Consum 1.6 T-GDi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Eu mi-am comandat masina cu cutie manuala, DCT-ul pare destul de problematic, dar nu asta a fost decizia, pt. mine cutia manuala inseamna placerea de a conduce.
M-am uitat pe site-ul nemtesc si din ce am vazut pe acolo pare destul de incurajator, consumuri mixte de 9-10%, si surprinzator, cam pe acolo se situeaza si dieselul de 184CP.
Cand am facut test drive-ul cu Sportage, am condus 2.0 diesel, 184CP, fara sa-l fortez si mers doar in afara orasului, la oprire consumul indicat a fost de 8%, iar masina avea aproape 8000km.
Apoi, a doua zi, pe acelasi traseu, am testat un Tucson 1.6 T-GDi cu 7DCT, care a fost fortat de cateva ori bune pana pe rosu, iar la oprire consumul indicat a fost de 10,5%, masina avea putin peste 5000km.
Cred ca daca diesel-ul ar fi avut parte de acelasi tratament in test drive ca benzinarul, diferenta de consum ar fi fost de maxim 1l, in aceste conditii diferenta de pret de achizitie, de 2600 euro, s-ar amortiza in cel putin 5 ani, daca as parcurge 20.000km/an, daca mai punem si asigurari + revizii, cred ca depasim cei 5 ani.
Pentru cei care nu sunt interesati de diferenta de pret, dieselul raspunde mai bine la turatii mai mici decat benzinarul, acesta din urma trebuie turat ceva mai bine ca sa se simta cuplul.
Si inca ceva, cred ca pe cutie manuala consumul va fi ceva mai mic decat pe 7DCT, asta am constatat si pe site-ul spritmonitor.de. Acelasi lucru se constata si la diesel.
O sa vad mai exact cand va veni masina. :)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by eugenflorinmanea »

De ce zici ca DCT e problematic?
SAAB 9-5

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Am vazut pe la Tucson tot felul de clienti nemultumiti, acelasi 7DCT care este pus si pe Sportage, cineva a schimbat cutia de la inceput, abia luase masina, sunt persoane care au fortat un pic masina prin offroad, zapada, etc si dupa 15 minute li s-a aprins un martor in bord de High Transmission Temperature si au fost nevoiti sa traga pe dreapta, altii spun ca in diverse situatii a mirosit a ambreiaj ars in masina, samd.
Este si un filmulet pe youtube, postat de un tip din US care nu mai reusea sa plece de pe loc cu masina, dupa care a reusit sa plece cat de cat de pe loc, dar nu prindea viteza...
Oricum, eu am ales cutia manuala pentru ca imi place sa schimb vitezele, am mai mult control asupra motorului, folosesc frana de motor mai eficient si asta inseamna consum mai mic de combustibil si un control mai bun iarna, pretul masinii este mai mic cu 1600 euro, si pana acum nu am auzit de nimeni care sa se planga de cutia de viteze manuala.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

Nasol in cazul asta.Dar tind sa cred ca sunt cazuri izolate.Ramane de vazut
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by chinezu81 »

Ai dreptate la motorul de 184 CP ref consum. Dupa 50.000 de km am consum mixt de 9 cu AT. Insa haideti fratilor, v-ati luat SUV, ce vreti acum consum ca pe Skoda? E mare, e orice altceva decat aerodinamica etc. Eu zic ca daca stai intre 9 si 10 in medie iesi super bine. Ce sa mai zicem ca in Bucuresti iesi undeva pe la 12-13.
Acuma ce sa zic, daca esti din Bucuresti cutia manuala e tot ce vrei dar mai putin placerea condusului. Daca iti place sa mesteci mamaliga toata ziua, iti place si condusul prin Bucuresti cu manuala. Ref la controlul mai bun iarna nu sesisez nicio diferenta. Te obisnuiesti si cu AT-ul sa faci frana de motor destul de eficienta. Si de altfel ai optiunea la AT sa treci pe manuala in situatii care se impun. Eu unul special am pus AT, pentru ca diferenta aia de bani se meritaaaaaa nenica. Cand stateam la Diham si trebuia sa ajung la Perla, adica Bd Basarabia + tot Stefan cel Mare, in fiecare dimineata si seara incepusem sa fac muschi la stangul de la ambreiaj :):). Ar fi misto o manuala pe niste drumuri comunale in Toscana/ Bavaria, dar la noi....niciodata manuala, o sa merg de acum inainte pe AT.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by bondalicir »

sunt de acord cu tine. si mie imi place sa conduc manuala, dar prin traficul din bucuresti si la cat merg eu m-am cam saturat. fac zilnic minim 60km din care mai mult de jumate in bucuresti. m-am saturat de facut mamaliga. insa as vrea o automata sa fie si fiabila ca la cati km fac imi este teama sa nu am interventii la ea. de cosum eu zic ca la o masina gen skoda break cu siguranta nu va fi consumul ca la sportage. de ce nu la ceed daca ar baga si ei o automata adevarata cu dublu ambreiaj. momentan nu stiu sa fie...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Ceed are automata cu dct pe diesel....cauta in configurator

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Trebuie sa tinem cont ca pe piata exista si SUV-uri care consuma 5%, Kadjar ar fi unul din ele si daca as fi optat pt Kadjar l-as fi comandat diesel.
Am ales Sportage pt garantia oferita, iar motorul 1.6 turbo pentru preturile de achizitie, intretinere si asigurari, mai mici. Consumul pe care-l inregistreaza acest motor este ok pentru puterea pe care o ofera si nu este foarte departe de competitie.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

trebuia sa iei kadjar.

ps ma tot racai cu un utilizator care se lauda cu consumul lui minuscul la kadjar. el disel 4x4, eu disel 4x4, aceeasi viteza medie, consumu 9,1vs 9,0.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Cred ca am explicat deja de ce am luat Sportage, daca vroiam sa-mi iau Kadjar, imi luam.
Ideea pe care am mers a fost ca nu mai vreau motor diesel, iar optiunea aleasa este cea mai buna pentru mine.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by eugenflorinmanea »

5%pe hartie! In realitate... poate doar hibrida ia 5 cel putin in oras
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

De ce nu mai vrei diesel?de obicei "benzinarii" fug pe diesel.:))
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by panzer »

care benzinari fug pe diesel?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

Nesta3 wrote:De ce nu mai vrei diesel?de obicei "benzinarii" fug pe diesel.:))
Adica mai putini trec de la un diesel la o benzina(si ma refer la aspirata).De la o aspirata sar mai multi cand dau de cuplul la diesel.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Masina pe care o conduc in acest moment este diesel si sunt destul de multumit de acest motor, este fiabil, economic si euro 4. Dar de cand s-au bagat normele euro6 sunt pline service-urile de motoare diesel carora le fac regenerare DPF, curatare EGR etc. Parearea mea este ca aceste norme de poluare sunt atat de stricte, de asta a aparut si cazul Dieselgate, incat evacuarea gazelor motoarelor diesel a fost foarte "gatuita" si de aici au aparut multe probleme, sa nu mai zic ca la unele marci, la motoarele diesel noi, pica injectoarele la 50.000km.
Apoi, dorind sa-mi iau Sportage si considerand ca motorul 2.0 184CP consuma cu 1l mai putin decat benzinarul turbo, nu avea rost sa ma complic pentru ca ieseam in pierdere. Daca diferenta de consum ar fi fost de 4-5l% m-as mai fi gandit.
Un singur lucru am tinut sa pastrez in configuratia motorului, turbina, consider ca este o inventie de "must have" pe orice tip de motor.
Apropos, a condus cineva un diesel fara turbina? Eu da si cu un motor 1.9 diesel aspirat nu puteam depasi o dacie 1310. :)

Am facut un test drive si cu 1.6 aspirat, cutie manuala, si nu mi s-a parut chiar asa lesinat, accelera destul de frumos, f. silentios, la relanti nu se auzea, aveai impresia ca s-a oprit, iar cand m-am urcat in masina avea un consum afisat de 6,4, dar nu stiu in ce conditii a fost obtinut, ceea ce e important este ca se poate. In treapta a 4a la 70km/h inregistra un consum instantaneu de 6%. Nu stiu cum se va comporta cu masina incarcata, avand un cuplu relativ mic, 160Nm, la test drive am fost 2 persoane in masina.
Consum este influentat si de tractiunea masinii, una 4x4 va consuma mai mult decat una 4x2.

Post Reply

Return to “Generalităţi”