Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by b76bgaarh »

la sportage 3, discul fata e acelasi. discul spate este in functie de 2wd/4wd.

e vorba de frana de mana electrica si ideea ca nu intra janta de 16.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by NICU B. »

Flavyus wrote:vezi review-uri pe Turatii.ro, pe tipuri de motorizari, sunt ore de filmari exact cu aceste detalii
Le-am urmărit și eu cu interes, dar nu am văzut vre-un clip cu motorizarea de 1.7. Îmi place tare mult cum face prezentarea mașinii Robert Adam.
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by NICU B. »

enio_conti wrote:Pe site-ul kia la configurare sportage 1.7 exista doar cutie manuala. Asa este sau este doar o eroare pe site?
Există și automată. Problema nasoală este că atunci când adaugi opționalele în configurator nu se ține cont de regulile de comandă și o configurezi degeaba.
Eu am comandat motorul de 1.7 DSL 7DCT 4X2 (141 CP) pentru că mi s-a părut a fi cea mai bună alegere la bugetul meu. Dacă îmi permiteam alegeam 2.0 DSL 6AT 4x4 (136 CP)cu câteva opționale. Sunt sigur că voi fi mulțumit și cu ce am ales. Sper să intru în posesia ei la finalul lunii martie, cel târziu începutul lunii aprilie. A intrat cineva în posesia acestei variante (1.7 DSL 7DCT 4X2)? Dacă da, împărtășiți-ne câteva păreri. Mulțumim anticipat. :D
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by enio_conti »

NICU B. wrote:
enio_conti wrote:Pe site-ul kia la configurare sportage 1.7 exista doar cutie manuala. Asa este sau este doar o eroare pe site?
Există și automată. Problema nasoală este că atunci când adaugi opționalele în configurator nu se ține cont de regulile de comandă și o configurezi degeaba.
Eu am comandat motorul de 1.7 DSL 7DCT 4X2 (141 CP) pentru că mi s-a părut a fi cea mai bună alegere la bugetul meu. Dacă îmi permiteam alegeam 2.0 DSL 6AT 4x4 (136 CP)cu câteva opționale. Sunt sigur că voi fi mulțumit și cu ce am ales. Sper să intru în posesia ei la finalul lunii martie, cel târziu începutul lunii aprilie. A intrat cineva în posesia acestei variante (1.7 DSL 7DCT 4X2)? Dacă da, împărtășiți-ne câteva păreri. Mulțumim anticipat. :D
Vrei sa zici 115 cp , nu 141.
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by NICU B. »

Ai dreptate Enio. Acum pe site e 1.7 automată cu 115 CP. O fi o greșeală?
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by Flavyus »

In documentatia tehnica tiparita am vazut 1.7 dsl cu 2 variante de putere: 115/141.
Sa ajung acasa sa verific.

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by NICU B. »

Tind să cred că ceea ce e scris în fișa produsului e corect. Acolo nu găsești cutia automată pentru 1.7 cu varianta de 115 CP.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by Flavyus »

Pe site Kia, la date tehnice prezinta doar 1.7 dsl cu 115 cp.
In configurator iti da doar 1.7 dsl cu DCT, fara sa precizeze puterea.

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Kia Sportage 1.7 DSL

Post by NICU B. »

Flavyus wrote:In configurator iti da doar 1.7 dsl cu DCT, fara sa precizeze puterea.
Alege în configurator echiparea Classic și la final ai datele tehnice unde se arată că există transmisie 7DCT cu 115 CP.
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

Ranya
Posts: 31
Joined: 23 Nov 2016, 22:55
Auto: Kia Sportage 1.7 CRDI 7DCT
Location: Constanța

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ranya »

Salut,

1.7 crdi cu 7dct vine decat cu 140 cp
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by b76bgaarh »

doar.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

aqua
Posts: 506
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by aqua »

b76bgaarh wrote:doar.
:D
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Observ in fisa de produs ca pentru GT Line nu sunt disponibile decat 6 culori: negru/ rosu/ gri/ deluxe white/ sparkling silver/ blue !

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by bondalicir »

am fost azi la IMG si am impuscat doi iepuri dintr-o lovitura... au primit la drivetest 1.7 dsl 7dct style si 1.6 tgdi 7dct 4x4 benzina gt line...
fix intre aceste 2 modele oscilez eu...
Prima data am plecat cu benzina.... foarte silentios motorul, si o dinamica foarte buna... stabilitate excelenta cu jantele de 19 in schimb cam sensibila la denivelari. personal daca ar fi sa imi iau gt line cred ca as pune jante pe 17 pt confort sporit...
schimba f bine cutia, ce sa mai, mi-a placut. consumul la finalul testului a fost de 8.2. am mers de la img inspre 1 decembrie si am incercat si modul sport si modul driver normal. sa zicem un consum pt extern dar alternat cand sportiv cand normal... nu a fost un stil sportiv tot testul. am vrut sa vad cat consuma si la un stil normal de mers..
placut surprins de consum... alte chestii nu mai spun ca sunt deja mai multi cu motirizarea si echiparea asta...
si apoi 1.7 dsl 7dct de care am fost la fel de placut surprins... silentios motorul chiar si la rece, dupa ce s-a incalzit chiar nu il mai auzi nici macar cand o calci tare... cuplu excelent se simte la accelerare si schimba bine vitezele... are o dinamica f buna as putea spune, bine se plafoneaza pe la 3000-3500 de rotatii da faptul ca e cutie automata si schimba exact cand trebuie sa pice in cuplu maxim iti da o impresie f placuta... eram destul de chitit pe benzina da nici dieselul asta nu se misca rau... consumul a fost de 6.5 la final, acelasi traseu si cam aceleasi conditii de mers... nu e mare nici diferenta fata de benzina, judecand ca benzina avea jante pe 19 si asta avea pe 17... aici am facut si diferenta de comfort intre cele doua si chiar se simte... in schimb diferenta de stabilitate nu este asa de mare, exista dar la un mers cat de cat normal, nu forja pe serpentine e multumitor si pe 17...
eu ma feresc de diesel ca nu prea imi place sa am batai de cap cu dpf-ul, desi in service i-am tot intrebat si chiar nu au avut probleme cu filtru la kia, spre deosebire de alte marci... si mai e dezavantajul ca la dieselul asta nu ai 4x4... dar nu poti sa le ai pe toate...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BCB403
Posts: 2
Joined: 07 Oct 2016, 23:06
Auto: Cee'd_1.4GSL_2008
Location: Iasi

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by BCB403 »

Salut,
apropos de w/ sau w/o 4x4 - dand deoparte GSL vs DSL - vreo diferenta notabila observata in drive test?

Post Reply

Return to “Generalităţi”