Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Mda, tine si de obisnuinta pe cutia manuala. Asta este decizia mea si cam asta este. Tine de un principiu: keep it simple.
Da, am pus optionale destul de scumpe si ajunsese la 28.621 Eur DDP (AEB, scaune ventilate, electrice, system audio complet + navi de 8 inch, BSD, portbagaj deschidere automata, etc...)

@surfer: iti inteleg punctul de vedere si ti-l respect; la fel, te rog intelege-l si pe al meu; nu sunt "ochelari de cal" dar am trecut deja de 40 de ani, am o experienta de viata si fac alegerile mult mai la rece, pe baza a ceea ce am invatat din greselile trecute; de aceea sunt expeditiv; stii fraza "ana are mere" ?! :D

@b76bgaarh: poza de la profil te reprezinta, pe toate forumurile si in toate discutiile; imi pare rau ca ti-am scris pe pm si ti-am vorbit frumos; din momentul asta mi-am adus aminte cine esti si te voi ignora pur si simplu.
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by b76bgaarh »

eu astept sa ne zici ce misto e das auto, plus toate declinarile din concern, si ce naspa e restu etc.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
angel
Posts: 43
Joined: 24 Apr 2017, 22:20
Auto: Kia Sportage 1,6T-GDI 7DCT 4x4
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by angel »

Tehnic nu sunt atat de bine pregatit sa discut despre automata versus manuala, dar am sa va spun ceva real si adevarat.....
Anul trecut la iesirea din cartierul rezidential unde stau, am iesit in strada principala fara scartait de roti si fara sa ma grabesc....fix la jumatatea strazii(pe axul drumului) mi s-a oprit motorul ....din stanga venea un Touareg V8 cu peste 100 km/h direct spre mine...m-am vazut ,,mort" in acea fractiune de secunda....daca intra in mine in lateral probabil ca trecea peste masina....am avut noroc...soferul m-a ocolit si a intrat in gard. Am ramas fara permis 3 luni fara amenda si fara puncte de penalizare (ceva ciudat dar nici azi nu-mi pot explica cum??!!!). De necaz am plecat in SUA vro 2 luni de zile(am si permis international !!!)....acolo am condus numai masini automate....Venit in Romania....mers in primul showroom KIA ...luat din vitrina 1 bucata automata GTline....De ce??? Pt. ca mi-am invatat lectia !!! Cu manuala daca apesi cu 1-2 mm mai putin pe pedala si dai drumul la ambreiaj mai repede decat trebuie...MORI !!! Daca exista un sofer de manuala care imi spune ca in 30 de ani de sofat nu i s-a oprit motorul din motivele expuse mai sus, NICIODATA....personal cred ca nu spune adevarul....Acum fiecare intelege ce vrea...Eu mi-am invatat lectia...

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

La fel, intr-o depasire extrem de urgenta si la limita, cele 1-2 secunde de ezitare a automatei, iti pot aduce pe Doamna cu Coasa.
Sa nu dramatizam, totusi.

Aici nu este o discutie despre cine detine adevarul suprem, ci despre ce ti se potriveste tie cel mai bine si ce iti doresti de la o masina.
De exemplu, mie imi place sa exploatez cuplul la roata dupa bunul meu plac, nu al unui sistem electronic. Altora le place confortul automatei.
Fiecare cu ale lui.
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Ritter, te rog, nu mai discuta despre automata in necunostinta de cauza.
Iti zic asta prieteneste (nu e nevoie sa ne cunoastem personal), si fiindca am fost in situatia ta pana acum 2 ani.
Ai mult mai multa flexibilitate cu o automata decat cu o manuala (in functie de motor, evident, dar vorbim de 1.6 benzina pana la 2.0 diesel, nu de peste 3.0 turbo).
Fiecare cu ale lui, e adevarat, dar e pacat sa fii atat de restrans (si aici puteam fi mult mai putin elegant) incat sa nu incerci macar (si apoi sa accepti) faptul ca poti obtine ce vrei si de la altceva decat ceea cu ce esti obisnuit deja.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

La fel, paragraful de mai jos este valabil inclusiv pentru tine si te rog sa inchidem aici contrazicerea cu tenta de jignire (fiecare face ce doreste cu banii lui si vede adevarul din punctul lui de vedere):
Fiecare cu ale lui, e adevarat, dar e pacat sa fii atat de restrans (si aici puteam fi mult mai putin elegant) incat sa nu incerci macar (si apoi sa accepti) faptul ca poti obtine ce vrei si de la altceva decat ceea cu ce esti obisnuit deja.
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Update: avans 20% achitat azi, pentru lansare in productie.
Countdown begins ! :)
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nirox »

Iar discutiile astea automata vs manuala. Lasati omul sa ia ce vrea el. Si eu am luat manuala din motive genul obisnuinta, ca sa controlez eu cuplul, ca e mai ieftina la intretinere, ca e mai putin pretentioasa, ca e mai scumpa automata, ca, ca...Ca e doar opinia mea biased ca am avut numai manuale, da asta e cred motivul numarul 1 dar si aia 2000E in plus :D
@angel Cand vine soarta poti sa fii tu in ce vrei, o mierlesti oricum. Asta ca te salveaza automata, poate atunci iti da un lag si nu reactioneaza si bum. Dar oricum o sa zici ca asa ceva nu e posibil la automata...cu toate ca lag-ul e una din cele mai comune probleme la automate la plecarea de pe loc. Da sunt controlate electronic, si timing-ul e de 8 ms, de acord, dar ce zic eu e ca daca tre sa se intample se va intampla in momentul magic. Dar cum se zice, "peace of mind"/sa fii tu impacat/multumit e important pentru fiecare.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

nirox wrote: 28 Nov 2017, 11:32 Iar discutiile astea automata vs manuala. Lasati omul sa ia ce vrea el. Si eu am luat manuala din motive genul obisnuinta, ca sa controlez eu cuplul, ca e mai ieftina la intretinere, ca e mai putin pretentioasa, ca e mai scumpa automata, ca, ca...Ca e doar opinia mea biased ca am avut numai manuale, da asta e cred motivul numarul 1 dar si aia 2000E in plus :D
Lasa vrajeala :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Pentru cine a luat masina pe comanda: VIN-ul iti iese cand intra masina in fabricatie sau cand iese ?
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by RaiMaN »

Cand iese.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

K, perfect. Mi-a zis ca dupa 15-20 Ian il avem.
Ms
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Sergiucid »

Pentru cine a luat masina pe comanda: ce avans v-a solicitat dealerul pentru lansarea in productie? Dupa istoria celor de la Sara Motors si Suzuki Romania, am o mica teama in a achita 4400 de euro pe niste hartii...
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Nesta3 »

1000 e a fost la mine, restituiti dupa ce masina a fost produsa si nu mai stiu ce.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Principala chestie e ca dealerul sa nu fie cumva in insolventa, eu am verificat inainte de a plati :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”