Creion vopsea retus

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Creion vopsea retus

Post by Nesta3 »

Eu zic ca iese la polish.Luat cu abraziv de la 1500 chiar 2000 granulatie pana la 3000,6000,si pe urma cu polish cu masina de polish sau chiar la mana.Asa am.avut si eu si a iesit exact cum am descris mai sus.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Creion vopsea retus

Post by mongol »

zbungee wrote:Un "neanderthal binevoitor" s-a gandit sa vada daca masina mea o ia la cheie cand statea pe locul meu de parcare, iar rezultatul e cel din poze. Adica 4 elemente toate, la linie.
Niste jeguri infecte. Putea sa fie masina oriunde, nu conteaza. Mie mi-a blocat un istet intrarea intr-un spatiu comercial, din care fac bani platesc salarii etc. Si tot nu i-am zgariat masina sau mai stiu eu ce. Nici stergatoarele fata nu i le-am putut ridica ca zgariam masina (sistem idiot la golf 6).

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Eu la kia lui tata am rezolvat cu kit retus plus putin polish. Culoare abyss blue

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by default »

Se pare ca se gaseste in reprezentantele din Bucuresti un kit de retus cu vopsea si lac in culoarea originala, la cca 100 de lei. Ati folosit careva? E bun? E bine sa il ai la indemana oricand, pentru probleme minore cu vopseaua.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion vopsea retus

Post by Ogy »

Am eu unul de pe la inceputuri. Daca nu te pricepi dai banii degeaba. La fel de bune sunt creioanele cu vopsea facute pe loc dupa codul masinii in vitan sau alte parti.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by default »

Posibil sa ii dau cam degeaba, ca e scumpa, insa ma bazaez ca e cea originala. Oricum nu exista culoarea mea bronze metal in tara si se pare ca trebuie adusa de la producator din Slovacia. Asta daca am norocul sa bage in stilouri mici aceasta culoare deosebita. La Bucuresti au insa alte culori disponibile, ma gandesc la alb sau gri probabil. Se poate ca si rosul si kaki-ul sa fie mai greu de procurat. Nu stiu!

Mai cercetez si pe la producatorii din tara. In final e buna si oja...nu?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion vopsea retus

Post by Ogy »

Mergi in targ/magazin si iti face pe loc culoarea masinii. Singura diferenta este ca cea originala vine ambalata aproape ca oja si ai si lacul ambalat la fel. Pe culoarea pewter beige (maro) a iesit mai inchisa culoarea decat vopseaua aplicata in fabrica, indiferent de recipientul folosit (2 creioane cu aplicator diferit si kitul de reparatie din reprezentanta).

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Colindetailing.ro acolo gas original kia

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Creion vopsea retus

Post by default »

Nu ai MYB pentru Sportage 2016! :^o
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Re: Creion vopsea retus

Post by colin »

Ba se poate insa din Coreea pretul este prohibitiv: 172.9 pt un set de retus :(

fmjianu
Posts: 9
Joined: 05 Aug 2021, 17:07
Auto: KIA XCEED1.5T-GDI,6MT,QY,MY22
Location: Bucuresti

Re: Creion vopsea retus

Post by fmjianu »

vechi dar cred ca inca e de actualitate.
confirm ca la MIT Motors Baneasa poti comanda un creion/kit ( nu stiu inca exact ce este ) de vopsea dupa seria de sasiu, care vine in 1-1.5 saptamani si costa acum 58 lei
KIA XCEED 1.5 T-GDI, 6MT, QY, MY22

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Creion vopsea retus

Post by akeem »

Eu mi-am facut la April 91, vad ca au si in Bucuresti 2 magazine. Am dat 17 lei parca pe un borcanel de 50 ml. Mi l-au facut pe loc, au citit codul de pe stalp si am asteptat cam un sfert de ora. Mi-au dat si 2 betisoare din acelea cu vata in varf (aplicatoare).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

fmjianu
Posts: 9
Joined: 05 Aug 2021, 17:07
Auto: KIA XCEED1.5T-GDI,6MT,QY,MY22
Location: Bucuresti

Re: Creion vopsea retus

Post by fmjianu »

iti dau si lac sau doar vopseaua? acum mi-am amintit ca mi-au zis ca vine format din 2 parti, vopsea + lac
KIA XCEED 1.5 T-GDI, 6MT, QY, MY22

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Creion vopsea retus

Post by akeem »

Doar vopseaua dar banuiesc ca in functie de ce ai nevoie poti cere orice. Eu aveam urme mici de la usa vecinei de parcare si voiam sa-mi pun bandouri de plastic si n-am avut timp de dichiseala, doar am punctat cu vopsea sa nu rugineasca (oricum nu ajunsese la tabla, se vedea stratul de cataforeza). Dar daca faci lucrare serioasă ca la carte iti pot da tot ce ai nevoie. Astia din Brasov au tot ce trebuie inclusiv smirgheluri de toate felurile, aplicatoare, etc. Cred ca in toate reprezentantele au asa.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”