Consum 1.6 T-GDi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
maxwell00
Posts: 14
Joined: 04 Feb 2015, 11:17
Auto: Kia Soul - green acid

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by maxwell00 »

Salut,
Kia Soul 1.6 aspirat AT 132 cp (1350 kg), consumul dat in carte 9.6 urban si 6.5 extra urban,
consum real 13.2 urban si 9 extra urban ( 130/140 km/h pe autostrada), mers normal, clima non stop.
Masina are momentan 4500 km, sper ca sa se mai "lase", dar nu imi fac prea mari sperante.
Sincer nu mi se pare un consum exagerat avand in vedere ca masina anterioara un
Opel Astra J 1.4 aspirat 100 cp avea un consum urban 11 - 12. Cea mai buna alegerea a fost sa imi
pun AT pe ea, mai ales ca merg destul de mult cu ea in fiecare zi prin Bucuresti.

O zi buna.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Arny »

Interesant acest nou Sportage mai ales cu motorul 1,6 T-GDI de 177 CP. Ramane sa auzim mai multe detalii legate de consumul masinii cu acest motor de la cei care vor cumpara masina in perioada urmatoare. Comparand cu consumul inregistrat de un amic cu Sportage 2015 motor 1,6 GDI - 135 CP de 8,5 l/100 km pe un traseu de circa 550-600 km cu 4 pers+bagaje cred ca si motorul nou 1,6 T-GDI are sanse sa scoata acelasi consum daca nu mai bun. Cuplul superior pe o plaja larga de turatii va ajuta consumul masinii.

@ boghar
Daca nu e confidential, la ce pret ai reusit sa scoti Sportage-ul cu motor 1,6 T-GDI echipare GT-Line? Eu am intrebat la un dealer si zicea ca momentan nu prea acorda nici un discount( desigur nu l-am crezut dar nici nu am insistat pentru nu era momentul). Ca o prima impresie dupa ce am vazut masina pe viu pot sa spun ca e una din cele mai bune alegeri din segment daca ne luam dupa raportul calitate-pret.
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

nu as dori sa spun prea multe pentru ca nu stiu daca dealerul permite asta, am obtinut un discount pentru ca am dat un avans de peste 50%, dar nu este f. mare pentru ca cei de la Kia merg pe pretul corect, nu ca alte marci care afiseaza un pret mare si pe urma incep cu discount-urile.
Eu sper sa se dea drumul si la programul Rabla pana vine masina si daca mai prind si un tichet iese un pret atat de bun incat la banii astia chiar nu as fi avut alta alternativa, chiar si daca nu mi-ar fi placut masina. :)

Legat de consumul motorului, din tot ce urmaresc si ce mai spun utilizatori de Tucson/Sportage, ma astept pt incept la 11-12% in oras si 9-10% in afara, dar sunt convins ca dupa 10.000km va mai scadea cu minim 1l. Daca o sa vezi ce consumuri sunt declarate pe spritmonitor.de, cifrele sunt incurajatoare.

P.S. cifrele pe care le-am expus mai sus sunt raportate la stilul meu de condus, consumul variaza destul de mult in functie de stilul de condus.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Arny »

@boghar

Multumesc pentru informatii. Si totusi macar, ca si ordin de marime, discountul obtinut fata de pretul de lista este cu o cifra sau doua(ca si procent desigur)? Cei de la Hyundai au avut preturi promo deja in momentul in care au lansat noul Tucson.

Ai mai pus si optionale fata de echipare standard GT-Line? Ma tenteaza si pe mine masina pe termen mediu dar am si eu o rezerva fata de cutia DCT cu ambreiaj uscat. Vom vedea care este parerea celor care vor utiliza aceasta cutie si poate vom gasi si informatii suplimentare legate de fiabilitatea cutiei respective. Daca va fi ca la DSG7 de la VW group atunci nu multumesc! Am condus recent o Octavia noua cu DSG7 si nu mi-a placut deloc.
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

O singura cifra, si aia nu prea mare :), Kia nu prea are de unde sa-ti dea discount, gandeste-te ca GT Line vine cu destule optionale si costa 25.058 euro tva inclus ceea ce este nemaipomenit pt clasa ei. Ca si competitie ar fi Suzuki Vitara, care este mai ieftin, dar sa fim seriosi, nu cred ca le poti numi in aceeasi clasa, are porbagajul mai mic, spatiul interior mai mic, finisaje mai saracacioase, etc.

Suplimentar nu am adaugat decat farurile cu Xenon, senzorii de parcare am sa-i pun aftermarket si doar pe spate, restul nu au fost de interes pentru mine. Sunt si unele optiune standard pe GT Line de care nu am nevoie, dar n-am putut sa le scot ca sa mai trag pretul in jos. :)

Hyundai are alta politica de preturi, dar ai sa constati ca daca configurezi un Sportage cu aceleasi optiuni ca un Tucson, Sportage-ul o sa iasa la pretul cu discount al Tucson-ului :). Si inca ceva, scria cineva pe subiectul Sportage 2016 ca in ianuarie in EU s-au vandut 10296 bucati, iar eu cand l-am intrebat pe reprezentatul de vanzari cu care am discutat, cate comenzi are pt luna respectiva pt Sportage, mi-a zis ca a vandut 12 masini din care 8 sunt Sportage. Asadar, masina este cautata, cat am stat prin showroom au venit o gramada de oameni la test drive, cred ca anul asta nu o sa ofere vreun discount prea mare.

Legat de DCT, eu zic sa te interesezi destul de bine, sunt destule informatii pe net, sa faci un testdrive sa vezi cum se comporta, daca nu o au la Kia sigur o gasesti la Hyundai. Eu personal nu sunt fan automata, si mi se pare si destul de pretentioasa la intretinere si predispusa la defectiuni, iar o defectiune la cutie se lasa cu o indisponibilitate a masinii destul de mare.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Arny »

Am observat ca pe pagina http://www.kia.ro/showroom-preturi/kia-sportage a aparut pretul pentru versiunea Kia Sportage 1,6 T-GDI echipare GT Line 4X2 cu tractiune doar pe puntea din fata si transmisie manuala, pret de 23508 euro cu TVA. Suna foarte tentant mai ales pentru cei care nu doresc neaparat tractiune 4X4.
In schimb daca incerc sa caut detalii tehnice legate de aceasta configuratie pe Sportage nu mai apare nici o informatie pe respectivul site :? . Aveti vreo idee unde as putea gasi detalii tehnice legate de Kia Sportage 1,6 T-GDI echipare GT Line 4X2 MT? Voi ce parere aveti, merita respectiva configuratie sau mai bine cu 4x4 pentru o diferenta de pret de 1560 Euro? As fi curios cu cat se reduce consumul la 4x2 vs 4x4 si cu cat se imbunatatesc datele legate de dinamica la 4x2. Multumesc!
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

depinde ce vrei.

iarna e posibil sa simti nevoia de 4x4.

motorul de 1.6 este f usor, aderenta cand vrei sa iesi din nameti nu e cea mai buna.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by asdfgh »

uite datele tehnice:
consum extraurban aproape ca GDi.
si mie mi se pare interesanta versiunea asta, dar as fi preferat sa fie Style in loc de gt line - jantele/cauciucurile de 19 sunt mai mult o problema decat un avantaj
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

Consumurile date pe foaie nu se vor pupa niciodata,mai ales in comparatia GDI aspirat vs GDI turbo,nici urban,nici extra nici mixt.GDI aspirat va consuma mai putin decat Gdi turbo,in orice conditii.Mai ales daca turbo mai e si 4x4.Daca vrei senzatie,cumperi turbo.Pentru 2-3 l in plus maxim,vei avea alte senzatii,vei simti altfel masina.Comparatia 4x2 vs 4x4 nu isi are rostul.Daca stai in Bucuresti,nu faci off road,etc,eu zic ca nu se merita.Mai ales la ca varianta 4x2 o poti scoate in 20mii euro.Iar un Sportage turbo,GT Line,la pretul asta e una dintre cele mai bune oferte,daca nu cea mai buna.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Arny »

Chiar ca suna bine un Sportage GT Line 1.6 T-GDI 4x2 MT la 20.000 E. Dar crezi ca se poate obtine un discount de peste 3000Euro pe acest model? Sau ai luat in calcul si programul Rabla?

Personal cred ca motorul turbo va avea un consum similar cu cel aspirat pe trasee extraurbane iar la viteze de autostrada posibil chiar mai mici. Valorile mai mari de cuplu si putere la trratii similare nu au cum sa conduca la un consum mai mare de 2-3 litri la motorul turbo ci din contra. Si spun asta dupa ce am condus 1,6 aspirat pe Focus dupa care am condus si 1,6 Ecoboost.
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

Am inclus si rabla.
Extraurban il iei in calcul cand chiar mergi extraurban.Si poate consuma la fel,desi nu cred,ca doar nu iei turbo sa mergi cu o viteza constanta,fara depasiri si reprize "turbo".
Urban,cam atat consuma,cu 2l maxim 3 mai mult.Include:AC,aglomeratie,alergatura, etc.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Arny »

Perfect de acord ca daca se adopta un condus mai "turbo" consumul o sa creasca mult fata de cifrele oficiale dar acest lucru e valabil pentru ambele motorizari 1,6.
In legatura cu intervalele de service am vazut pe ceva site ca la 1,6 T-GDI acesta ar fi de numai 15.000 km sau un an. Nu vi se pare cam scurt avand in vedere ca la majoritarea motoarelor actuale se da 20.000 km /1 an sau chiar 30.000 km/2ani? Stie cineva cam la ce costuri sa ne asteptam la o revizie anuala?
Un lucru care nu-mi place deloc pe echiparea GT-Line sunt jantele si anvelopele pe 19''. Cand ajungi sa cumperi anvelope de iarna/vara pe dimensiunea asta o sa te cam arda la buzunar si in plus confortul sigur are de suferit pe drumurile bune ale patriei #-o . Nu exista oare posibilitatea sa ceri optional un downgrade la jante de 17" direct din fabrica?
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Am gasit pe internet manualul proprietarului de la Hyundai Tucson, unde este specificat si planul de intretinere, despre care banuiesc ca va fi acelasi si la Sportage.
Pt. cine e curios iata link-ul: http://www.hyundai-motor.ro/userfiles/c ... eb_bc4.pdf
Asadar, intervalul de revizie este de 30.000km sau 1 an, doar la 1.6 t-gdi, uleiul si filtrul de ulei se schimba la 15.000km sau 1 an restul putand fi schimbate si la 30.000.
Tot de la Hyundai, de data asta de pe forumul Tucson, cineva cu 1.6 t-gdi scria ca a facut revizia completa la 15.000km si a costat 630lei.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

30mii e chin si jale pentru motor.15mii km e un maxim acceptat pentru conditiile din Romania.
Pretul de 630lei pentru 1.6gdi turbo e relativ ok,in conditiile in care intra 4,4 l parca, deci trebuie cumparati 5l, iar preturile aftermarket pentru piese ar fi: filtrul de aer 60-100 lei,filtrul ulei 30-40 lei, filtrul polen 30-40 lei+ manopera aferenta.Iar pretul 630lei asta e cu achizitionare piese din service.Deci,poti iesi si mai ieftin.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

depinde la ce dilar si ce a inclus revizia aia.

ps asta e topic de consum.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”