4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by bobu05 »

In Autobildul aparut ieri este un test comparativ intre 4x2 si 4x4 pentru 5 perechi ( Qashqai, Kodiaq, Mokka x, Tiguan si X1.
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Miria »

Wow ce teste de off road fac polonezii cu jantele pe 19 de pe Kia Sportage.Eu mi-am comandat o 4x4 insa nu cred ca o voi duce vreodata sa fac un astfel de off road.Pana la urma cred ca mi s-ar rupe sufletul sa stiu ca o lovesc pe burta si ca ii sablez jantele cu noroiul acela.....

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

Da, in nici un caz cu jantele de 19. Rusii fac teste foarte dure.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


alexandra36
Posts: 16
Joined: 27 Jun 2017, 22:41
Auto: kia sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexandra36 »

am avut de-a lungul timpului 4 masini. 1 cu 4x2 ( peugeot 206) ; suzuki salomon 4x4, chevrolet luv 4x4 si mitsubishi pajero pinin 4x4. eu nu mi-as lua niciodata masina fara 4x4. merita maxim.bine eu sunt fana declarata suv-uri si jeepuri si pt mine sa ai un suv fara 4x4 nu se justifica achizitia. ar fi gen ne luam mertzan sa ne vada vecinii si in casa frigiderul e gol ca murim de foame.cand vrei masina mai mare cumpar-o cum trebuie nu cu pipeta.si inca ceva care mi se pare amuzant.am vazut pe forum ca multi scriu despre consum.ca e 10, ca e 9.4. oare conteaza? pe bune 500 ml in plus sau minus nu imi par o tragedie.ar fi cam 3 lei pe 100km mai mult sau mai putin. nu e un capat de tzara totusi.desigur e strict o parere personala.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Nesta3 »

Peugeot 206 vs Mitsubishi Pajero?
Fiecare isi cumpara ce doreste si dupa nevoie.
Crezi ca cine isi cumpara 4x4 se duce a 2a zi sa rupa dealurile?Nu.E un moft, un moft util in situatii delicate si un moft necesar pentru cine isi permite si are nevoie.Crezi ca dupa 1 an si 30mii km parcursi 90% in oras merita sa dau 5000 euro in plus pentru a schimba motorizarea si sa iau 4x4?Bani aruncati de pomana.
Si te-as ruga putin mai usor cu ironiile.
O zi buna
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

alexandra36
Posts: 16
Joined: 27 Jun 2017, 22:41
Auto: kia sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexandra36 »

Am tot stat si m-am gandit putin. Avand mereu masini de teren pt mine consumul normal este cam intre 9.5-11 ba chiar 12 in oras. iar in afara e7.8-8.5. Nu am realizat ca poate fi si un consum mai mic la alte masini. Oricum sunt de acord ca fiecare are opinia sa. Eu fac naveta Iasi-Bucuresti saptamanal aproape.Femeie singura gen la volan pe ploi,ninsori, vant, mers noaptea ca sa o pot calca mai bine ca deh, nu avem autostrazi viabile.Nu ma plang nicicum, insa intre un Pegeot 206 si un 4x4 de oricare ar fi el....aleg 4x4 cu ochii inchisi.Desigur, adaptez la ritmul meu de viata, insa daca tot iti iei masina mare de ce sa nu ai si 4x4? Nu prea stiu cat era diferenta intre un 4x2 si 4x4la kia .50251f44a2e5.jpg[/attachment]In plus,in cipru unde locuiesc 3 luni pe an e cam ce se vede in pozele atasate pt ca stam intr-o zona unde se construieste. Spre exemplu de 2 saptamani strada e plina de transee si doar cu chevroletul luv din imagine pot sari peste damburile alea.
Personal ma ghidez pe principiu ,,nu vreau sa plang cand dau in gropi sau cand sar peste sinele de tramvai".

acum cam off topic pareri despre masinile pe care le-am condus eu ca femeie care realmente habar nu am cu ce se mananca interiorul unei masini ( din acest motiv cand vine kia pregatesc cu siguranta cateva postari din perspectiva unei femei necunoscatoare):

Peugeot 206- bun pt piata si alergat prin capitale europene sau pe autostrazi. e o masina simpatica, tine la viteza insa consumul la mine era de 12 in oras.la fel si la alti cunoscuti. nu e vorba ca nu stim sa sofam pt ca stim. masina consuma mult.precizez ca e pe benzina. la 3 ani dupa ce am luat-o ( era noua) a inceput sa zdrangane si sa faca ca toti dracii. nu am vandut-o pt ca parintii s-au atasat de ea. Iarna daca ai de urcat colinele iasului behai trist. in plus garda la sol e incredibil de joasa si probabil din cauza asta am hotarat sa am doar masini cu garda la sol mai mare.

Suzuki Salomon- Japoneza, condusa in cipru pe drumurile lor. aici au drumuri f bune ,autostrazi la greu si mai intram for fun prin nisip sau offroad. rezistenta, fiabila, sari bordurile relaxat.

Chevrolet Luv- aceeasi chestie, e masina pt cipru, drumuri bune,desi e pickup truck sare la 150 km/h lejer, consum excelent,consum cam 7-8 la 100.e diesel.

Mitsubishi Pajero -o ador. Are 17 ani, consum ultra onorabil in oras 9.5-10 si in afara 7.8-8.5. E masina de romania, sarmana a cunoscut revarsari de rauri,a fost lovita in trafic, au cazut pomi pe ea si totusi o duce fluierand. Daca piesele nu s-ar gasi decat f greu si nu ar fi extrem de scumpe ( pinin nu se mai fabrica de ceva timp) nu as schimba-o cu nimic. Parerea mea ca ce se facea acum 15-20 ani ca si caroserii si ca si constructie era mult mai viabil,fiabil, rezistent decat toate masinile destepte de azi.
Kia este inlocuitorul Mitsubishi-ului. Va fi Kia New Sportage 1.6 T-GDI 6MT 4x4 GT-LINE

Dacia Duster ( inchiriata pt ca sa o testez prin bucegi iarna cand ma batea gandul sa fiu patrioata si sa cumpar masini autohtone).Big NO!!! Avea un buton de asistenta la coborare. Prin bucegi fiind polei zapada si rape l-am apasat ca sa isi faca treaba.Rezultatul? S-a blocat,apoi rotile s-au blocat poi volanul s-a blocat apoi franele s-au blocat ( ca in filmele alea de cosmar) simasina a inceput efectiv sa alunece pe gheata, indreptandu-se spre o prapastie. Tin minte ca am sarit din mers ca sa ne salvam. Din fericire era un brad care a oprit masina.Suspensii proaste, consum f mare, vajaia vantul prin ea. Nu o recomand sub nicio forma decat poate celor care traiesc in paduri si nu le pasa de nimic. sau poate sinucigasilor. De fapt nici lor.

Suzuki Vitara- testata acum anul acesta in 2017. Big No. Acelasi pret ca si Kia (cam in jur de 20-23 k parca utilat complet) insa suspensii proaste, zgomotoasa, nu merita!Deloc. Si spun perfect constienta, pt ca pana sa o testez eram fan Suzuki.Insa nu.Am inteles de la cineva ca Suzuki Vitara este optiunea celor care nu vor Duster dar vor o masina mai inalta putin. Ma rog, eu nu as da 23 k pe asa masina.

Opel Mokka versiunea noua- testata anul acesta in 2017. La 80 km /h devine complet instabila in curbe. Este, dupa parerea mea neavizata, prea inalta si prea ingusta si asta ii da multa instabilitate. Prea tehnologizata pt gustul meu, pentru ca mereu ma intreb daca ti se strica ceva la o masina atat de computerizata cine ti-o repara in romania?Daca nu ai cum sa ajung la o reprezentanta.
Huh cam atat despre masinile conduse de mine.
Ca si concluzie: 4x4 forever.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Nesta3 »

Ma bucur ca ai impartasit impresiile de mai sus.Dar exact cum am spus, ai nevoie de 4x4, iti cumperi.Are multe avantaje, dar, ca sa iti raspund la intrebare, diferenta intre 1.6 GDI si orice 4x4 Sportage era de minim 5000 euro.
Aceleasi impresii le am si eu referitoare la Duster si Vitara, adica mai bine iei Duster decat sa dai 23 pe o Vitara.
Oricum, mi-ai intrat la inima cu Chevrolet Luv ala.Caut de cateva zile modelul din '75-80 pentru un proiect dement de restaurare.
O seara buna
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

faza cu 4X4 devine penibila :)))
de ce mi-as fi luat 4x4 in conditiile in care masina o sa mearga maxim 6-7000 km/an (momentan are 2500 km in 8 luni), nu merg la peste , nu merg in padure ....90-95 % bucuresti
iarna nu am nici o problema cu 4x2 in conditiile in care sunt maxim 3 ninsori mai grave si oricum in zona in care locuiesc intra baietii cu lamele instant;) n-am avut niciodata 4x4 si nici n-am simtit nevoia ....
doar, vorba alexandrei , sa ma dau mare ca am 4x4? :))))))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
JER
Posts: 67
Joined: 05 May 2017, 19:33
Auto: Sportage 1.6 T GT Line 6MT 4x4

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by JER »

@alexandra36
Daca vrei masina o mai ieftina decat Pajero de ce nu te orientezi spre Outlander?
Dealerul de la Baneasa care vinde si Kia si Mitsubishi mi-a spus ca la capitolul 4x4 Outlander sta mai bine decat Sportage.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by surfer »

Andrei, de ce 4x4 devine penibil, dar sa iti iei SUV 4x2 nu? Pana la urma, de ce iti iei masina mare, sa te dai mare?
La regimul tau de circulatie, e foarte pertinenta intrebarea: de ce Sportage?
Hai sa lasam pe fiecare sa isi cheltuie banii cum vrea si sa acceptam ca nu toti suntem la fel.

JER, la Baneasa nu mai vand Mitsubishi, dar intradevar, pt offroad, Outlander e peste Sportage. Dar tocmai deaia e mult inferior la dotari, confort si materiale.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
JER
Posts: 67
Joined: 05 May 2017, 19:33
Auto: Sportage 1.6 T GT Line 6MT 4x4

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by JER »

Prin martie, cand cautam Sportage, am avut o discutie cu ei, Au avut aceeasi mentiune ref. la dotarile superioare ale lui Sportage.
Totodata spuneau ca vand f. putine Outlander-uri raportat la Sportage-uri.
Probabil ca si la alte modele Mitsubishi stateau slab cu vanzarile si au decis sa renunte la marca.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

surfer wrote: 15 Jul 2017, 22:31 Andrei, de ce 4x4 devine penibil, dar sa iti iei SUV 4x2 nu? Pana la urma, de ce iti iei masina mare, sa te dai mare?
La regimul tau de circulatie, e foarte pertinenta intrebarea: de ce Sportage?
Hai sa lasam pe fiecare sa isi cheltuie banii cum vrea si sa acceptam ca nu toti suntem la fel.

JER, la Baneasa nu mai vand Mitsubishi, dar intradevar, pt offroad, Outlander e peste Sportage. Dar tocmai deaia e mult inferior la dotari, confort si materiale.

devine penibila aceasta mare problema cu 4x4 sau 4x2 in care fiecare comenteaza pe celalalt de ce si-a luat asa si nu invers :lol:
i-am luat sotiei cea mai buna masina raport calitate/pret. urmaream sportage de ani de zile, nu avea importanta regimul de circulatie [-X
in plus ,am vrut o masina cat mai safe (avem copil mic) si din acest motiv am ajuns la suv.
eu am lasat pe toata lumea in pace, doar am raspuns la postarea domnisoarei alexandra si a altora care au avut aceeasi problema cu acest 4x2 :roll:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

alexandra36
Posts: 16
Joined: 27 Jun 2017, 22:41
Auto: kia sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexandra36 »

buna noapte tuturor....no, cand nu ai alte probleme ti le cauti singur ( ma refer la mine) si explic aici scenariul trait personal acum 2-3ani cu o amica care avea mitsubishi asx 4x2. deci retineti ca e vorba de 2 femei care nu stiu mecanica, cu ce se mananca motorizarile , etc. ea bucuroasa ca si-a luat Suv gen. eu bucuroasa ca ea are Suv. plecam evident in ianuarie prin bucegi prin munti sa testam suvul. eu nestiind ca e 4x2 ca daca stiam nu plecam.si nu spun asta din snobism insa trebuie sa admiteti ca in anumite situatii 4x2 nu face fata.cum e cazul de aicu cu zapada care se topea dar totusi erau troiene. ea nestiind diferenta 4x4 vs 4x2. ulterior am descoperit ca ea nici nu stia ca existamasini 4x4. tuta.tute amandoua.maxim. ajungem in munti.zapada care se cam topea. inaltimea zapezii sa zicem 20 cm? poate 25? evident ca ramanem suspendate habar nu am cum in mijlocul drumului.eu relax ii spun sa tina volanul drept si sa cupleze 4x4. ea ma intreaba ce e aia. eu incep sa ma uit dupa manete,butoane, ceva. injur masina moderna. apar niste baieti in spate cu un pajero. ei bat in geam sa ne ajute. tot ei, calmi, zic sa cuplam 4x4. deja ne crizam.le explicam ca nu gasim butoane manete etc. unul din ei se suie la volan apoi cu o fatza lunga da lungaaaa intreaba: masina asta e cumva 4x2? ea zice ,,cred ca da." el cu o privire neagra ,, si ce naiba faceti aici prin munti? iarna". faza neplacuta era ca NU puteam inainta. in spate se facuse coloana. a fost trist.fff trist momentul.a fost singura data in viata cand am vrut sa ma dau cu capul de volan.ca si idee a durat 40 de minute sa dea toata lumea in marche arriere injuranu-ne in diverse feluri.chiar cred ca atunci au mai luat nastere niste injuraturi.trist. drumul spre bucuresti, la intoarcere s-a desfasurat intr-o tacere sumbra.
deci 4x2 inteleg acum din mesaje ca e mai ieftin.si da, 5000 chiar e o suma din punctul meu de vedere. si de acord 100% ca suv-utile sunt mai safe ( pana azi nu m-am gandit la asta, mai ales ca nu am copii.deci da acum inteleg si acest argument). insa totusi nu m-as aventura iarna prin zapezi sau as ascultaprognoza meteo. insa acum citind argumentele inteleg de ce se opteaza si pt suv 4x2 care e mai zdavan totusi ca o masina mica.

ca si raspuns de ce nu am luat outlander sau alta masina.... habar nu aveam ca outlanderul ar fi mai ieftin. am si spus ca nu ma pricep. eu vroiam ssanyong rexton insa in timp ce imi duceam o amica la otopeni trecand pe langa ikea am vazut un panou cu kia. era sambata ora 14.30. dealerul incuia biroul si cand am vazut ca se intoarce sa deschida reprezentanta ca 2 femei sa caste gura la un sportage m-a uns la inima. si cand l-am intrebat daca scaunele electrice m-ar putea curenta a ramas impasibil.eu m-as fi tavalit cu spume de ras. si cand am condus masina mi-a placut enorm. si dupa ce ridic masina voi scrie niste reviewuri din perspectiva unei femei carenu stie ce e aia cuplu sau injectoare.cred ca voi si filma pt ca sigur va fi fff cool.apropo sugestii pt rodaj? oare mai se face rodaj la masini? tin minte ca ai mei cand si-au luat o dacie parca mergeau sub 100 de km/h pt 100 km?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

Btw...Mitsu a fost luat de Nissan...parca!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

alexandra36
Posts: 16
Joined: 27 Jun 2017, 22:41
Auto: kia sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by alexandra36 »

Cred ca da.oricum am citit ca si volvo acum e produs de...indieni?

Post Reply

Return to “Generalităţi”