4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by ionutp »

Oh, foarte util, mersi frumos! Mi se pare tare ca transmiterea puterii catre puntea spate sa se faca in mai putin de 300 de milisecunde.

Si e foarte util ca ajuta la prevenirea oversterring-ului si understeering-ului! Desi nu am experienta, am simtit de vreo 2 ori la curbe luate mai cu viteza ca spatele "ar fi trebuit" sa derapeze (oversteering), insa asta nu s-a intamplat.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Am masina de 3 ani, nu am utilizat niciodata 4x4 . Deci nu merita din punctul meu de veder..L-am luat pentru acel "daca". Dar aceasta masina nu are nicio legatura cu offroad-ul si nici nu te va scoate din nameti, altele sunt atributele masinii
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by zaboss »

Ești sigur? Pentru că puntea spate nu funcționează numai pe zăpadă. Eu o simt și dacă intru un pic mai tare într-o curbă. Ținând cont de forma "aerodinamică" 4x4 ajută mult la stabilitate.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by ionutp »

Nu e doar 4x4, e AWD. AWD e folosit zilnic, 4x4 poate ocazional sau deloc.

Am citit ceva recent si foarte logic: Un SUV e o masina inalta, cu garda la sol mai mare ceea ce inseamna un gentru de greutate mai sus decat la alte masini. Ceea ce inseamna, dupa cum scrie si in manual, ca riscul de rasturare (e.g. intr-o curba) este mult mai mare! Unul dintre lucrurile care ajuta ca masina sa nu se rastoarne cand intri cu un SUV cu viteza intr-o curba este... AWD!

Legat de acelasi scenariu, intrat in curba cu viteza, mai ales daca asfaltul este ud, exista o mare posibilitate ca masina sa derapeze. Exista ceva ce ajuta si in aceasta situatie: AWD!

Si in weekend am discutat cu cineva care are un A6 (AWD) si care spunea ca el intra cu viteze foarte mari in curbe. Si ca din acest motiv el nu isi va lua niciodata o masina fara AWD, fie ca e SUV sau nu.

Mi se pare stupid ca si in Configurator apare optiunea ca fiind 4x4. Probabil pentru ca oamenii in general cunosc mai bine acest termen si nu stiu de AWD. Dar acesti oameni de asemenea considera ca 4x4 e ca sa urci pe munte. Poate iau masina si apoi se supara ca masina nu are reductor. Ar trenui sa fie mai clar: AWD cu diferential blocabil (4x4).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
danteodordoru
Posts: 23
Joined: 25 Jun 2020, 20:25
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI MT6 MY20
Location: RO

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by danteodordoru »

Puțin știu ce înseamnă AWD și ce face exact. Pentru un SUV sau un crossover mai înalt este de mare ajutor pe sosea și drumuri neasfaltate ușoare. Pentru off-road îți iei o mașină care pentru așa ceva este destinata. Sportage-ul este 4X2, că ați bani am avut și simt diferența față de Vitara Allgrip pe sosea. Deci, dacă îți permite bugetul pentru AWD, recomandarea mea este că merită. Pentru pădure sau munte asa ceva am folosit:ImageImageImageImageImage

Trimis de pe al meu HD1913 folosind Tapatalk


quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »

ce te face sa nu te rastorni e ESP-ul care franeaza rotile.
unde te-ar ajuta AWD e sa iesi cu viteza mai mare din curbe.
baiatu cu A6 cel mai probabil si cu motor mai mare are torsen care poate da puterea pe rotile exterioare curbei si de acolo viteza si mai mare.
oricum e irelevant ca e si aia mega barca cu toate chestiile setate pe dynamic. Daca vrei sa mergi tare in curbe iti iei masina nu A6 sau sportage.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by tomavlad1 »

Eu nu știu de voi cât de tare întrați în curbe, dar eu sunt foarte satisfăcut de al meu sportage cu awd. Intradevar iese bine din viraj, iar la întrare, dacă știi sa te joci un pic cu gabaritul, obții o rotație foarte bine dacă frânezi și accelerezi când trebuie.

Poate nu am condus cevaai manevrabil, dar deocamdată sunt foarte mulțumit cum se comporta.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by ionutp »

Cum ajuta: https://www.youtube.com/watch?v=rHMDtEPeuQM (minutul 1.55). Mai erau si alte videoclipuri pe Youtube cu alte exemple.
Ajuta pentru ca trag si rotile spate, nu aluneca.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »

nu e situatie de rasturnare aia. ca ala accelereaza in curba sa iasa mai repede, si da, acolo ajuta AWD.

https://www.youtube.com/watch?v=ceSFYccOzDg
imi place cum explica astia diferenta. vreau in australia :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Un topic abandonat de cam multicel.
Experiența mea săptămâna trecută. Mașina parcată in lungul străzii cu partea dreaptă in groapa de lângă stradă plină de zăpadă.
Fiindcă iarna nu este ca vara si am avut mașini parcate in fata si spate prea aproape a trebuit sa ies cu rotile rotite stanga maxim ceea ce a creat groapa sub roata dreaptă si din momentul ala stop joc. Ce sa vezi AWD este o minciună care nu te scoate dintr-o groapa pe o stradă cu 5 cm de zăpadă.imi pare rau ca nu am făcut poze sa va imaginați penibilul situației dar nimic nici macar un cm nici in fața nici in spate chiar dupa plecarea mașinilor care ma blocau. Ce vreau sa zic este ca desi sunt sofer prost eventual de aia mi-am luat gunoiul de mașina si de aia car cu mine in fiecare zi sute de kg in plus ca la nevoie sa ies dracu dintr-o mica groapă. E evident pentru mine ca nu am nici un fel de incredere in capacitatea mașinii si o voi parca tot timpul pe asfalt. Restul sunt vorbe si vrăjeală. Nu va cumpărați AWD .
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexx22 »

AWD nu se rezuma la iesit din gropi.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by bondalicir »

Dacă ai fost tu într o situație mai neplăcută nu înseamnă că awd e nasol. Pana la urma cum ai plecat de acolo? Ai fost tractat? Ai asteptat sa se topească zăpadă? Puteai sa înveți ceva din situația asta... Dar pana la urma șofatul nu e obligatoriu pentru toată lumea. Dacă nu te descurci ai variante: ride sharing, bicicleta, transport în comun
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Ok o fi o tehnologie șmecheră care in general nimic. 5 ani car o grămadă de fiare zilnic dupa mine ca poate o sa am nevoie. Am avut nevoie a fost mega fail. Cred ca un BMW cu tracțiune spate ma scoatea de acolo. Repet eu nu vad niciun motiv pentru a plăti in plus pentru tehnologie si combustibil zilnic si sa poluez planeta aiurea ca poate o sa am nevoie si cum am zis cat de prost sofer sunt sa esueze. Daca vrei offroad iei Defender. Daca stii cum stiu eu acum ca nu am ce cauta in afara asfaltului cu mașina asta de ce as lua AWD oricum învățătura de minte pentru mine. Tin minte ca atunci cand am luat-o o comparam cu 3008 si nu am luat ala ca nu are AWD si daca o sa am nevoie si lol a fost fake. Am condus 1300 fara sa raman pe nicăieri(pt ca stiam ce poate si cat poate) la asta e doar propagandă. Pot fi nenumărate beneficii cum zici dar pentru mine este evident ca nu e bun la nimic daca imi este frica sa ies de pe asfalt
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Da m-a tras un Ford Ranger. De învațat am învățat ca asta e o gluma de mașina in asemenea situație si ca mizeria de AWD nu are de a face nimic cu nevoile mele.
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »

voi aveti asteptari prea mari de la masini fara diferentiale blocabile pe ambele punti. daca aveai cate o roata de pe fiecare punte in jgheabul ala cu zapada, AWD nu facea altceva decat sa invarta rotile care opuneau cea mai mica rezistenta = cele din zapada. nu stiu exact ce situatie era dar de obicei cu niste balans si rabdare iesi de pe oriunde si cu tractiunea fata daca ai ajuns acolo initial. AWD e bun in mers pentru mai multa siguranta sau mers mai la limita. pentru manevre d-astea cu zapada/noroi etc trebuie 4WD si, chiar si atunci neaparat sa aibe diferentiale blocabile pe fiecare punte si central.
Asta e doar intelegerea mea la ce contact limitat am avut cu tipul asta de masini (ca nu prea ma intereseaza subiectul sincer) Dar asta mi se pare logic
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”