Creion vopsea retus

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Andrei Dreamer
Posts: 12
Joined: 15 Oct 2014, 20:15
Auto: Sportage 2.0 GDI 4x4 MT

Creion vopsea retus

Post by Andrei Dreamer »

Inevitabil mai apar diverse zgarieturi si puncte unde sare vopseaua. Cel mai frecvent marginile portierelor.
Stiti sa existe creioane cu vopsea de retus, dedicate Kia?
Cand aveam Fiat, gasisem asa ceva la fiat exact pe culoarea masinii.
Stiu ca sunt divserse magazine unde prepara ei culoarea de vopsea, dar mi-ar fi fost mai usor sa comand direct dupa culoarea masinii.

Multumesc,

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Creion vopsea retus

Post by Nesta3 »

Colindetailing.ro
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Andrei Dreamer
Posts: 12
Joined: 15 Oct 2014, 20:15
Auto: Sportage 2.0 GDI 4x4 MT

Re: Creion vopsea retus

Post by Andrei Dreamer »

Multumesc, dar se pare ca nu au culoarea masinii mele (SandTrack). O sa caut la reprezentante.

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by kia63 »

Si eu caut asa ceva, dar nici macar reprezentantele nu au pe stoc.

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by kia63 »

Am fost la cateva reprezentante si se contrazic pe codul de culoare!Seria de caroserie spune una si codul de pe stalp alta.Nu cred sa aiba vopsele originale.In caz de ceva le prepara si ei pe plan local.Culmea ca pe forumurile din Anglia, chiar se discuta de aceste nepotriviri de cod.Ne descurcam cum putem si noi.

Apropo...nu faceti interventii pe partea de caroserie cu vopsea corectoare, ca cica perdem garantia, imi spunea cineva din service.Pe spoilere cica, nu e niciun bai.

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Creion vopsea retus

Post by mash »

si eu caut asa ceva. Am niste zgarieturi adanci (trecute de vopsea) si as vrea sa stiu daca ma ajuta cu ceva acest creion-vopsea.
daca nu, ce as putea sa incerc (nu vreau sa vopsesc toata partea masinii totusi..pt cateva zgarieturi).
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by kia63 »

Pe site-urile internationale de comert, nu le numesc, sa nu para reclama, se gasesc kit-uri de vopsea si lac, la cativa ml.

Firmele de vopsele auto, prepara si ele vopsea dupa cod, la cca 50-100ml minim.Nu costa mult si te poti juca cu ea.Depinde ce firme si ce vopsea, pe baza de apa sau diluant.Oricum coreeni nu se pot lauda cu tabla, vopsea si lac prea bune.Alea or fi la marcile premium.

O solutie ar mai fi infolierea se pare, de preferat inainte de evenimente neplacute.

Eu o sa fac un retus pe bara cu vopsea si lac, la un vopsitor.Am un mic crater de la o pietrica pe spoiler.Nu merita sa vopsesc tot spoilerul, desi unii asa recomanda.Am emotii sa vad cum iese.

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Vopseluri de kia originale se gasesc si in Romania. Google it. Este un site cu oferta bogata. Pt modele mai noi am observat insa ca nu se fabrica inca

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by kia63 »

Un exemplu...problematica culoare Techno Orange metalizata :wink: , la care oricum Kia a renuntat si nu prea inteleg de ce!

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Tehno orange are doua nuante. Una de america d2a si una de europa dm parca. Dm inca nu e disponibil. D2a este. Insa in europa nu prea foloseste.....

Asteptam cu interes

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by kia63 »

E posibil sa nici nu difere intre ele, decat prin denumire.Se poate intampla si mai rau, la Ford de exemplu.O denumire de culoare are si 9 nuante.

Andrei Dreamer
Posts: 12
Joined: 15 Oct 2014, 20:15
Auto: Sportage 2.0 GDI 4x4 MT

Re: Creion vopsea retus

Post by Andrei Dreamer »

Am gasit la reprezentanta, la MIT motors. Nu au avut pe stoc, dar mi-au adus pe comanda, cam intr-o saptamana.
Culoarea mi-au luat-o din seria de sasiu. A costat aprox 70 lei kitul (vopsea + lac). Nu are nicio treaba pierderea garantiei cu asa ceva..

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by kia63 »

Scump...!

Macar seamana nuanta sau se vede diferenta?

Andrei Dreamer
Posts: 12
Joined: 15 Oct 2014, 20:15
Auto: Sportage 2.0 GDI 4x4 MT

Re: Creion vopsea retus

Post by Andrei Dreamer »

Sa imi fie rusine, dar nu am apucat sa il folosesc :D

zbungee
Posts: 5
Joined: 26 Jun 2014, 10:18
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL AWD 184cp

Re: Creion vopsea retus

Post by zbungee »

Salut guys,

Legat de creioanele astea de retus, as dori un sfat.
Un "neanderthal binevoitor" s-a gandit sa vada daca masina mea o ia la cheie cand statea pe locul meu de parcare, iar rezultatul e cel din poze. Adica 4 elemente toate, la linie.
Intrebarea mea ar fi, oare merita sa ma chinui sa incerc sa o fac cu Vopsea Retus Kia - Original - Sirius Silver AA3 (http://www.colindetailing.ro/vopsea-ret ... p-470.html)?
Sau ar fi mai bine, avand in vedere ca pe usa fata de la pasager mai am o indoitura si niste defecte de la alti "binevoitori" care au dat cu usile, sa vopsesc toata laterala?

O parere in plus ar fi de apreciat. Multumesc mult !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA SPORTAGE SL 2014 AWD 2.0 DSL 184cp

Post Reply

Return to “Generalităţi”