4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
muscailie
Posts: 4
Joined: 18 Aug 2016, 17:48
Auto: kia

4x4 - absolut necesar sau moft

Post by muscailie »

Salut

Cei care aveti 4x2, considerati ca s-ar fi meritat 4x4 ?

Daca nu schiez si nu preconizez ca voi merge la munte pe zapada prea des, e 4x4 un must have la un SUV?

Vad foarte multe variante de Sportage cu 4x4 permenante. Exista variante la care 4x4 se poate cupla doar cand e nevoie ?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

4x4 nu te ajuta doar pe zapada, ci chiar si pe uscat sau ud pe sosea, asta cel putin. Cauta si tu pe Gogu sa vezi avantajele tractiunii integrale. Exista si dezavantaje desigur, ca la orice lucru. Ar fi pretul mai mare, intretinerea suplimentara, greutatea mai mare a masinii, cu tot ce implica asta etc.

Fiind o masina grea un SUV e bine sa aibe 4x4. Cel putin eu nu as mai lua SUV fara integrala.

Tu ce masina ai, cu sau fara? Ca se presupune ca ai ceva pareri de rau, fata de achizitie. Ma insel?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by ionut76 »

Din 1995 conduc numai masini cu tractiune fata. Am simtit de multe ori nevoia de 4x4, insa cu o lopata, un lant, o treapta intii am reusit sa ies de pe unde am intrat, ba chiar sa si tractez pe altii. Mi-as lua ceva 4x4, dar ieftin, gen Duster, nu ma refer aici la masini sh. Totusi, ca sa raspund la intrebare, pentru nevoile mele zilnice acasa-servici si inapoi, nu, nu am nevoie de 4x4.

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by vladbuzdu »

eu am avut inainte 10 ani 4x4....acum am luat kia 1.7 4x2 pentru pretul mai mic si motorul mai economic, dar mai ales pentru pozitia la condus (am 120kg si 190) si garda la sol,,,va zic la iarna daca am gresit sau nu

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

Completez! Am luat integrala si pentru ca numai asa am dotarile versiunii GTLine! Asta e KIA, ce sa zic.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

muscailie
Posts: 4
Joined: 18 Aug 2016, 17:48
Auto: kia

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by muscailie »

sunt in procesul de cautare al unui sportage ..

intrebarea mea era strict din punctul de vedere al detinerii unui sportage , nu neaparat in mod general.

am gasit cateva masini SH cu km putini , dotari ok, pret bun insa toate erau 4x2... asa ca ma intrebam daca nu voi regreta fiindca nu am luat ceva 4x4..

am deschis topicul sa inteleg daca cei care au sportage 4x2 regreta ca nu si-au luat 4x4 si totodata daca cei care au 4x4 considera ca e o optiune de care se puteau lipsi
default wrote:4x4 nu te ajuta doar pe zapada, ci chiar si pe uscat sau ud pe sosea, asta cel putin. Cauta si tu pe Gogu sa vezi avantajele tractiunii integrale. Exista si dezavantaje desigur, ca la orice lucru. Ar fi pretul mai mare, intretinerea suplimentara, greutatea mai mare a masinii, cu tot ce implica asta etc.

Fiind o masina grea un SUV e bine sa aibe 4x4. Cel putin eu nu as mai lua SUV fara integrala.

Tu ce masina ai, cu sau fara? Ca se presupune ca ai ceva pareri de rau, fata de achizitie. Ma insel?

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by b76bgaarh »

am si si.

singura diferenta intre 4wd si 2wd e curajul de a te aventura. unde intru cu 4wd acum, nu puteam intra cu 2wd.

cu niciuna nu am ramas blocat, am fost tractat, ridicat etc.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by eugenflorinmanea »

4x4 nu e mai stabila pe curbe/ are o directie mai precisa?
SAAB 9-5

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by b76bgaarh »

nu, nu are, cel putin la o utilizare normala. ambele masini au aceleasi anvelope cu aceeasi dimensiune.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

soke1967
Posts: 80
Joined: 09 Jun 2016, 17:15
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL - 2016
Location: Bucuresti, sectorul 2

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by soke1967 »

Am tractiune 4x2, dar diesel, deci cuplu bun. Am fost cu ea la munte, pe drumuri de tara si a fost foarte ok. Bine, conteaza f. mult si anvelopele care acum sunt noi.
O singura data am avut probleme la o panta cu pietris, dar am iesit rotind rotile din fata in diverse pozitii. E posibil ca 4x4 sa fi fost mai ok acolo sau sa patineze la fel de bine toate cele 4 roti. Nu stiu.
Important e sa-ti cunosti masina si sa stii ce poate. Evident, nu te duci cu Sportage-ul sa faci spectacol off-road. Daca asta vrei, uita de Sportage.
Pentru serviciu, concedii si alte chestii domestice Kia S este f. buna. Cool chiar.

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by asdfgh »

Eu am comandat 4x2 si cred ca pt o exploatare normala nu este nevoie de 4x4.
Am vb cu un dealer care mi-a zis ca 4x4 intra doar cand rotile fata aluneca si ca 95% timp e doar greutate suplimentara. Povestea ca intra in curbe ca sa ai stabilitate mai buna nu e de la sportage...aici intra daca te chinuie pe tine talentul prea tare sau sunt conditii de drum f naspa.
o sa revin la iarna :)
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by ceappone »

Sper sa ne auzim la iarna , sa vedem pe unde ai de gand sa urci cu ea :lol:

Subscriu celor care nu considera 4x4 un sistem necesar pt o exploatare normala . Nu il vad ca pe un moft neaparat pt ca nu stau sa judec pe ce isi cheltuie altii banii . Ca sa fiu sincer sunt cateva optiuni pe care foarte rar am apucat sa le folosesc , dar niciodata nu am cumparat vreo masina fara ele . Tractiunea integrala nu face parte din ele , era pur si simplu inclus in oferta de pe stoc a dealer-ului

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Campulaurentiu »

Vei merge 95 % din timp doar cu tractiune 4x2 si cand va venii momentul celor 5 % in care va intra tractiunea 4x4 vei vedea ca a meritat cu varf si indesat sa o achiti.
Chiar daca tractiunea 4x4 este folositoare mai ales in lunile de iarna consider ca merita sa ti-o iei.
Eu cu siguranta regretam daca nu o comandam cu tractiune AWD ( care apropo e diferit de 4x4).
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Nesta3 »

Ca sa nu par din alt film, ma interesa AWD.Dar diferenta de 6000 euro cat era cand am luat-o eu, nu merita.Dar cum am mai spus, Dacia a putut pune pe 1.6 benzina tractiune integrala.Kia nu a putut din pricina noxelor, ca se ingreuna masina si nu mai iesea la noxe.De asta nici plafonul panoramic nu a putut fi pus ca optional.
Una peste alta, pentru o utilizare urbana, e suficient un 4x2 cu garda mare, cum e la Sportage.Pentru cine sta la munte sau frecventeaza zonele respective pe timp de iarna, AWD e un strict necesar.Mai ales daca esti pasionat si de off road.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by nirox »

Cand am ales 4x2 m-am gandit in trecutul meu de sofer daca am avut situatii cand as fi avut nevoie de 4x4 si la avantaje vs dezavantaje (consum, uzura, mentenanta, stabilitate). Iarna nu ma bag in nameti (asta iarna ca sa ies cu Elantra a trebui sa dau la lopata, putin exercitiu nu a stricat), daca urla la radio/tv ca e cod de ninsori nu plec la drum ca sunt eu invincibil, nu ma duc pe drumuri desfundate ca nu am ce face acolo, 99% masina a vazut numai asfalt. Pt mine Sportage/Tucson/Ateca/Qashqai sunt masini de asfalt si cat sa te scoata dintr-un namete de oras cat livrezi copilul la gradinita/scoala sau opresti tu ca boss-ul la cafea iarna in fata Starbucksului cand tocmai s-a deszapezit. In asteptarea a aia 5% din timp in care as avea nevoie de 4x4. prefer sa fac altceva cu ce salvez de la revizii, consum, uzura. Acum ceva ani am mers intr-un teambuilding la munte cu niste Range Rover-uri facute pt offroad, pe unde au mers masinile alea, ti s-ar rupe sufletul pentru Sportage si ai renunta :). La tara pe o ulita nu se pune de offroad.
A da, stai la munte, ai o casa in cuca macaii, ai o turma de oi si tre sa ajungi pe unde e ciobanul, vrei sa traversezi rauri sa faci tu un gratar in buza muntelui, vrei sa te cocoti pe dealuri sa te admire aia din logan, vrei sa parchezi tu cat mai aproape sa ajungi la moaste, cred ca pt astea sunt alte masini :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”