Senzori de presiune - TPMS

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by zaboss »

Este vreun motiv anume pentru care vrei un set nou de jante? Lăsând la o parte că alea de tablă arată nasol, nu doar pe Sportage. După experiența a 5 mașini luate de noi și ținute între 4 și 10 ani, uzura produsă pe timp de iarnă și de schimbatul cauciucurilor de două ori pe an, nu justifică investiția. Pe Laguna am și acum jantele originale, încă ok după 10 ierni și 20 de schimburi.

Ps Ledul ăla în bord îl vezi doar tu, dar ororile alea de tablă o să le vadă toată lumea.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Zite747
Posts: 52
Joined: 25 Apr 2016, 01:05
Auto: Kia Sportage 1.7

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Zite747 »

Chiar nu ma deranjeaza cum arata jantele negre din tabla si cu atat mai putin cine le vede.
Pe masina anterioara (a se citi Cruze) am avut roti separate pt. iarna si chiar imi placea cum sedeau pe ea; nici gand de capacele odioase din plastic gri. De ce vreau un alt set complet? Din purul fapt de a-mi proteja jantele de aluminiu. Ca tot pomenim de roti, eu foloseam si un set separat de piulite din tabla pt jantele de tabla. Nu vad motivul pt care sa-mi oxidez aiurea piulutele originale si jantele din aluminiu. Am avut in familie 2 masini cu cauciucuri all-season montate pe jante de aliaj- o nubira si un lacetti-. Cum aratau jantele dupa 5 ani? Jalnic. De atunci, la masinile familiei s-a preferat achizitionarea rotilor separate. Eu sunt genul de persoana careia ii place ca totul sa fie pus la punct. ( a se citi OCD ). Acum poate se intelege ca ma poate oftica grav acel bec aprins din bord. Loc de depozitat la curte am destul si nici nu ma stresez cu dusul lor la vulcanizare pt schimbatul gumelor. Sper ca am lamurit ceva incertitudini.

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by dumitrudany »

Va salut,

Nu este clar, iar informatia este de folos tuturor: Care este comportamentul cand sunt folosite jante fara senzori?
Doar martorul din partea soferului stapa aprins si atat? sau informeaza si pe LCD?
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by nae74bya »

Nimic mai mult decat becul aprind in bord...
Eu am incercat cu senzori second hand acum doua ierni si au mers fix o saptamana....apoi bec aprins....(350ron aruncati..)
Am scos senzorii si am pus valve normale la jantele de iarna si masina merge fara nicio problema( exceptand beculetul aprins , caruia nu ii mai dau importanta).
La revenirea pe jantele originale se stinge automat la cateva sute de metri rulati...

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by dumitrudany »

nae74bya wrote:Nimic mai mult decat becul aprind in bord...
Eu am incercat cu senzori second hand acum doua ierni si au mers fix o saptamana....apoi bec aprins....(350ron aruncati..)
Am scos senzorii si am pus valve normale la jantele de iarna si masina merge fara nicio problema( exceptand beculetul aprins , caruia nu ii mai dau importanta).
La revenirea pe jantele originale se stinge automat la cateva sute de metri rulati...
Multumesc mult de relatarea experientei. Asa voi face si eu, nu voi mai achiziona senzori.
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by anti77 »

Senzorul TRW 52933-25410 este compatibil pe KIA Sportage 2016-> ?
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

trike
Posts: 40
Joined: 11 May 2016, 17:48
Auto: Sportage 2016 AWD 2.0 HP
Location: Ro

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by trike »

Am pus anvelopele de iarna cu jante fara senzori. La citiva km de service s-a activat avertizarea de presiune roti. Rotile originale, cu senzori pe ele, erau in masina. Cum se explica fenomenul?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Nesta3 »

Nu se rotesc.Informatiile le primesti datorita rotatiei rotii/senzorilor
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by fristici »

De ce sa nu va luati senzori ? Eu mi-am luat si nu am absolut nici o problema,nu mi s-a aprins nici un bec ,nici 2 secunde dupa schimbarea rotilor la service Kia ^_^ am scos-o din service,exact cum am dus-o ,doar cu alte roti :D
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

de unde si cu cat?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cmusat2000 »

Daca cineva poate sa ma lamureasca cu acesti senzori :roll:

In urma cu 2 ani la un schimb vara-iarna, din greseala, baietii au atins un senzor de la o roata si s-a rupt.
Mi-au schimbat senzorul cu unul nou, original, pe garantie. Dupa ce am plecat de la ei, la circa 5 minute, in bord a inceput sa clipeasca becul circa 1 minut dupa care ramane aprins.

La reprezentanta mi s-a spus, ca din pacate, se pare ca la schimb au incurcat pozitia rotilor si e posibil sa nu mai fi montat rotile in pozitiile cu care venise masina din fabrica si ca nu prea au cum sa reseteze noua pozitie!!!
De atunci, sistemul traieste dupa cum doreste. In oras in general este stins becul in bord, daca prind vreo 2 km de cale libera si merg cu 50-60 se aprinde din nou, revin in trafic la viteze mici si multe opriri, dupa 10 minute se stinge. Ies din localitate, dupa cativa km, it's ON again, dupa 30 de minute se stinge, mai merg o ora se aprinde si uite tot asa...

Stit cumva cum se poate remedia situatia...nu ma deranjeaza defel becul, sotia tot chicoteste cand vede ca palpaie, sunt curios daca poate fi memorata noua pozitie a senzorilor...

toate cele bune

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Senzori de presiune - TPMS

Post by radurobertino »

Buna intrebare,si pe mine m-ar interesa sa stiu cum sta treaba cu senzorii de presiune.Am cumpărat jante de tabla de 16 pentru iarna fără senzori si as vrea sa stiu de ce trebuie ținut cont la demontarea jantelor de aliaj cu senzori,ca la primăvara sa funcționeze senzorii din nou.Vad ca se scrie de poziția roților,dar nu realizez de ce trebuie ținut cont.Multumesc pentru eventualele răspunsuri.


Sent from my iPad using Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by default »

Nu am avut probleme la demontarea/remontarea rotilor de aliaj cu senzori la trecerea la alt sezon. Am si permutat chiar rotile conform indicatiilor si nu am primit niciun semnal de eroare in bord. Mentin intotdeauna o presiune optima, stricta in pneuri si atat.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

cmusat. singura rezolvare este sa iei un set complet de senzori, sa ii scrie in sistem si de acolo vezi daca mai face sau nu.

ce zic ei este o tampenie, orice input se poate sterge/reprograma, vezi sa nu fie buba in alta parte si sa o lalaie pana iesi din garantie.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by zaboss »

Aș recomanda în primul rând să vorbești la Kia România pentru a raporta eroarea și faptul că dealerul local nu reușește să remedieze problema. Sunt convins că se va găsi un inginer capabil să-i dea pe cap fără a mai cumpăra un set de senzori nou.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”