Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by quelloo »

Asia, Australia si Europa sunt taram de manuala.
Americanii sunt niste lenesi si arabii la fel.
pentru clasa de masina in care e si sportage si de fapt toate SUV-urile, Jeep-urile, Crossovere etc se preteaza automata pentru ca din start nu cumperi masini d-astea pentru sportivitate.
Dar, de aici pana la disparitia manualelor mai e mult si bine.

Am condus si eu cateva automate la viata mea si sincer nu mi-as lua. Singura care mi-a placut mai mult decat celelalte e DSG-ul de la nemti.
Eu personal nici nu folosesc masina in oras (stau in zona de metrou) si nici nu lucrez pe masina toata ziua deci nu simt deloc limitarile cutiei manuale la capitoulul confort. In afara la drum lung ce sa mai zic lasi a 6-a si gata.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Și televizoarele alb-negru erau bune, nici nu deranjau atâta la ochi, muzica la pickup se auzea mai bine ca de la CD, ouălele la chec le poți bate și cu telul, nu ai nevoie de mixer, rufe poți spăla și cu mâna, telefonul fix era suficient, Dacia 1300 a fost o mașină foarte bună (ok, exagerăm)...
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

Televizoarele alb negru fata de ledurile actuale sunt niste porcarii. Sunt mare cinefil, urmaream pe vremea lui impuscatu toate telecinemateca (parca in fiecare marti de la 20?) Iar acum nu pierd nici un film nou aparut (la cinema, nu torenti). Muzica la pick-up chiar se aude mai bine si a revenit in forta. Progresul nu este rau. Nu intotdeauna. Cutia automata nu este un progres. Este o masura de siguranta. La fel cum este si masina autonoma (nu va faceti iluzii- cine azi doreste automata maine este clientul pt asa ceva) A sta blocat in trafic nu este condus, este tortura. Nu conteaza cu ce cutie. Condus inseamna viraje, munte, viraje. Nu ti-au placut? Nu ai condus. Restul e can-can. Am avut prietena motorista infocata. Dupa accident nasol, a trecut la conserva: ford puma. Nu ar fi pus mana pe automata nici s-o tai. Nu ma intelegeti gresit: nu tin in mod deosebit sa schimb eu viteza. Daca mi-as permite o secventiala gen f1 nu as fi nebun sa zic nu. Dar astea normale cu convertizor sunt si lente si schimba si aiurea. Cand eu am de facut 45 de minute intre Toplita si Miercurea Ciuc cat de fericit as fi cu asa ceva?

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

zaboss wrote: Poți să dai o sursă pentru informația asta? Fiindcă eu nu am găsit. Kia dă 320 indiferent de cutie (motorul de 136).
In 2013 pe site Kia (si inclusiv pe autodata.net) erau diferente intre cuplul manuala/automata la diselul de 2 litri in ambele varaiante de putere. La 136 de cai erau 320/360 nm si la 184 cai 380/390 nm. Ultimele variante sunt pentru automate. Acum ca m-ai intrebat observ ca atat la kia cat si pe autodata sunt aceleasi valori. Pe autodata inclusiv la varianta prefacelift. Care o fi adevarul?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

mongol wrote: Dar astea normale cu convertizor sunt si lente si schimba si aiurea. Cand eu am de facut 45 de minute intre Toplita si Miercurea Ciuc cat de fericit as fi cu asa ceva?
Aici chiar nu te înțeleg. Diferențele de performanță între manuală și automată nu sunt atât de mari încât să influențeze timpii scoși la drum lung. Sunt de acord că există momente în care eu m-aș descurca mai bine, însă ele sunt rare și nesemnificative.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

La mers normal nu-i diferenta (ex aseara, sambata, a plouat de a rupt, si nu prea am putut trece de 90-100 pt ca vizibilitate si Hancook). In localitati max 60, dar normal 40-50, sa nu ma trezesc cu vreun secui pe capota. Vb tot de Ciuc sj Toplita. Am facut cam 1 ora si un sfert.
La mers anormal cutia schimba oricum, dar nu cum vreau eu. Ce-am putut observa (in ~150 de km dn+autostrada) ca cel mai mult ma/se incurca la kickdown. E si nehotarata si mai iti si baga cea mai mica treapta posibila, facand frana de motor. Acum ca blocat de ex intre romana si universitate e mai ok sa te tarai cu automata, nu neg. Dar de-aia ne-am luat noi masini? Eu urmaresc in permanenta traficul (google zi waze) si acolo unde-i posibil prefer sa ocolesc mai mult decat sa stau la un semafor pana-mi vine rau. Nu merge tot timpul, dar le mai nimersc.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

PS. Tema topicului (un cross aut pt doua fete/femei tinere) iarasi are sens: mai bine automata decat sa se uite la schimbator cand baga/scoate din viteza. Eu sunt patit si n-am putut face nimic ca bausem ca porcii.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Lagul la kickdown există, dar nu e niciodată atât de mare încât să te încurce la o depășire „din scurt”. Este, ca la orice mașină, o chestie de obișnuință cu motorul și cutia.

Până când apare noua mașină, fetele vor avea un an de condus Laguna, cred că nu vor avea probleme să conducă orice altă mașină, manuală sau automată :D.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by stenso »

Nisssn Qq de la 15.500 € tva inclus

Renault Kadjar de la 15.700 € tva inclus

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Kadjar-ul pe cutie automata cu motorul de 1,2 benzina e 21500 euro cu minime dotari.
Qashqai-ul pe automata cu acelasi motor e la 25.890 euro.

Preturile alea din reclama sunt pe prima varianta de echipare si pe transmisii manuale. Daca te dai pe automate implicit trebuie sa alegi un nivel de echipare superior care sunt inzestrate cu tot felul de dotari care urca pretul simtitor.

Si eu la Kia am vrut echiparea Style, sa pot alege bord-ul supervision si semnalizarea in oglinzi. Insa pentru ca fata de versiunea mea Classic care e 4x2, Style e cu 4x4 din fabrica care urca pretul cu 2500euro. Bine macar ca am putut opta pe transmisia automata pe versiunea Classic, altfel conduceam tot Antara cu DPF si inebuneam pana acum...:))))

Al naibii marketing asta, ma bucur ca producatorii incep sa ofere 4x4 din ce in ce mai mult ca optional. Daca te desfasori mai mult urban, n-ai ce face cu 4x4.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

N-au cutie automată la banii ăștia. În schimb, Ford aduce Ecosport, care are niște configurații interesante și preturi ok. Plus că Ford e maleabil la discounturi.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Ca tot discutam de preturi...ce parere aveti de la 1 ianuarie 2016, TVA-ul va fi 20%.

Credeti ca ai nostri bravi dealeri vor taia din preturile masinilor sau vor ramane aceleasi preturi.
Eu am un bad feeling ca nu se va intampla nimic, ba chiar ma astept sa vina baietii cu "oferte" de pret mai ridicate...se termina si Rabla din cate se aude la anul...asa ca frau liber...

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by stenso »

Tot eu ti.am zis de EcoSport :D l.am vazut pe afara...dragutel. Acum parca am auzit ca ar vrea sa.l produca/asambleze la Craiova, interesant...

Edit: or sa dea 4 presuri cadou...si aia va fi reducerea :)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

cmusat2000 wrote:Ca tot discutam de preturi...ce parere aveti de la 1 ianuarie 2016, TVA-ul va fi 20%.

Credeti ca ai nostri bravi dealeri vor taia din preturile masinilor sau vor ramane aceleasi preturi.
Eu am un bad feeling ca nu se va intampla nimic, ba chiar ma astept sa vina baietii cu "oferte" de pret mai ridicate...se termina si Rabla din cate se aude la anul...asa ca frau liber...
Va fi exact ca scăderea TVA la alimente. Unii vor profita de ocazie și vor „fura” startul - mă aștept ca de luna viitoare să apară oferte „ți-am redus TVA în avans” sau „dublăm reducerea TVA”. Există mărci la care oricum prețul de listă este o ficțiune - gen Opel, Ford, care oferă discounturi de 20-30% și nu ar avea problemă cu „îți dăm de 3 ori TVA-ul discunt”.

Îți dai seama, că dacă au monitorizat ăia prețurile la făină și ulei, o mașină, care este o achiziție care necesită termen mult mai lung de decizie și analiză, este mult mai atent monitorizată de potențialii clienți și orice ghidușie va fi penalizată.

Da, Ecosport a fost menționat. Am avut o Fiesta în tinerețe și jinduiam la un Fusion. Ford a făcut o mare tâmpenie că l-a înlocuit cu B-Max în loc să continue cât încă nu avea concurență decât pe Ignis. Dovada succesului este și numărul mare de Fusionuri încă în activitate. Din specificații, este cel mai mic - 3,99m față de 4,15 Captur, de exemplu. Spațiul în portbagaj e același - în media clasei - sunt curios de unde spațiul lipsă. Interesant este că la indieni, varianta entry level este echivalentul a vreo 9000€ - 11000 cu TVA. La noi au anunțat 13.000 cu TVA inclus. Varianta full 1.5 AT Titanium ar fi 16000€ TVA inclus la indieni, deci probabil 18000€ preț de listă la noi. Foarte interesant.

Am vorbit la Opel și am primit o ofertă de 17.300€ pentru 1.4 140 CP AT, Drive! cu niște pachete. Fata nu știa să-mi spună dacă totuși se poate și 4x4 pe AT benzină, a rămas că se interesează și revine. Partea proastă care m-a dezumflat este că livrarea este la 5-6 luni. Dacă avem noroc să găsim o mașină în configurarea noastră pe lista de producție nealocată, poate să fie 2-3 luni.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Salut Zaboss,

Pana saptamana viitoare cand ne vedem in TM si discutam pe larg, arunca un ochi pe urmatoarele link-uri de mai jos:
http://www.hasznaltauto.hu/auto/opel/mo ... al-9362635
http://www.hasznaltauto.hu/auto/opel/mo ... to-8863011

In HU, TVA-ul este 27%. La noi mai sunt 3 luni si e 20%. Ar fi 1000euro castigati, care s-ar duce pe drum/acte/omologari/timbru etc, dar macar nu mai astepti jumatate de an. Daca cumperi masina de la dealer, platesti pretul net si achiti TVA-ul la noi la trezorerie in cota din RO. Poate fi o alternativa, in HU, de obicei gasesti pe stoc aproape orice echipare, servicii de calitate.

Din cate am cautat eu, nu cred ca 4x4 este pe benzina la moodelul Mokka.

Mai vorbim si saptamana viitoare.

Post Reply

Return to “Generalităţi”