Rezistenta tren rulare Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Floricelu71
Posts: 3
Joined: 27 Mar 2016, 14:04
Auto: Megane 2.2 .9dci 156cp

Rezistenta tren rulare Sportage

Post by Floricelu71 »

Bine v-am gasit,
Sunt un potential viitor posesor de Sportage insa pana la decizia finala, am cateva temeri legate de rezistenta in timp a masinii.
Din experienta voastra, cum isi pastreaza calitatea masina dupa 3-4 ani? eu intentionez sa tin masina 6-7 ani.
Ma gandesc aici la trenul de rulare, caseta de directie, turbina, trosnete si scartieturi plastice la interior.

Intreb ptr. ca in trecut am detinut o masina de la varul Hyundai si dupa 2 ani au inceput problemutele de acest gen. Nu puteai sa mergi pe piatra cubica cu ea , ziceai ca-i cade volanul si puntea fata. Lasa impresia de foarte frageda.
As vrea sa evit asta pe viitor.
Ma gandesc ca Sportage-ul ar trebui sa fie mai inchegat dar... who knows better than an owner.
Din experientele voastre , care ar fi minusurile evidente ale masinii?
Eu sunt interesat de un Diesel 1,7crdi.
Multumesc,

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by b76bgaarh »

de ce te intereseaza daca vrei sa o dai inainte sa se termine garantia?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by bondalicir »

pai poate probabil ca oricum e neplacut sa stai cu masina in service chiar si daca nu platesti pentru reparatii. se intampla sa stai chiar si o luna dupa unele piese si daca mai sunt si esentiale si nu te poti deplasa cu masina nu cred ca convine nimanui.
si ca sa ii raspundem si proaspatului nostru colegu, eu ii recomand kia, am ceed sunt foarte multumit. am chiar cu motor diesel 170000km fara probleme pana acum. si sportage sunt la fel de fiabile, pot sa iti confirme cei care au si sportage...drumuri bune!!!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Floricelu71
Posts: 3
Joined: 27 Mar 2016, 14:04
Auto: Megane 2.2 .9dci 156cp

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by Floricelu71 »

b76bgaarh wrote:de ce te intereseaza daca vrei sa o dai inainte sa se termine garantia?
Nu tin neapart sa o dau inainte de a se termina garantia dar daca cumva am surprize neplacute cu ea sau ma plicticsesc sau apar alte situatii... de ce nu.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by stenso »

Un minus care il vad eu (din date oficiale) ar fi consumul. Ca idee un sportage 1.7 crdi 116 bhp manual model 2010-2015 cu tot eco dynamics ul lui consuma cat un evoque de 2.2 190 bhp AT sau cat un bmw seria 7 3.0 AT 2012.

Concluzia mea la diesel mai are kia de lucrat ( sau poate au scos.o la cap cu modelul 2016) . La benzina sta bine la capitolul consum o stiu atat de pe foaie cat si ca detinator.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by b76bgaarh »

decat ca asta nou consuma cu un litru mai putin si nu ma refer la ce declara producatorul.

https://www.adac.de/infotestrat/tests/a ... DTest=5362

https://www.adac.de/infotestrat/tests/a ... DTest=5085


ps la cel vechi SS nu era de serie, era optional.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Floricelu71
Posts: 3
Joined: 27 Mar 2016, 14:04
Auto: Megane 2.2 .9dci 156cp

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by Floricelu71 »

Consumul motorului 1.7crdi nu ma sperie. La test am tras putin de el si a returnat un 6,5 pe 30km. 50%Dn1, restul Baneasa-Pipera.
Motorul transmite ceva vibratii la relanti dar este extrem de silentios si trage de foarte jos.
Temerea mea este legata, dupa cum spuneam si la initierea topicului, de rezistenta trenului de rulare.
Daca dupa 2 ani incepe sa zdrangane, cloncane, cand una, cand alta, de stai mai mult in service cu masina ( chiar daca se rezolva pe garantie)... nu e cea mai buna afacere.
Zic!

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by b76bgaarh »

pui radio pe 5 si activezi functia auto.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Rezistenta tren rulare Sportage

Post by DragosB »

Salut,
Masina din semnatura nu zdrangane,nu troncane,nu ai senzatia ca-i pleaca volanu sau ii cade puntea fata ,are aproape 50 de mii in 4 ani si 3 luni,cu peste 60% din ei in Bucuresti ( "testez" si pe piatra cubica de doua ori pe zi trecand pe str. Reinvierii - cine stie stie ce zic),nu mi s-a parut in tot acest timp ca motorul ar transmite ceva vibratii la relanti,bref..nimic din suspiciunile tale poate de inteles dupa un hyundai ( probabil accent,dar nu numai; am zis accent intrucat am avut doi colegi care au renuntat la ele dupa 1-2 ani din aceleasi motive,inclusiv inlocuit coloana directie,etc )

Consum urban decent ,nu scade sub 7.5-8,nu creste peste 9.5-10 decat pe ger/zapada si aglomeratia aferenta,insa socotind ca intr-o ora in Bucuresti uneori faci 10-12 km la ora la care merg eu spre serviciu iar in alte intervale orare tot prinzi zeci de semafoare "ultra-sincronizate" eu ma declar multumit,inainte Seat-ul imi scotea si 16-17 iarna iar vara chiar si fara AC nu cadea sub 9.5-10 ( benzina,ce-i drept).In afara cu 3-4 persoane si mediu incarcata nu sare de 6.2-6.5 ( chiar si 5.5-5.8 cu doua persoane la drum lung).Exceptie autostrada: dac-o arzi peste 130 urca bine.
Revenind la impasul tau,nu am caderea de a te asigura ca nu pot aparea cele suspectate de tine,insa rasfoind acest forum nu cred ca vei gasi pe cineva sa se planga de genul asta de probleme la noul Sportage ( ..vechiul, de acum).La cate gropi luam zilnic cred ca ar fi trebuit sa apara discutii...
E faina rau masina si ai remarcat bine,"trage" de foarte jos.Minusuri sunt multe,unele marunte altele poate nu ( vezi si tu dezbaterile din capitolul Probleme),una peste alta insa 1.7 crdi este mai mult decat OK
o singura recomandare imi permit : nu alege varianta scaunelor imbracate in musama/textil,mergi pe textil 100%
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Post Reply

Return to “Generalităţi”