4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by eugenflorinmanea »

Parerea mea personala: strict din punct de vedere al drumurilor desfundate nu merita 4x4- toate aceste SUV uri moderne nu sunt facute sa mergi pe drumuri desfundate unde iti trebuie masini speciale facute pentru asa ceva (care au performante slabute pe sosea), nu mai vorbesc de ceva experienta la volan.
Daca vrei distractie prin munti, dai 5,000 EUR pe un Suzuky Jimny si ai rezolvat problema. Off road cu jante de 19 si garda Bmw X6, Sportage etc? Ma pufneste rasul! Si pe zapada aia de la Poiana Brasov credeti ma ca TCS ul plus o garda ceva mai inalta sunt arhi-suficiente pe 4x2. Vorba aia...daca un drum e plin de zapada cu siguranta vei gasi in fata ta un nene cu Skoda Octavia/Matiz care va bloca drumul- asa ca intrebarea se pune: SUV ul tau modern e in stare sa o ia pe camp ca sa iti rezolve situatia? Nu!Asa ca vei sta in aceeasi coada alaturi de Matiz pana se deblocheaza drumul!

Dar.... intrebare pentru cunoscatori- acel 4x4 face masina sa fie mai stabila in curbe/la demaraj/ pe ud? Ca atunci isi merita banii!
Eu la Saab sufar mult ca nu am 4x4- puterea prea mare aplicata doar rotilor din fata imi da batai din cap cand vreau sa ii dau kick down.

PS Volvo e detinuta de chinezi, dar doar pe partea de actionariat. Se pare ca vor renunta definitiv la motoarele diesel si se vor concentra doar pe benzina si electric.

PPS Am un prieten care are Outlander. 2012, app 70,000 km- s au dus niste suporti care echilibreaza motorul (cica e boala generala). Cost reparatie- 9,000 lei. Garantia de 7 ani de la Kia e sfanta!
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by bondalicir »

Exact. Acest 4x4 de pe acestr masini este fix un sistrm de siguranta suplimentar. Clar nu este pt offroad
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by eugenflorinmanea »

Era sa uit- Duster 4x4 cam bate orice alt SUV de-asta 'modern' pe off road. Problema e ca alte avantaje nu prea are- poate doar pretul.
SAAB 9-5

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

in capitala n-am ramas suspendat decat o singura data pe gheatza:) cu un peugeot 308 care are garda la sol aproape de asfalt:))))))))
asa ca diferenta dintre 4x4 si 4x2 nu cred ca merita daca nu mergi in off-road
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

Am mai spus-o si o mai spun, 4x4 te ajuta si pe uscat si pe ploaie si in curbe. Demarajul de pe loc e incomparabil, nu scartie rotile niciodata.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

La mers normal, de batran de 33 de ani nu cred ca am nevoie de ajutor in curbe si pe ploaie :) #-o
demaraj iar n-avem nevoie ca nu vrem sa ne dam mari [-X ne luam bmw daca eram asa "jmekeri"
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

Eu vorbeam serios, despre ceea ce poate masina asta pe 4x4! Nu e despre ce putem noi sau nu!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by MihaiM »

@default nu te mai chinui frate. Accepta ca ti-ai luat inutilul 4x4 ca sa te dai mare si nu ai reusit sa impresionezi pe nimeni. Cand ma gandesc ca in cateva zile voi fi in aceeasi situatie ca tine imi vine sa nu o mai ridic de la dealer.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

In fond nu stiu de ce ma mai zbat pe aici! Oricum am vandut deja masina, la un pret foarte ok. Si azi mi-as lua Sportage din nou, tot cu 4x4, insa cu AA 2017 si cu un facelift reusit al modelului. E cel mai reusit SUV 4x4-sic, :mrgreen: de pe piata dpdv al raportului calitate-pret! :!:

Vorbeste experienta din mine si atat.

Hint! Daca va permiteti, luati 4x4 cu incredere.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

Sa ne intelegem, optiunea 4x4 costa 1500 euro, nu 5000. Colegul Nesta se referea la faptul ca optiunea e disponibila la anumite motorizari si nivele de echipare.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

MihaiM wrote:@default nu te mai chinui frate. Accepta ca ti-ai luat inutilul 4x4 ca sa te dai mare si nu ai reusit sa impresionezi pe nimeni. Cand ma gandesc ca in cateva zile voi fi in aceeasi situatie ca tine imi vine sa nu o mai ridic de la dealer.
Dai o bere si vin sa te sustin moral Image

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


alexandra36
Posts: 16
Joined: 27 Jun 2017, 22:41
Auto: kia sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexandra36 »

Cea mai tare descoperire!(rad insa chiar am ramas fff surprinsa) Politia din Cipru foloseste Kya Sportage!!! ca si masini care patruleaza.wowww.
Si tot azi am mai vazut un model de sportage.scria pe ea kia Sportage Eco!! F interesant.eu in romania nu stiu sa existe asa model.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by MihaiM »

@flavyus, dau dar fara alcool :)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by eugenflorinmanea »

La Outlander 4x4 nu prea ajuta la stabilitatea masinii pentru ca normal trage numai fata. Dar stiu ca la Sportage e un sistem 4x4 destul de destept care te ajuta si pe curbe destul de mult. Nu am avut ocazia sa ma dau pe curbe cu un Sportage 4x4, dar va spun ca Xdrive ul de la Bmw este genial!

Deci....daca sistemul 4x4 ajuta la stabilitatea masinii atunci merita achizitionat fara doar si poate. Masina are garda destul de inalta si fizic este mai greu sa fie foarte stabila in viraj. Si ...la fel ca si ESP, ABS airbag uri- este de-ajuns o singura data sa te scoata dintr o situatie dificila si si-a scos banii.
Asta nu inseamna ca cei 4x2 nu au facut o alegere foarte buna. Sportage este un model foarte reusit. =D>
SAAB 9-5

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by sato123 »

Ajuta 4x4 la stabilitate, da cum am mai zis e departe de focus - e garda. Sa vina iarna si atunci o sa fie util. Eu vreau sa incerc pe drumuri forestiere dupa concediu. Daca urca in ciucas o sa fiu super multumit.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”