Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

Pai as lua rezerva ca Opțional chiar si alte optionale dar am nevoie de mașina cât mai repede si am găsit una bucata 1,7DCT STYLE pe stoc. Nu știu dacă pot cere rezerva ca bănuiesc ca nu o au pe stoc sa o pot lua la 77€ ca Opțional. O sa văd dacă e alta posibilitate.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

RX188167
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2018, 17:34
Auto: kia sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by RX188167 »

Am platit avansul la un 1.6gdi style+optiuni
Poate cineva sa imi spuna:
1. Franarea de urgenta daca functioneaza corespunzator - daca exista limite de viteza sau nu la intrarea in functiune etc., situatii de trafic in care a ajutat sau nu.
2. Alarma este standard din fabrica si intra in pretul masinii sau este montata de dealer?
3. Asistenta la pastrarea benzii - pareri in functionare, daca au fost incidente la lipsa marcajului pe portiuni de drum, etc.

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by sergiu_psc »

Alarma era pe lista de opționale? Eu nu am văzut-o.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

RX188167 la mine mi s-a spus de la dealer ca îmi pun ei alarma Bonus deci nu cred ca e din fabrica. La ce dealer ai dat comanda?
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

1. Are niste limitari, mai ales legate de conditiile meteo. Vezi manualul (e postat la Generalitati)
2. Alarma e pusa de dealer. La MIT o monteaza cu simt de raspundere, nu se observa nimic. Multi am refuzat insa fiindca nu prea isi are rostul, plus ca nu prea e compatibila cu portbagajul inteligent (daca ai optiunea)
3. Daca nu ai marcaj, nu functioneaza. Incidente nu prea au ce sa fie - mainile pe volan tot trebuie sa le tii (ai si avertizare sonora daca nu le tii)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by relu_24 »

1) o singura data sa dezactivat AEB-ul, pe ploaie torentiala (genul de ploaie in care te opresti si tu ca nu fac fata stergatoarele). IN rest se dezactiveaza si pe ninsoare banuiesc, si daca ajunge orice pe senzorul din spoilerul fata sau camera din parbriz. a fost un caz cu o tesla a iesit din autopilot ca se lipise o lacusta mare pe senzor.
2) alarma este montata doar de MIT si e aftermarket, nu e cea mai avasanta. masina oricum are o alarama din fabrica, daca sparge cineva geamul si deschide usa din interior incepe sa sune.
3) functioneaza bine, chiar si pe marcaje aproape sterse, trebuie sa ai peste 60km/h deci in oras e degeaba. e utilizabila pe autostrazi si drumuri destul de drepte. (dupa Campina eu o dezactivez).
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Lane Keep Assist are 2 nivele , iar al doilea nivel inca 2 subnivele. Da semnal acustic, trage usor de volan sau tare de volan.
Alarma aftermarket nu recomand.

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by tomcat1974 »

Re: la Line assist - dupa 5000km cu el activat tot timpul pot sa zic ca funtioneaza ireprosabil chiar in conditii urbane cu marcaje extreme de murdare, neconsistente. Pe drumurile nationale in zona mea (Ardeal) este si mai bun.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

RX188167
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2018, 17:34
Auto: kia sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by RX188167 »

Multumesc pentru raspunsuri si informatii care sunt f interesante si utile.
Colaborez cu MIT - care sunt foarte ok - astept masina in 2 luni.
Inteleg ca masina are alarma pusa din fabrica - deci cei de la MIT pun alarma peste alarma? O completeaza pe cea din fabrica?
Imi scapa ceva?
Sau se fac ca pun alarma si este de fapt este cea din fabrica?

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by criminus »

nu vine cu alarma din fabrica, o monteaza ei dupa ce ajunge masina la dealer
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Masina vine din fabrica, asa cum s-a zis si mai sus, cu sistemul standard de avertizare la deschiderea din interior a usilor incuiate.

Alarma montata aftermarket vine cu sensori de proximitate, senzori de miscare la interior si senzori de soc.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nirox »

Eu am dezactivat asistentul dupa cateva sute de km. Nu i-am mai gasit utilitatea, nu te tine exact pe mijloc, se duce pana in ambele margini. Poate sa vireze in curbele line, mai usoare. Mie mi se pare ca te duce prea in margine, si poate te acroseaza vreun destept de pe contrasens daca si ala se baga spre tine. Eu am patit-o cu un tir intr-o curba, a taiat tirul curba si masina exact atunci se gasea sa se duca inspre marginea benzii spre tir.
Alarma montata la MIT e ok. Doar ca a folosit sotia cheia aia sa o opreasca cand urla si nu am mai ajuns la ei sa mi-o activeze.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

LKA este un sistem de asistenta, el nu te "tine" pe banda si nici nu te "duce" nicaieri. Tu controlezi volanul sau il lasi liber, iar in ultimul caz masina se duce dupa cum e inclinarea drumului.
Intentionez sa-l folosesc la drumuri de noapte, in special pe trasee noi, in special daca sunt (cumva) obosit, ca o forma suplimentara de avertizare.
Scuzati tonul, dar e vorba de viata noastra aici.

RX188167
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2018, 17:34
Auto: kia sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by RX188167 »

Am vazut filmuletrul facut pentru Hyunday 1.6tdgi:

Banuiesc ca este acelasi sistem LKAS ca la Sportage.
Acolo am vazut ca tine masina chiar pe mijlocul benzii... rezulta ceva ff performant - din ce spune nirox, te duce "din banda in banda"....
Intradevar la filmuletele de prezentare a lui Kia arata ca te duce pana la marginea benzii, in filmuletul de la Tucson este altceva...
Cand o sa vina masina o sa vad.
Oricum este de ajutor, cu toata prudenta necesara.
Poate vedem si alte experiente... Multumesc!!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Sunt lucruri diferite, date de situatii diferite - conditii ideale de drum si realitatea cruda :)

Sistemul e menit sa te tina pe mijlocul benzii, indata ce el isi citeste marcajul. Cu toate acestea, drumurile nu sunt plane, plate, si ca'n palma (la care adaugi echilibratul rotilor, geometrie, etc., daca drumurile ar fi ideale), asa ca masina urmeaza legile fizicii pana cand intervine senzorul.
Senzorul nu poate masura distanta intre roata si marcaj, asadar are nevoie sa ajunga la marcaj, il detecteaza, si corecteaza directia. Daca inclinarea drumului spre exemplu este prea mare, atunci masina depaseste marcajul, sistemul neputand intoarce volanul suficient de puternic.

Din experienta personala - pe A2, sunt cateva portiuni, chiar si curbate, pe care poti strabate 10-20 de km doar cu LKAS si pilot automat. Dar ai avertizare sonora,si trebuie sa misti volanul cu mainile din cand in cand.

E un sistem aditional, ajutator, nu autonom. Util in masura in care tu esti stapan pe el, nu el pe tine.

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Generalităţi”