4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by ionutp »

AWD, din punctul meu de vedere, nu e util doar in off-road, ci si in conditii de drum alunecos de exemplu. Am vazut acum ceva timp video de mai jos si sunt cateva informatii utile.

Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by zaboss »

Chestii observate după 5 ani de Sportage AWD (fără 4 luni):
- Ajută foarte mult la stabilitatea mașinii, în curbe, își face simțită prezența;
- Ajută pe orice teren, nu doar offroad, zăpadă, noroi, chestiile clasice, ci oriunde pierzi aderența, de exemplu pe ploaie;
- Iarna, pe gheață sau carosabil alunecos, frânarea este mai eficientă;
- Iarna te ajută să-ți faci loc de parcare fără să dai la lopată :)
- Față de alte mărci concurente, mai scumpe, AWD de pe Sportage este foarte bun.
Pe o mașină gen Ceed, desigur că AWD e moft. Dar pe o mașină gen Sportage mi se pare o greșeală să mergi pe tracțiune față.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by mesmer88 »

Cum ajuta la frânare?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by zaboss »

Habar n-am. Dar este o diferență sesizabilă inclusiv de mine între 4×4 lock și normal la frânare iarna.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »

e chiar invers. face masina mai grea si franarea mai proasta.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by mesmer88 »

Poate sa înțeleg ca e frâna de motor mai buna cu 4x4 lock, dar în cate situații ai face asta. Pentru coborâri complicate ai hill descent oricum.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by DAN40 »

Salutare!
Din punctul meu de vedere,daca o folosesti preponderent in oras,e ok si fara 4x4.
Chestia aia cu franatul....e discutabila.Daca era un 4x4 all time,da se site la frana de motor.

Drumuri bune!
=D>

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexx22 »

DAN40 wrote:Salutare!
Din punctul meu de vedere,daca o folosesti preponderent in oras,e ok si fara 4x4.
Chestia aia cu franatul....e discutabila.Daca era un 4x4 all time,da se site la frana de motor.

Drumuri bune!
Daca mergi doar in oras de ce sa iti iei SUV?

Sent from my MI 6 using Tapatalk


DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by DAN40 »

Daca mergi doar in oras ,de ce sa iti Masina?Ia-ti trotineta eletrica!
=D>

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexx22 »

DAN40 wrote:Daca mergi doar in oras ,de ce sa iti Masina?Ia-ti trotineta eletrica!
Cu trotineta nu poti sa iti cari produsele de la hypermarket Image

Sent from my MI 6 using Tapatalk


akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by akeem »

Ce am observat eu:
- ajutor incontestabil acolo unde puntea fata se descarca: demaraje si urcusuri. Exemplu: la demaraj de la semafor pe drum umed si un pic in panta, la Logan patinau rotile din fata, la Duster se simtea dupa o fractiune de secunda cum intra spatele.
- teren dificil - cu conditia sa ai anvelope potrivite. Exemplu: iesit din nameti cu Logan cu roti de iarna dar fail cu Duster cu rotile stock (cu 4x4 Lock ON si ESP OFF). Altfel, pe o panta la limita pentru un 4x2 (adica urcus prin padure destul de accidentat unde rotile fata faceau eforturi sa se agate), un 4x4 urca lejer (acelasi drum testat si cu Duster si cu Kia, la Kia a fost chiar mai dificil pentru ca era dimineata nitel umed de la ploaie si mai stricat decat in anul cand am fost cu Dusteru, in plus la Kia aveam Michelinuri Primacy adica 100% asfalt, pe cand CrossContact-urile de la Duster or fi ele medii in general, dar pe drumuri cu pamant au fost foarte laudate prin review-urile de anvelope. Ori Kiutza a urcat ca la promenada, turatia sub 2000 rpm iar becul de la ESP doar a licarit de vreo 2 ori).

Ce am dubii:
In primul rand nu cred in prezentarile si filmuletele comerciale ale unei marci, cu atat mai mult cand sunt animatii. Aia e teoria pe care ne-o dorim , dar in practica mai greu. Vorbesc de chestiile cu transmisia adaptiva si predictiva de la Subaru, dar si noi la Kia avem filmulet din asta.
Ori, in conditiile in care la testul cu role e nevoie de secunde bune sa treaca tractiunea la roata care trebuie (si inca asta nu merge in toate cazurile), am retineri ca la trecerea peste o balta inghetata (adica intr-o fractiune de fractiune de secunda), transmisia chiar ar avea timp sa reactioneze.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by sato123 »

Asta mi se pare un test facut ok. Si soferu stie ce are de facut: Se vede clar diferenta dintre diferentiale. Din cate stiu la sportage nu franeaza roata fara aderenta. Legat de 4x4 pe drum drept comparatie cu si fara

Sent from my SM-G900F using Tapatalk




sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by sonty »

@akeem multumesc pentru sfat. nu m-asteptam sa existe varianta in care sa nu fie tot volanul cald. la cum imi ingheata mie mainile din octombrie pana-n aprilie mai degraba caut alta masina la care sa fie cald peste tot.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by akeem »

Nu asta am vrut sa zic, ar fi culmea sa renunti la o masina care-ti place din cauza volanului.
In primul rand ca mai peste tot e aceeasi solutie constructiva, cablurile electrice vin prin (pe langa) axul volanului si "ies" prin spite, la fel ca orice alt cablaj (butoane pe volan, etc), deci si rezistentele sunt cam la fel. Parca m-am uitat la Mazda si Renault si e aceeasi situatie (vezi scheme de volane incalzite pe brosurile lor de prezentare). Ori fi si altii mai cu mot.
In al doilea rand, asta e problema cea mai mica (poti muta mainile cativa cm mai in zona calda).
Dar, inchipuindu-ne ca volanul e cald complet, tot nu te ajuta. Si eu sunt in situatia ta, cu maini reci din octombrie pana in aprilie (vezi JB al meu, ori topicul de optionale) si imi inchipuiam ca un volan incalzit e wow…. rezolv problema cu asta. Ei bine nu, ti se incalzesc doar palmele, dar restul mainii ramane tot inghetata. Asa ca eu tot manusi folosesc (ori le bag sub fund, cand n-am manusi :) , pana se face cald in masina).
In concluzie nu e vina masinii sau a volanului, ci a noastra personala, ca ne-am nascut prapaditi si frigurosi.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by criminus »

Daca s-a mai postat imi cer scuze dar am gasit niste informatii tehnice interesante pe acest forum:
https://www.hyundai-forums.com/threads/ ... ks.520689/
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Post Reply

Return to “Generalităţi”