inca ma gandesc, este grea alegerea preturile fiind foarte apropiate...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by proc74 »

A cumparat cineva covorase originale de la dealer (pentru cei care nu le`au primit cadou)?
Sau ati gasit alte variante mai bune?
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Eu am primit cadou presurile de cauciuc, iar de la dealer am cumparat covorasele mocheta, care au costat undeva pana in 200 lei.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by proc74 »

La Ceed cele de mocheta le am si acum ca noi. Nu stiu daca au stat in masina mai mult de o vara. :D
Cele de cauciuc eram curios cat costa.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by amarok »

Eu am luat pentru Sportage, de cauciuc, originale Kia : 342.55 lei. Luasem unele anterior din Carrefour , aftermarket dar nu se potrivea decupajul la sofer pentru pedala de acceleratie si restul dimensiunilor erau total aiurea. Cele originale sunt ok si sunt dintrun cauciuc moale.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Cam scumpe dupa parerea mea.
Eu am gasit pe urmatorul site, identice cu cele originale, atat ca forma cat si design, la pretul de 118 lei setul.
http://www.ptc-auto.ro/Covorase-auto-Co ... -1934.html

Cele originale sunt tot Rigum.Sper sa nu ma insel.Cand ajung acasa, le fac o poza.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by proc74 »

Alea le vazusem si eu si stiam ca la dealer se aproprie de 400 lei. De aia intrebam. :D
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by andrei1271984 »

Nu vi se par mai ok si mult mai elegante cle din mocheta?
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nirox »

Elegante da, dar cand te urci in masina cu apa sau chiar si noroi, tare mi-e ca se imbiba mocheta aia si o sa miroasa a caine ud, sau mai rau cu vreo bucurie pe talpi, ca dupa iarna asta rahatii de caini tronau victoriosi pe trotuare :)
Poti sa pui si mochete daca ii pui sa se spele pe talpi pe toti care iti intra in masina.

Elegant neelegant, sa mai fie si practic, parerea mea.

P.S Strangeti rahatul de caine cand iesiti la plimbare, astia care aveti caini :evil:

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by default »

Vara-sunt ok cele din mocheta, dar iarna-obligatoriu din cauciuc!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by bondalicir »

exact asa folosesc si eu. cand schimb anvelopele iarna/vara schimb si presurile din masina
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Nesta3 »

proc74 wrote:Alea le vazusem si eu si stiam ca la dealer se aproprie de 400 lei. De aia intrebam. :D
Sunt identice, Rigum.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

nirox wrote: Poti sa pui si mochete daca ii pui sa se spele pe talpi pe toti care iti intra in masina.
Poti utiliza papucei din aia de punga de plastic cu elastic, cum au la salile de sport :)
Eu sigur voi avea asa ceva in masina, just in case. Stiu, sunt maniac.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by andrei1271984 »

nirox wrote:Elegante da, dar cand te urci in masina cu apa sau chiar si noroi, tare mi-e ca se imbiba mocheta aia si o sa miroasa a caine ud, sau mai rau cu vreo bucurie pe talpi, ca dupa iarna asta rahatii de caini tronau victoriosi pe trotuare :)
Poti sa pui si mochete daca ii pui sa se spele pe talpi pe toti care iti intra in masina.

Elegant neelegant, sa mai fie si practic, parerea mea.

P.S Strangeti rahatul de caine cand iesiti la plimbare, astia care aveti caini :evil:

o sa-ti spun ceva la care probabil ca o sa zici ca sunt nebun :lol:
eu am avut pana acum 2 ani doar din cauciuc pe toate masinile pe care le-am condus.
de atunci am schimbat vreo 3 masini si la toate am avut mocheta. la inceput am crezut la fel ca si tine dar surprinzator dupa parerea mea cele din mocheta sunt mai ok din toate pct de vedere.
iar cu murdaria nu e asa cum crezi :) chiar nu ai nici o problema .....si m-am urcat si cu noroi si cu apa si cu tot ce vrei tu :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Generalităţi”