Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by relu_24 »

Mario79 wrote:Va salut,sunt nou intrat in randul posesorilor de sportage si anume 1.6 t_gdi gt_line.in cei 1300 km facuti am doua mici nemultumiri la aceasta masinuta.cutia fiind manuala agata destul de mult si unul din faruri se incapataneaza sa se abureasca destul de des.o sa va atasez si poze.in rest masina peste asteptari,sa vedem cum se prezinta pe parcurs.
IMG_20171025_080643.jpg
IMG_20171012_101542.jpg
Cu farul care se aburește eu m-aș duce la garantie, nu e normal. Iar referitor la agățarea cutiei as verifica și la alta masina, poate nu ești obișnuit inca, dacă la alta mașina nu agata atunci la service sa regleze timoneria.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alimos »

Cam tarziu pentru ce spun eu acum, dar pentru far eu recomand sa gasesti o zi insorita si sa o lasi in soare toata ziua cu capacul din spatele farului scos. Spre seara, sau dupa ce dispare condensul, inchizi capacul cu atentie. Sau bagi in far aer cald cu un feon pana dispare condensul, tot pe la acel capac,dupa care lasi capacul deschis inca vreo ora sa ajunga tot aerul din far la temperatura ambientala si abia dupa aceea pui capacul.
Putin probabil sa fie farul fisurat. Probabil a luat inante de montaj ceva apa din mediul inconjurator:vapori sau ii curgea din gura cetateanului care l-a montat... :lol:
Totul e sa mai gasesti o zi insorita poate fi si cu vant, e si mai bine. Numai sa fie umezeala redusa in atmosfera. Toamna , undeva dupa ora 12,pana pe la 3-4 dupa amiaza...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by quelloo »

relu_24 wrote: 29 Oct 2017, 11:02
Mario79 wrote:Va salut,sunt nou intrat in randul posesorilor de sportage si anume 1.6 t_gdi gt_line.in cei 1300 km facuti am doua mici nemultumiri la aceasta masinuta.cutia fiind manuala agata destul de mult si unul din faruri se incapataneaza sa se abureasca destul de des.o sa va atasez si poze.in rest masina peste asteptari,sa vedem cum se prezinta pe parcurs.IMG_20171025_080643.jpgIMG_20171012_101542.jpg
Cu farul care se aburește eu m-aș duce la garantie, nu e normal. Iar referitor la agățarea cutiei as verifica și la alta masina, poate nu ești obișnuit inca, dacă la alta mașina nu agata atunci la service sa regleze timoneria.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
sunt cutiile de la Kia. din pacate acolo mai au mult de munca.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alimos »

Nu generaliza. Eu la masinile din semnatura nu am simtit niciodata fenomenul "agata" . Dimpotriva, un cuplu timonerie-cutie extrem de fiabil, scurt, exact, fara sa amesteci in mamaliga de aiurea. Asta cu agatatul cred ca tine si despre cat de mult apesi pedala de ambreiaj sau poate chiar de un caz izolat de dereglare a cutiei sau timoneriei. Dar de aici si pana la "asa e la kia" cred ca e mult....Tu ai masina de o groaza de timp. Ai resimti agataturile astea atat de pregnant?!?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by Nesta3 »

Agata pentru ca e noua si ca se mai rodeaza mecanismele alea prin ea.Asa a agatat si la mine, si la Sportage dar si la proceed.Aveti putina rabdare cu ele
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by andrei1271984 »

si la mine agata dar nu pot sa spun ca e deranjant...doar la a 1 a putin ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by quelloo »

agata cand vrei sa mergi mai sportiv. indiferent cat de mult am mers cu ea. asa daca mergi linistit nu agata, normal. nu cred ca e masina sa agate in situatia asta.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Mario79
Posts: 74
Joined: 27 Oct 2017, 14:02
Auto: Kia sportage 1,6 tgdi
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by Mario79 »

Va multumesc pt.raspunsuri si sfaturi,e super treaba asta cu schimbul de pareri intre noi,iar cu farul nu este aburit tot timpul fenomenul apare mai mult in zilele mai reci dupa ce merg cu ea dimineata la servici,dar dupa 1-2ore nu se mai observa nimic.nici dupa ce o duc la spalatorie nu apare condensul asa ca nu ma grabesc sa umblu la el inca astept sa vad ce se intampla iarna asta la temperaturi sub 0grade.sa auzim numai de bine.

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by aqua »

Eu am observat ca in marsarier are obiceiul sa intre mai greu, cu masina pe loc evident
In rest la vitezele 1-6 nu am remarcat vreo problema
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by nirox »

Mario79 wrote: 29 Oct 2017, 16:32 Va multumesc pt.raspunsuri si sfaturi,e super treaba asta cu schimbul de pareri intre noi,iar cu farul nu este aburit tot timpul fenomenul apare mai mult in zilele mai reci dupa ce merg cu ea dimineata la servici,dar dupa 1-2ore nu se mai observa nimic.nici dupa ce o duc la spalatorie nu apare condensul asa ca nu ma grabesc sa umblu la el inca astept sa vad ce se intampla iarna asta la temperaturi sub 0grade.sa auzim numai de bine.
Din exp mea la fosta masina iti zic ca sa te duci la ei si sa le ceri sa-l schimbe. La mine au incercat sa-l curete, l-au analizat pe toate partile sa nu fie spart si atunci nu mai pupi garantie. Nu era spart sau cel putin spartura era insesizabila, dar chiar daca l-au curatat, tot degeaba, se aburea la fel, deci pasul urmator sa-l schimbe. Nu stiu ce s-a mai intamplat, ca am vandut masina, dar ca idee.

Am mai auzit si de o solutie cu sigilarea lui cu nu stiu ce substanta pe interior. Varianta asta nu am incercat.

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by djfear »

Aici sunt de acrod si eu cu voi cu schimbatorul de viteze, merge ok 99.9% din timp, cateodata merge un pic mai greu in marsarier, dar am observat ca acum de cand e putin mai frig afara, de obicei dimineata merge mai greu. Daca mergi mai mult cu masina parca e mult mai ok.
Acelasi lucru aveam si la masina anterioara (Peugeot 307 din 2007).
Overall eu sunt foarte multumit de masina, se comporta foarte bine pe drum, momentan am ajuns la 6000 de km, cu un drum de Grecia. S-a comportat bine.

Ce nu imi place:
* Faptul ca la 1.6 GDI nu puteai sa cumperi roata de rezerva la achizitia masinii (doar la 1.7 DSL), dimensiunea din portbagaj este exact la fel => cumparata dupa este la pret dublu
* Nu am putut sa pun Trapa Panoramica, doar 1.6 T-GDI si 1.7 DSL
* Ceva greieri, la cotiera am observat si eu, undeva in usa, parca si undeva prin spate, nu cred ca e de la centura din mijloc, desi e plastic pe fier
* Putin lenesa masina, trebuie sa dai un pic mai mult downshift sa prinda viteza, dar in schimb in a 6-a la 100-110 deja simti mai bine caii cand o calci
* Nu poti sa dai zoom pe navigatie, dar ea e foarte ok ca si viteza (am varianta de 8" cu JBL)
* Navigatia, desi e actualizata pe 2017, nu are anumite drumuri de la noi (Autostrada A1 Timisoara-Lugoj de ex.)
Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

User avatar
AdiDan
Posts: 83
Joined: 14 Feb 2017, 18:26
Auto: Sportage 2017 Style 1.6 Canyon
Location: Galati

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by AdiDan »

Vezi ca poti sa dai zoom la navigatie doar cand esti in full-screen, cu rotita din dreapta. Cand esti in meniul acasa nu se poate.
GRABESTE-TE INCET......CU 1.6 GDI !

BarbQ
Posts: 88
Joined: 27 Jun 2017, 22:25
Auto: Sportage 1.6T-GDI 4x2 GTLine

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by BarbQ »

Trapa panoramica adauga 100KG si pe 1.6GDI ar fi accentuat senzatia de masina lenesa.
Deci intr-un fel, iti e mai bine fara ea.
Kia sportage 1.6T-GDI GT LINE 4X2 MT infrared

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by razesul »

citesc de ceva timp acest forum si raman tot timpul cu un semn de intrebare cand multi se refera la 1.6 GDI 130HP ca fiind nesuficienti pt aceasta masina, ce inseamna "lenesa", lenesa = treapta a 3-a 2000rpm sau 5000rpm?

Daca vrei forta si putere mergi in plaja 3500 - 5000 rpm si nu o sa fie lenesa :) ... astea sunt specificatiile motorului respectiv.

- sau altfel spus la 3500 ai 75HP
- la 4000 ajungi pe la 85HP
- 5000 ai deja 110 cai frumosi care trag hardughia :) ...
- toti calutii ii ai pe la 5500-6000 daca esti curios, sau chiar peste 6000.

Apropo CB imi tot spune ca sa schimb pe la 2000-2200 si da e lenesa, dar eu cred ca si e si subturata, eu inca schimb cum vrea CB-ul (am 1300km) dar usor usor stilul trebuie sa se schimbe in functie de tipul de motor si de asteptarile tale, chiar si de vreme - pe zapada o tii un pic mai turata sa ai si frana de motor, ma gandesc, trebuie sa schimbi optim pentru acel timo de motor, astfel incat sa ai si puterea necesara si consumul care ti-l doresti/permiti.

Daca vrei depasire la 90-100km atunci schimbi a 4-a si mananca asfaltul ... e doar o parare inca nu am testat cu a mea.

Multumesc

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by tomcat1974 »

razesul wrote: 31 Oct 2017, 10:13 citesc de ceva timp acest forum si raman tot timpul cu un semn de intrebare cand multi se refera la 1.6 GDI 130HP ca fiind nesuficienti pt aceasta masina, ce inseamna "lenesa", lenesa = treapta a 3-a 2000rpm sau 5000rpm?
Daca vrei forta si putere mergi in plaja 3500 - 5000 rpm si nu o sa fie lenesa :) ... astea sunt specificatiile motorului respectiv.
Pai masina aia are 1454 kg goala - cu putere motor la 130CP .. ai undeva la 10.66-11.18 kg/CP.
Ceed SW cel cu 109CP are undeva 1317kile /109 CP.. Iti da un raport de 12.08kg/CP.
Ceed Hatchback are la 1263 kile. Iti da un raport de 11.58 kg/cp.

Deci nu stiu de ce pare lenesa can inca la valorile alea ii mai "mobila" ca si Ceedurile mai vechi..

T-GDI iti iese undeva la 9.1 raportul ala.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

Post Reply

Return to “Generalităţi”