Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by b76bgaarh »

tu ai clio?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alexcrist »

V-ați contrazis cu așa aprindere despre amărâta aia de plafonieră, despre toate mașinile posibile, așa că-mi zic și eu părerea despre al meu Rio de anul trecut:
dacă plafonierele sunt pe Auto, se sting (cu estompare) imediat ce mașina se încuie din telecomandă. Dacă sunt aprinse (ON), ambele plafoniere se sting brusc cam la 2 secunde după ce mașina se încuie din telecomandă, și nu se mai aprind decât după ce se descuie mașina. Sincer, mi-e greu să cred că au pus asta pe clasa mică și n-au pus pe clasele superioare, cel puțin pe modelele noi, dar cine știe... ciudățenii tehnice am găsit în multe locuri, nu doar la mașini.

Becul din portbagaj, într-adevăr, rămâne aprins dacă se încuie mașina cu haoinul întredeschis. Dar e un detaliu minor ușor de evitat, și-o să explic mai jos de ce.

V-ați contrazis și cu privire la încuierea ușilor, așa că zic și de asta:
La mine, dacă una din cele 4 uși laterale nu este închisă complet, nimic nu se încuie. Adică se încuie și se descuie automat.

Însă, dacă cele 4 uși sunt închise, DAR haionul este deschis, atunci ușile se încuie, iar haionul se încuie abia când este închis. Se ajunge practic în același punct ca atunci când se descuie doar portbagajul din telecomandă: se descuie portbagajul, care se va încuia automat la închiderea lui.

DACĂ atât ușile, cât și haionul sunt închise, dar capota e deschisă, atunci ușile și haionul se încuie.

Becurile de semnalizare se aprind la încuiere doar dacă s-au încuiat TOATE ușile, haionul și capota. În orice alte condiții (când se încuie ușile, dar haionul sau capota sunt deschise), becurile nu se aprind.

Deci e foarte ușor să vezi dacă totul s-a încuiat corect dacă ești atent la cel mai apropiat bec de semnalizare, să vezi dacă reacționează. :)

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by stenso »

Cu usile sunt ok nu am nicio problema. Am problema la ceed 2008 si civic 2007 cu plafoniera uitata pe on ca nu se stinge la armarea usilor sau la un anumit timp dupa. Sincer nu as vrea sa ma trezesc cu plastic topit curs pe scaune sau pe bord. Pacat ca nu avem feedbackuri in acest sens de la sportageuri sau ceeduri noi. Daca la rio se poate (aviz amatorilor) bravo lor ca s.au aliniat la standarde.

Ps ce bine a fost la logan intr.o vara cand sa varsat o sticla de apa in portbagaj...si am avut posibilitatea sa las portbagajul deschis toata noapta si a2a zi sa fie totul ok, pt ca era timer la plafoniera (inclusiv la becul din portbagaj) si stiam sigur ca se stinge in 30 min ( da mai avem si baterii pe duca ca nu stam sa le schimbam pe fiecare an)

La ceed in cazul asta as fi avut urmatoarele variante:
1 sa las asa si sa fac mucegai
2 sa leg contactul de la bec portbagaj cu scoch sa stea apasat
3 sa scot becu
4 sa scot borna
O fi bine asa?

Ps 2 se pare ca rio e in alta liga...poate cu bmw si mert din moment ce la sportage megane toyota si ce mai are lumea prin parcul auto este de domeniul SF ului.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by quelloo »

la ceedu vechi daca plafonierele sunt pe on atunci raman on chiar daca inchizi usa.
daca una din usi sau haionul e intredeschis, nu se inchide niciuna.
personal n-am uitat niciodata plafoniera aprinsa ca ma uit de fiecare data spre masina dupa ce inchid, ca sa verific usa (nu am incredere niciodata ca se inchide, sunt mai paranoic) si se vede clar daca e aprins vreun bec (ca logic e noapte daca am avut nevoie de lumina).

la situatia: copiii care le aprind ziua nush ce sa zic (aveam impresia ca nu pot ajunge pana sus din scaunele alea ale lor)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by quelloo »

stenso wrote:Cu usile sunt ok nu am nicio problema. Am problema la ceed 2008 si civic 2007 cu plafoniera uitata pe on ca nu se stinge la armarea usilor sau la un anumit timp dupa. Sincer nu as vrea sa ma trezesc cu plastic topit curs pe scaune sau pe bord. Pacat ca nu avem feedbackuri in acest sens de la sportageuri sau ceeduri noi. Daca la rio se poate (aviz amatorilor) bravo lor ca s.au aliniat la standarde.

Ps ce bine a fost la logan intr.o vara cand sa varsat o sticla de apa in portbagaj...si am avut posibilitatea sa las portbagajul deschis toata noapta si a2a zi sa fie totul ok, pt ca era timer la plafoniera (inclusiv la becul din portbagaj) si stiam sigur ca se stinge in 30 min ( da mai avem si baterii pe duca ca nu stam sa le schimbam pe fiecare an)

La ceed in cazul asta as fi avut urmatoarele variante:
1 sa las asa si sa fac mucegai
2 sa leg contactul de la bec portbagaj cu scoch sa stea apasat
3 sa scot becu
4 sa scot borna
O fi bine asa?

Ps 2 se pare ca rio e in alta liga...poate cu bmw si mert din moment ce la sportage megane toyota si ce mai are lumea prin parcul auto este de domeniul SF ului.
sau tragi putin de siguranta pentru iluminatul interior in cazurile astea rare
as zice ca era bine sa puna si ei becul ala din portbagaj cu un intrerupator ca la alte marci dar, pentru mine personal astea nu sunt in topul listei de lucururi de luat in seama la cumparare. (un exemplu de chestie d-asta minora la care o sa ma uit in caz de noua achizitie, e sa aibe stropitoare de parbriz tip perdea :p)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by stenso »

Corect ca e o chestie minora dar poate avea efecte mari (sa ramai fara baterie). Si am enumerat in alt post cu ce "inovatii" a venit ceedul in 2007 nici nu ma asteptam ca sa nu vina cu chestia asta in standard ( cand stiu ca solenza/logan are asta din 2002-2005).

Iti zic cazul standard cand poti sa uiti plafoniera aprinsa. Vin acasa noaptea...parchez in curte sau in garaj...aprind plafoniera sa citesc procesul verbal de la amenda luata pe zi ( nu il citesc in casa ca poate il vede mami cu tati si imi da nana) si..plec lasand plafoniera deschisa...( de supararea amenzii,evident) ma uit o vad aprinsa...dar in mintea mea cred ca e pe on usi deschise..care se stinge singura in 30 de sec...si m.ie lene sa astept 30 sec sa ma conving ca asa e...ca am mai facut asta de 70 de ori deja si era totu ok ( se stingea singura in 30) . Si uite asa gata tapa luata... ( avand curte si garaj nu o incui ca sa imi dau seama ca daca nu se stinge plafoniera aproape instant nu e pe on usi deschise ci pe on.) In fine...noi sa fim sanatosi.

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by KiaUser »

stenso wrote:se pare ca rio e in alta liga...poate cu bmw si mert din moment ce la sportage megane toyota si ce mai are lumea prin parcul auto este de domeniul SF ului.
Uite ce le lipsea celor de la kia ca să ajungă să facă mașini de lux.
Sper să nu afle niciodată secretul ăsta ca să nu ajungă să ceară prețuri din clasa "cu bmw si mert". :)
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by b76bgaarh »

stenso wrote: ce mai are lumea prin parcul auto este de domeniul SF ului.
nimic despre galbejiti?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by quelloo »

stenso wrote:Corect ca e o chestie minora dar poate avea efecte mari (sa ramai fara baterie). Si am enumerat in alt post cu ce "inovatii" a venit ceedul in 2007 nici nu ma asteptam ca sa nu vina cu chestia asta in standard ( cand stiu ca solenza/logan are asta din 2002-2005).

Iti zic cazul standard cand poti sa uiti plafoniera aprinsa. Vin acasa noaptea...parchez in curte sau in garaj...aprind plafoniera sa citesc procesul verbal de la amenda luata pe zi ( nu il citesc in casa ca poate il vede mami cu tati si imi da nana) si..plec lasand plafoniera deschisa...( de supararea amenzii,evident) ma uit o vad aprinsa...dar in mintea mea cred ca e pe on usi deschise..care se stinge singura in 30 de sec...si m.ie lene sa astept 30 sec sa ma conving ca asa e...ca am mai facut asta de 70 de ori deja si era totu ok ( se stingea singura in 30) . Si uite asa gata tapa luata... ( avand curte si garaj nu o incui ca sa imi dau seama ca daca nu se stinge plafoniera aproape instant nu e pe on usi deschise ci pe on.) In fine...noi sa fim sanatosi.
hmm.. la inchiderea din cheie, chiar daca plafonierele sunt pe pozitia usi deschise si nu pe ON, ele se sting imediat, nu dupa 30 secunde sau ceva. (cel putin la mine)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by alexcrist »

quelloo wrote: hmm.. la inchiderea din cheie
El zice că nu încuie mașina, că o ține în garaj/curte/ceva. Mie unuia, argumentul ăsta deja mi se pare prea pretențios. Pe același principiu, oricine poate zice ”eu nu ajung în casă în 30 de secunde, așa că vreau ca Follow Me Home să dureze 37 de secunde. Nu mai mult, că se termină bateria”. Ei... segmentul de lux există pentru pretenții de genul ăsta. :) Dar, până acolo, eu unul nu vreau să stau noaptea în mașină și să butonez plafoniera la fiecare 30 de secunde ca să am lumină. Iar majoritatea pieței pentru segmentul ăsta probabil gândește la fel. :)

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by stenso »

Am zis Timer ( energy save modul) la 30 min nu la 30 de sec (cum au f multe masini de clasa medie) sau oprire fortata a curentului cand armezi masina ( cum are se pare rio si cum are un pr de.al meu la o duba opel, deci e duba de marfa nu limo). Dar am rezolvat simplu problema. Romaneste. Vreau lumina noaptea crap usa. Pe loc bineinteles. Si in felu asta sunt safe.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by Ogy »

Un led cu senzor de miscare nu te ajuta la ce ai tu nevoie? De montat in parcare...

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by default »

Salut colegi!

E primul meu post pe forumul Kia si tin sa completez si eu cu ceea ce nu imi place la Sportage, modelul 2010-2015. A mea e benzina, 2 litri.

Pai sa incep cu faptul ca nu m-am impacat niciodata cu cele doar 5 viteze ale cutiei, la masina mea din 2013, uneori usor imprecisa in marsarier. Sa continui cu vesnica problema la coreene: lacul si vopseaua. Cat mai stau eu cu carpa sa sterg toti rahatii de pasari si pasarele. Sa zic de navigatie, care e complet depasita ca si actualizare a hartilor si ca update se face pe bani, in service si posibil sa fie tot in urma si asa. Sa zic de plasticele ce se zgarie usor, de vizibilitatea mediocra in luneta si spre dreapta, din cauza stalpului gros si a oglinzii mari, dealtfel. Ma enerveaza lipsa ridicarii automate a geamului sofer. Tot la neajunsuri trec si: plierea oglinzilor doar din butonul de pe usa, butoanele pentru meniul CB puse aiurea, nici nu vezi sa le atingi bine, lumina chioara in portbagaj-era bine sa puna inca un bec acolo si pe dreapta, lipsa unui ceas de bord la indemana-ma uit des la cel de la mana. Parbrizul se zgarie repejor, de la stergatoare. Am pus OSRAM NB pe faza lunga si tot aiurea se vede noaptea. Sa mai zic de centura de la sofer, care uneori nu se retrage corect si dai sa o prinzi cu usa. Ar mai fi, dar nu imi vin acum, pe moment, poate completez mai tarziu. Era sa uit, de reteaua slaba de dealeri locali din tara, sunt judete unde nu sunt reprezentati deloc.

Nu stiu cum se prezinta acum, situatia, la Sportage 2016, ca inclin sa o dau pe actuala si sa trec la modelul nou, dar trebuie sa ma informez mai bine pentru asta. Pretul mi se pare bunicel. Pacat ca au trecut la noul bot, vechiul era mult mai ok, mergea liftat si gata, arata perfect si modelul 2016.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by Nesta3 »

Mergi si fa un test drive cu noul sportage.Vei fi placut impresionat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Ce NU va place la Kia Sportage?Sa recunoastem fiecare!

Post by default »

Chiar vreau, dar nu au benzina turbo! Unde am intrebat, au doar automata si diesel. No way! Pe de alta parte nu stiu cat de fiabil e motorul nou cu turbina.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Post Reply

Return to “Generalităţi”