Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
ganimede
Posts: 3
Joined: 06 May 2018, 12:58
Auto: Sportage 2016
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by ganimede »

Merci de reply. Cred ca am sa pun mana pe cheie si am sa verific pana la urma. Dar sa fac rost si de cric. Daca nu-l gasesc pe cel dedicat cu crestatura specifica, as dori sa aflu de la cei care si-au luat hidraulic (din Dedeman parca zicea cineva) cat de stabil / sigur este fara crestatura.

dori14
Posts: 1
Joined: 08 Aug 2018, 13:04
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by dori14 »

Salutare!
Are cineva o poza cu polistirenul din compartimentul inferior al portbagajului, decupat astfel incat sa incapa roata de rezerva? (fie ea slim sau normala)

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by alimos »

Buna intrebare. Si eu as fi curios daca exista o varianta estetica.
Cum am depasit eu problema?
Am analizat statistic fenomenologia si am constatat ca in 1 an cu Sportage,10 ani cu ceed, 5 cu cielo si vreo 6 cu Oltcit, am facut 5 pene de cauciuc. 3 la Oltcit pentru ca nu aveam pneuri de calitate si incidenta carutelor si caielelor de potcoave era mult mai mare in anii 90, 2 pene cu Cielo, dar alea mai mult pierderi de aer din cauza jantelor praf in anii tineretii cand aveam banii altfel prioritizati, copil mic, etc,si una cu ceed cand am agatat talonul exterior intr-o teava, deci dauna totala anvelopa.
Concluzia nuvelei de mai sus: incidenta penelor.in cazul meu la anvelope noi si puse la punct tinde spre zero. In acest context,in tara merg cu kitul care este.
Cand plec afara, ca sa nu fac exercitii fizice de vorbire intr-o gimnastica aproximativa numita engleza, prefer sa scot compartimentul de polistiren cu totul,iau o roata de iarna din beci,mi-am facut un surub cu o saiba mare pentru fixare, cric,coarba, piulite prezoane dedicate, antifurt si asta este. Vin acasa si vreau confortul si toate acareturile cu mine, am dat jos rezerva si la revedere.
Pentru mine doar o solutie estetica ce sa ma dea pe spate m-ar determina sa tai polistirenul. Plus ca polistiren+ roata normala 225/65/17 nu se poate. Nu se incadreaza pe inaltime. Va tine placa portbagajului ridicata.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

Salutare! Am o nelămurire: as vrea să-mi fac o roată de rezervă de dimensiuni normale (nu slim) si am găsit la cineva o roata cu cauciuc originala Kia 235/60/18 , janta aliaj 5*114,3, gaura centrală de 67,1, et 40,5 si nu stiu daca se potrivește având in vedere ca eu am KIA Sportage 2018 cu roți 225 /60/ 17. Pun această întrebare pentru că un coleg cu o mașină cu caracteristici identice cu ale mele și a luat o roată cu dimensiuni 235 55 18 și a spus că se potrivește perfect. întrebarea mea este dacă înălțimea cauciucului care ar fi mai mare ar influența într-un mod negativ angrenajul mașinii sau altceva având în vedere că are înălțimea mai mare.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Flavyus »

Compara aici, o sa-ti spuna daca e diferenta prea mare:
https://www.wheel-size.com/calc/

lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

Mulțumesc! foarte deșteaptă aplicația.am abateri destul de mari de până la 16 %. care ar fi maxima abatere acceptată? cel mai rău mi se pare la următoarea chestie : “Will fill out the wheelwell by extra 19 mm. Make sure that you have enough room under the fender. If not, consider lower profiles or smaller”
Să înțeleg că mai bine stau cuminte nu? mai bine mai caut? Mulțumesc!



Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

Pe partea safe, pentru dimensiune normala am folosit cele de pe stalp, varianta mai cheap
Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

Si eu as folosi dar găsisem varianta asta mai convenabila plus ca la pachet era si cric si cheie ( pe care nu le am).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Flavyus »

STiu ca abaterea maxima acceptata e vreo 3%. 16% e mult. Daca iti incape fizic oricum or sa urle multi senzori, posibil ABS-ul sa nu functioneze corect etc.

lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

Flavyus wrote:STiu ca abaterea maxima acceptata e vreo 3%. 16% e mult. Daca iti incape fizic oricum or sa urle multi senzori, posibil ABS-ul sa nu functioneze corect etc.
Mulțumesc! O sa mai caut variante.


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

O janta de tabla pe 16 (cele de la Alcar sunt ok de e.g.) si o anvelopa de 215/70R16 (chiar si un brand mai low level), nu cred ca depaseste 100 de euro in total.
Mai ales ca e o roata in caz de rezerva, nu o roata care va ramane permanent pe masina.
Si stai linistit cand mergi la drum.
Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

Am găsit si eu cea mai ieftină varianta undeva la 570 lei fără transport. Daca știți o varianta mai ieftină va rog sa o împărtășiți.


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by relu_24 »

lamisedoco wrote:Am găsit si eu cea mai ieftină varianta undeva la 570 lei fără transport. Daca știți o varianta mai ieftină va rog sa o împărtășiți.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cea mai ieftina variantă este asistența rutieră. E 350 lei / 3ani si acoperă multe alte chestii si nici nu ocupa loc în portbagaj.
Daca e un cui sau ceva mai ușor rezolvi cu compresorul, iar daca e ceva nasol ca flancul tăiat atunci chemi asistența.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

relu_24 wrote:
lamisedoco wrote:Am găsit si eu cea mai ieftină varianta undeva la 570 lei fără transport. Daca știți o varianta mai ieftină va rog sa o împărtășiți.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cea mai ieftina variantă este asistența rutieră. E 350 lei / 3ani si acoperă multe alte chestii si nici nu ocupa loc în portbagaj.
Daca e un cui sau ceva mai ușor rezolvi cu compresorul, iar daca e ceva nasol ca flancul tăiat atunci chemi asistența.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
Stiu ca oferta asta este valabilă doar daca o achiziționezi odată cu mașina, ulterior e mai scumpă. Am întrebat si eu la vreo luna de la cumpătarea mașinii si nu mai stiu exact cât era dar nu mi-a convenit sa plătesc atât....poate ne luminează cineva mai bine informat daca am dreptate.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Post Reply

Return to “Generalităţi”