Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by lamisedoco »

Salut! revin cu încheierea problemei discutate anterior. Până la urmă am cumpărat o jantă de tablă de la google.ro :
https://www.google.ro.ro/jante-tabla-17- ... -2877.html la 297 lei

Am încercat la vulcanizare dacă se potrivește această jantă și se potrivește perfect pe mașina și nici nu mai este nevoie de alte piulițe pentru că cele originale strâng perfect.
Mai problematic a fost cu găsirea unui cauciuc majoritatea magazinelor nedorind să vîndă numai un cauciuc vroiau să îmi bage pe gât cauciucuri de cel puțin 500 RON sumă pe care nu eram dispus să o dau așa că am căutat
și am găsit la o vulcanizare un cauciuc de iarnă Dunlop SP winter sport in stare buna pe care am dat 110 RON.
La sugestia unui alt utilizator care a încercat am luat de la Norauto un cric tip foarfecă de 2 t :

https://www.norauto.ro/cricuri-accesori ... -tone.html la 85 lei

Singura nelămurire pe care o mai am acum este legată de cheia de desfăcut piulițele pe care am luat-o de la Norauto dar care nu știu cat de bună e adică dacă aș reuși să desfac cu ea fără să se strâmbe piulițele strânse cu cheia dinamometrică la vulcanizare. asta este cheia:

https://www.norauto.ro/compresoare-auto ... 19-21.html

A încercat cineva să desfacă piulițele strânse la o vulcanizare cu astfel de cheie? ce credeți că se potrivește cel mai bine când ești în impas pe drum și care nu costă foarte mult ca să fii sigur că o să desfaci piulițele? vă mulțumesc!

Late edit : cred ca se considera reclama si nu ma lasă sa scriu site-ul de unde am luat janta si nici link-ul dar este v.adrexim

Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
cartene
Posts: 2
Joined: 30 Jan 2019, 19:29
Auto: Sportage 1.6 GDI STYLE 4x2
Location: Iasi
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by cartene »

Buna ziua!

A gasit cineva un organizator (din spuma/polistiren) pentru spatiul ce ramane pe langa roata de rezerva? Am gasit pe google o imagine cu ce caut dar link-ul nu mai este disponibil (acesta ar fi linkul: https://goo.gl/3mzDFm).

Image

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Caralumba »

Uite aici un anunt mai vechi, dar poti sa incerci un mail la vanzator ( e de pe eBay anuntul )
Untled.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Vincze Szilard »

frumos, ai pus si sticla de vin, eu acuma am cumparat una noua si are roata de rezerva dar nici vb de polistirenul acela de jur imprejur...acela de unde l-ai luat?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Flavyus »

100 dolari?!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by surfer »

@Vincze, asta e un nou record pentru cititul in diagonala :))) Cartene nu a zis ca el are asa ceva, ba dimpotriva, cauta. Iar poza este de pe internet.
Mai mult, nu e nicio pb cu masina ta, ci de fapt niciuna nu vine cu acel organizator.
Singura varianta este achizitionarea after market, daca pretul de 100$ merita pentru ce face.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Valer
Posts: 2
Joined: 27 Jan 2016, 10:50
Auto: Ceed 2008/ Sportage 2017
Location: Cluj

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Valer »

Salut !

@Cartene am gasit organizator din ala aici (https://www.aliexpress.com/i/3299339240 ... 61c4579e-2).

Mersi de idee.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Vincze Szilard »

asa ceva m-ar interesa daca este compatibila cu sportage-ul, poate facem o lista si comandam mai multi de o data?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by akeem »

Si eu m-as baga dar cu interior la roata din ala neimpartit, altfel chestii mai voluminoase gen punga cu stropgel nu incap. Oricum aia din poza e mai mult pentru contrabandisti ca vad ca e plina cu tigari si bautura. Si sa le spunem ca noi romanii suntem mai atehnici, poate ne trimit si o chinese sa ne arate cum se monteaza.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by ingerulol »

Intrebare tampa : voua (cei care aveti roata de rezerva de dimensiuni reduse) va intra acoperitorul de bagaje (nu stiu cum se numeste) in lacasul lui ?
L-am scos de la locul lui si am incercat sa-l bag in locul special creat sub placa , dar nu intra ....

Pare ca din cauza rotii e prea sus ...

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by Vincze Szilard »

nu doar ca intra, dar intra si pe sina din jos...

acum am si eu o intrebare ca si accesorii.

carlig cu priza cu 7 pini sau 13?, eu am comandat cu 7 pini, mart ma duc la revizie si sa imi monteze carligul...
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”