Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by eugenflorinmanea »

cmusat2000 wrote:Zaboss,

Poate daca ai citit prin topicuri eu am detinut inainte de Sportage o Antara.
In masina aia te simti foarte bine, infinit mai bine m-am simtit decat in Sportage, pe drumuri ai senzatia ca daca te lovesti de ceva, pleci mai departe. Din pacate eu am avut varianta 2.2 diesel 6AT 4X4, insa la stilul meu preponderent urban nu se croia masina, se regenera DPF-ul la fiecare 250-300km.
Pe benzina mi-a fost frica sa ma arunc la motorul de 2.4 combinat cu transmisia AT si asa am ajuns la Sportage.

Masina e inalta, confortabila, problema la Antara o constituie motorizarea: 2.2 la diesel sau 2.4 la benzina.
La ambele se poate opta pe cutie automata, insa cilindreele dau mari batai de cap la taxe. La drum lung parca stai in fotoliu, dupa ce cobori din ea, nu simti absolut nici cea mai mica oboseala sau incordare.
O Antara complet echipata probabil ca ar ajunge pana la 20k la diesel si vreo 19k pe benzina, daca mai au inca oferta de anul trecut sau de anul asta.
Garantia de 2 ani poate fi extinsa la 4 cu un plus de vreo 500euro, daca nu ma insel.

Oricum, asteptam alegerea ta, sunt curios ce vei alege.

Toate cele bune.
Cam ce consum aveai la Antara la drum lung?
SAAB 9-5

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Salut Eugen,

In scurtul mariaj cu Antara am avut 2 iesiri mai lungi:

- prima iesire la circa 1000km la bord: 850 km parcursi in RO, exclusiv pe drumuri nationale, viteze regulamentare, nu mai mult de 110 km/h, in localitati 50km/h, consumul mediu inregistrat la finalul calatoriei a fost 7,2l/100km. Am avut consumuri instant pe unele portiuni care au variat intre 5,8!!!-6,4 la viteze de 85-95 pe ora;

- a doua iesire in tara vecina si prietena HU a contabilizat 650 km, din care circa 400 pe autostrada, la intoarcere BC arata 7,8l/100km. Pe autostrada la viteze constante de 110-120km/h, consumul instant afisa valori intre 7,6-8,2l/100km.

Consumul extraurban foarte bun, in oras nu mi-a coborat sub 13l. (Timisoara, lunile iunie-octombrie, trafic moderat in marea majoritate a timpului, fiind vacanta in lunile iunie-sept.)

Toate valorile de mai sus au fost fara activarea aerului conditionat, sau activat ocazional, pe perioade de timp limitate, roti de 18', 4x4, transmisie automata.

Toate cele bune.

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by panzer »

Merge omul un pic in concediu, si voi... interesant.

La ce drumuri spui acolo merge si o Octavia 4x4. Nu e offroader, poti sa ii pui tot ce vrei pe ea. Sigur n-o sa fie la pret de Suzuki. La fel Golf Alltrack.

Tot ce am condus in zona asta de clasa B inaltata mi s-au parut f instabile. Captur de exemplu, era sa il rastorn in parcare. Poate fi inalta sa mergi pe drumuri proaste, dar sigur nu iesi din situatii mai grele cu el.
Inainte de toate (pret, dotari, etc) merge un test drive. Macar nu te mai obosesti sa le analizezi.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Skoda (și Golf) sunt mult peste buget (18000€). Știu că în primăvară nu reușisem să configurez una decentă sub 26.000.

Deocamdată sunt la faza listei scurte și oricât aș citi, studia oferte, nu reușesc să mai adaug ceva serios în afară de Captur și Suzuki. Să vedem din toamnă, Creta și H-RV dacă sunt în în apropierea bugetului.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

Vezi si un cx3! Fratele mic al lui cx5.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

mongol wrote:Vezi si un cx3! Fratele mic al lui cx5.
Nu are rost, primul model cu automată sare de 21.000€. La banii ăștia iau un Sportage pe benzină cu automată. Plus că în specificații, garda la sol apare destul de joasă, 15 cm. Mă mai uit și la SSangYong Tivoli, care în poze arată mișto, dar e marcă prea exotică (deși, se pare că e destul de competentă pe 4x4).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by panzer »

Mazda este cam ca si Ford: poti obtine discounturi mari. De fapt Mazda este Ford dar cu finisaje mai bune la interior.
Speaking of finisaje: m-au impresionat la Mazda CX5. Peste Honda, peste VW, sub cele premium ofcourse.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

La ceva timp după ce am cumpărat Sportage, am dat peste o discuție pe Softpedia în care cineva spunea că primise 8000€ discount la un Kuga. Îi ieșise 28.000 pentru o mașină mai dotată și mai puternică decât ce am luat eu. De la 26.000 cât am dat, mai puteam face un efort până la 28.000.
Similar cu discounturile de la Opel. Nu prea înțeleg modelul acesta de business, fiindcă așa cum eu nu m-am dus la Ford din cauză că prețul de listă este 35.000, probabil mai sunt și alții care exclud modele din start fiindcă ies din buget.

CX5 îl exclusesem din cauza sistemului audio-navi nașpa (îl are soția pe Latitude), pe care și ei l-au înlocuit la facelift cu Mazda Connect care arată și merge mai bine. Eu văd că japonezele (Mazda, Toyota, Honda...) se duc într-o zonă superioară a prețurilor și ajung la nivelul de entry-level Mercedes, BMW, Audi. Or, cine are buget 40.000 pentru o Honda sau Toyota, cred că mai poate adăuga 4-5000€ pentru un upgrade la Audi Q5/X3/GLC (mă jucasem pe site-ul Audi și configurasem la 46.000 un Q5 foarte mișto : :D ). Plus că bănuiesc că au și ei discounturi.

Sigur, dacă urci într-un CR-V vezi de ce este cu 10.000€ mai scump ca un Sportage la niveluri de echipare similare, deși diferența este cam exagerată. Probabil că așa spune și un posesor de Duster, când îl compară cu Kia.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by panzer »

Din scaunul meu de la birou consider 2 inventii super importante in lumea contemporana, similare cu Focul si Roata (un pic exagerat): Copy Paste si Internet + Web 2.0 (ce face si noi aici cu forumul nostru).

Eu am obtinut la Focus 4500 euro discount + 2000 pt tichetul rabla. E drept ca am plecat de prin 24.000 euro pret de lista pt un diesel 115 cp. 21000 era Accord, care cu toate lipsurile lui este peste Focus in toate privintele. Dupa care am intrat pe forumul lor si am vazut ca pot sa obtin si mai mult. As fi iesit la pret de Ceed diesel + 1000 euro. Am luat benzina.

Dar nu toti care intra intr-un showroom citesc forumul. Unul din 50 e suficient sa sa duca acasa ca e oferta la Focus: e redus de la 24 la 21.000 euro. Vinde dealerul o masina asa si a scos cati bani scot altii pe un tir de masini.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Păi tocmai internetul este cel care joacă feste. Când iei decizia de a cumpăra o mașină ai un buget, îți faci o listă de dotări minime pe care le-ai vrea, eventual o listă de mărci preferate și după aia vezi ce se încadrează în buget. Dar când intri pe site-ul mîrcii și vezi un preț de 36.000€ la ce vrei tu și în altă parte 27.000 și bugetul tău este de 25.000, mai are rost să deranjezi prima marcă?
Sigur, mai este și varianta când vezi reclama cu mașina X de la 15.000€ și când te duci să întrebi vezi are ca dotări 4 roți, o cutie de tablă, un volan, niște scaune și cel mai mic motor care poate mișca hardughia iar prețul este valabil doar joi după mirecurea ciuc și când pui pe listă ce vrei ajungi la un preț dublu...
Parafrazând o reclamă de incert succes, internetul e complex și are multe aspecte.

(Și că amintiși de forumurile monomarcă, acolo, de regulă, găsești mai mult problemele - reale sau închipuite - mai puțin prețurile de achiziție.)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Pe Softpedia am aflat că un Tucson full option este 37.000, preț de CR-V sau RAV-4. Hyundai vrea să bată cu japonezele. Le urez succes, dar în România vor eșua din cauza prejudecăților. Cum și Santa Fe este peste 40.000, e clar că Creta se va duce mult peste 20.000, preț de Sportage generația actuală. Cum nici TVA nu mai scade anul viitor, probabil că rămâne să aleg între cele 3: Captur/Juke/Suzuki.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by stenso »

Quasqai, Yeti , Cactus....?!?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

E vorba de buget 16-18.000, ceea ce elimină QQ și Yeti. Cactus e prea extravagant. Poate 2008, dacă se poate pune cutie automată (pe configuratorul de pe site nu se poate).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by stenso »

Mai creste putin bugetul. Uita.te si pe la Mokka, EcoSport sau Soul (la care stiu sigur ca merge automata pe 1.6 gdi).

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Nu pot să-l cresc. Dacă la rata lunară sunt ceva mai flexibil, nu pot crește avansul de care dispun. Moka îl știu, l-am testat când am luat Sportage. Chiar îmi place, însă la el nu aplică discounturile de la Antara. În plus, vine cu garanție de doar 2 ani. Ecosport nu știu să fi ajuns la noi (sau dacă ajunge vreodată). Soul este la preț de Sportage, mi se pare exagerat.
Pe un alt forum, cineva vorba de un CX-3 configurare medie la 14500€. Devine interesant, o să fac o vzită și la Mazda.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”