4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

La un buget spre 30k, daca iei SUV, zic ca e "obligatoriu" sa pui tractiune. E pacat sa platesti o caruta de bani pentru o garda inaltata si atat.
Pur si simplu, daca nu ai nevoie de AWD inseamna ca nu prea ai nevoie de SUV.
Io merg 95% extraurban, in zona de munte unde trebuie sa parcurg ceva drum si in afara asfaltului. Se putea si fara (la Passat mai puneam lanturile cand se ingrosa gluma). Pe termen lung cand nu o sa-mi mai fie mila de vopseaua metalizata :) am unde sa pun tractiunea la treaba.

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Campulaurentiu »

Nu stiu de unde ati ajuns la 6000 euro ca ar costa optiunea AWD ???? E pe undeva pana in 3000 euro.
Acum consider asa .... pentru oras, borduri, drumuri normale poti alege oricand orice berlina sau break pentru ca isi face treaba. Consider ca daca ajungi la o alegere a unui SUV atunci clar trebuie sa fie AWD sau 4x4.
Iarna iti este folositoare aceasta optiune la fiecare parcare, iesire din parcare si cand drumurile noastre dragi raman pline de zapezi mult zile deoarece primarii nostrii sunt luati prin surprindere. E super relaxant cand stii ca sistemul AWD vegheaza permanent sa nu pierzi tractiunea transferand cuplul spre puntea spate ori de cate ori e nevoie.
Despre iesiri la munte in orice anotimp, sau despre vreo escapada pe vreun drum rezervat vehiculelor 4x4 nu mai vorbim. Garda la sol marita a Sportage-ului este facuta pentru tractiunea AWD.
Dar fiecare stie ce anume ii trebuie lui.
Eu personal aleg AWD.
STIMA.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by nirox »

Ciudat ca iarna, Bucurestiul, si nu numai, e plin de berline. Pe principiul 4x4 ar trebui ca strazile sa fie goale. In plus o berlina sau clasa mica te descurci atlfel cand pe o parte si pe alta ai masini parcate si zapada troienita de masinile alea de deszapezire si mai ales pe stradutele dintre blocuri.
Nu zic ca nu e utila 4x4 dar nici nu prea as fi de acord ca SUV fara 4x4 nu merge.
Poti sa ai cel mai smecher 4x4 daca gumele cu care ai incaltat-o nu te ajuta. Si din cate stiu 4x4 nu prea te ajuta la franare :D

Cum spunea Robert Adam, cu cauciucurile de iarna adecvate se descurca in orice situatie. Acu' stiu ca nu toti suntem Robert Adam...

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

Eu nu am zis ca nu merge SUV fara Awd. Am zis ca e pacat de buget sa dai spre 30k sa nu pui Awd, inclusiv daca te gandesti la revanzare.
Strict AWD e cam 1500, dar colegul Nesta vorbea de trecerea de la varianta lui de motorizare la una care permite AWD.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by nirox »

Atunci e bine ca nu am dat 30k pe masina :)

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Campulaurentiu »

Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

Flavyus wrote: 22 May 2017, 16:44 Eu nu am zis ca nu merge SUV fara Awd. Am zis ca e pacat de buget sa dai spre 30k sa nu pui Awd, inclusiv daca te gandesti la revanzare.
Strict AWD e cam 1500, dar colegul Nesta vorbea de trecerea de la varianta lui de motorizare la una care permite AWD.

dar daca dai 16 000 ca mine merita oare awd ?:)) :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Campulaurentiu »

16.000 este, oricum am intoarce-o noi, un super pret pentru o super masina ..... la pretul asta chiar nu are sens sa mai discutam de AWD.
STIMA.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

asa m-am gandit si eu ;) ca raspuns la intrebarea "de ce sa-mi iau suv daca nu am nevoie sau nu am awd" :)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by DragosB »

muscailie wrote: 23 Aug 2016, 17:31 Cei care aveti 4x2, considerati ca s-ar fi meritat 4x4 ?
Salut,
dupa 5 ani juma' ,cu cel putin doua ierni urate in Bucuresti,cu mers vara uneori si prin locuri mai mocirloase,urcat/coborat pe drumuri care duc spre balti de pescuit de langa sau nu de Bucuresti,cu coduri galbene sau portocalii prin ian-feb departe de casa si musai trebuia sa revin,nu am simtit vreun moment ca 4x4 m-ar fi scos,odata ce 4x2-ul standard a facut fata cu brio.
Nu am intrecut insa masura,nu am indraznit sa ma aventurez unde poate doar un Patrol,Landcruiser ori Pajero ar fi avut curaj....oricum acolo o Kia chiar si 4*4 nu ar face fata.
Eu zic ca merita pt multe alte aspecte marunte,cum ar fi craterele lui Firica,ale aluia dinainte..pt urcat sau coborat o bordura ,pentru confortul ce-l ai la volan sau cat de incapatoare e pt 3 persoane in spate,pt portbagajul mai mult decat suficient,etc.Repet,avand-o asa cum e,nu am fortat masura.
Chiar ma gandeam pe la inceput ca "ezista" posibilitatea sa se-ntample sa rada si curcile de mine daca ma vede "frun" soare-ochelarist cu suvu' care nu mai iese din zapada,etc..n-a fost cazul,azi sunt sigur ca nu se va intampla,ii cunosc deja limitele...unde nu-i de ea nu are ce cauta.
Nu in ultimul rand,la anu' o vand si-mi iau una noua tot 4x2 insa cred ca voi merge pe motor de 2.0
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

Sa nu inteleaga cei interesati ca Sportage cu sau fara awd se comporta la fel. Strict optiunea e cca 1500 euro iar ce face ea se poate vedea pe youtube. Daca e nevoie de ea, asta decide fiecare pt el. Pt mine a fost un punct important la cumparare faptul ca are Lock.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by default »

Imi pare rau sa constat, ca pentru cca 1500 euro in plus, unii contesta utilitatea unui 4x4. Te ajuta nu numai iarna si noroi ci chiar si vara. Masina trage altfel si demareaza altfel. Niciodata nu rupe aderenta cand pleci primul de la semafor. Ajuta mult si in curbe, ca tinuta de drum. Mai sunt si alte avantaje, dar si strugurii sunt acrii uneori...nu?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Campulaurentiu »

Si inca ceva : cand am fost in showroom sa vad masina si sa aleg motorizarea si tipul de echipare am intrebat sales managerul : ce ai alege tu daca maine ti-ai cumpara Sportage ???
Si mi-a raspuns ..... 2.0 crdi, 136 cp, AWD. De retinut ca raspunsul a venit fara nici cea mai mica ezitare sau balbaire sau timpi de gandire. Scurt si direct.
Asa ca ....l-am ascultat !!!
Nu am regretat nici o secunda.
Stima !
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

fiecare cu parerea lui si cu nevoile lui :) dealerul si-ar fi luat cea mai ieftina masina posibila , 1,6 4x2 :)) daca avea banu'.... si eu mi-as fi luat panamera daca m-ai fi intrebat
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Nesta3 »

Ee hai sa nu o dam in altele.
Utilitatea AWD nu o poate contesta nimeni.
Cine zice ca nu i-ar fi placut, nu prea stie ce zice.Mai ales ca poti trece AWD permanent.
Repet, fiecare utilizeaza masina pentru ce are nevoie.Cine e pasionat de nameti, off road si utilizeaza masina preponderent cu AWD, se merita ca optiune fara dar si poate.
Pentru o utilizare zilnica in oras si pentru cine nu are pretentii de aventuri, 4x2 e suficient.Vorbesc din experienta de aproape un an cu SUV 4x2,in conditii de oras si cu drumuri care nu depasesc limitele masinii.Cu AWD poti forta limitele si pe curbe sau in conditii mai speciale, voluntar sau involuntar.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”