Senzori de presiune - TPMS

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

avand in vedere ca masina e in garantie nu trebuie sa ii cumpere, ii cere serviceului pt testare.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Deci să înțeleg că schimb roțile la vulcanizare și nu trebuie să fac semne ca sa știu poziția originală a roților?

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

eu scriu cu marker pe o spitza. dupa prima balta dispare.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re:

Post by default »

radurobertino wrote:Deci să înțeleg că schimb roțile la vulcanizare și nu trebuie să fac semne ca sa știu poziția originală a roților?

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk
Eu le notez cu creta pe anvelopa: SF, SS, DF, DS. Primavara le schimb pozitia pe masina, ca sa se uzeze uniform toate. Daca ai ochiul format le recunosti oricum cum au fost montate, adica fata-spate, dupa cum sunt uzate. Asta mai mult la masinile 4x2.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Asta făceam și eu la mașină cealaltă, dar am înțeles ca la astea cu senzori trebuie ținut cont de poziția originală, m-am gândit ca trebuie să știi poziția exacta pe prezoane. Vezi cazul colegului de mai sus.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by default »

Eu nu am tinut cont la Sportage 3-anterioara masina si nu s-a intamplat nimic. E aberant sa pastrezi pozitia rotii tot timpul.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

default ideiile care nu sunt conform cu manualul masinii sa le tii pt tine. in carte scrie clar ca se pastreaza pozitia jantei pt masina echipata cu senzori.

radu janta trebuie sa ramana pe aceeasi pozitie.

si ce sportage 3 ziceai ca ai avut, din ce an?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cmusat2000 »

b76bgaarh are dreptare, scrie in cartea tehnica a masinii ca pastrarea jantelor originale ale masinii in pozitiile omologate in fabrica este obligatorie. Asta am gasit dupa ce am avut intamplarea de care va povestesc.

Mi se pare un pic c-am deplasata toata chestiunea si faptul ca cei de la KIA nu au un cod de rescriere si reinregistrare a unor pozitii noi pentru senzorii de presiune. Ce era asa greu sa pui un folder in soft cu un buton pe undeva in cockpit pe care sa dai reset dupa fiecare schimb...

La primavara vreau sa fac schimbul de pneuri la dealer in Arad sa vad daca acolo reusesc sa faca ceva.

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

M-ați băgat în ceață. Are ceva semne pe janta sau pe prezoane? Cine ține minte pana la primăvară poziția exacta pe prezoane. O sa fac poze cu telefonul la fiecare janta, poate asa rezolv problema.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

tu nu ai manual, sa citesti singur?

nu ai voie sa schimbi roata de pe stanga pe dreapta, din fata in spate, pe diagonala, etc. poti sa o rotesti cat vrei pe prezoane, daca ramane pe stanga fata, dreapta spate, stanga spate, dreapta fata.

ai inteles?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Mulțumesc. Am înțeles acum. Eu îmi inchipuisem ca trebuie musai pe aceleași gauri la prezoane.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

User avatar
Zite747
Posts: 52
Joined: 25 Apr 2016, 01:05
Auto: Kia Sportage 1.7

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Zite747 »

Revin putin la subiectul senzorilor after market din China. Am comandat azi modelul 52933-c1100. Am tot citit pe internet cum acest model merge pe noul Tucson. Gandindu-ma ca e cam aceeasi masina, am zis sa-mi incerc norocul. Nu se vor potrivi, teapa mea, dar pentru 37$ (setul de 4 senzori), chiar n-am ce pierde. Asadar, fingers crossed!

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Sa ne ți și pe noi la curent, te rog.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by default »

b76bgaarh wrote:default ideiile care nu sunt conform cu manualul masinii sa le tii pt tine. in carte scrie clar ca se pastreaza pozitia jantei pt masina echipata cu senzori.
Exista si posibilitatea de reprogramare a senzorilor, la permutarea rotilor. Asta ca sa iti arate in mod exact ce roata are pana de exemplu. Sa nu te trezesti ca in bord iti arata o roata anume si afara e alta in realitate. Cam asta ar fi problema la permutarea rotilor cu senzori TPMS-foarte necesara dealtfel.

BTW manualul e una si forumul e alta, putem intreba si afirma diverse, nu trebuie sa ne tinem ideile acasa, ca nu mai are rost atunci prezenta pe forum. La cate se scriu pe forumuri...e greu sa alegi binele, de rau! Cam agresiv sunteti Domnul Moderator!

Stiam ca din 2014 masinile trebuie fabricate si omologate cu TPMS. Uite ca unii mai merg iarna fara senzori, pe setul de iarna. In cazul asta la un ITP cazut iarna, de exemplu, te cam pica nenea ala, pentru martorul aprins in bord! Atentie!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

la sportage III, masina pe care nu ai avuto desi te tot lauzi pe forum, nu se poate vedea care roata este cu probleme.

sunt f agresiv cu trolii, categorie din care faci parte.

te rog sa postezi doar la subiect.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”