Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Știe cineva dacă pe 1.6 GDI se poate pune transmisie automată? Site-urile celor doi importatori sunt varză la capitolul configurări. Pe Cee'd apare cu cutia DCT, pe Soul apare (nu spune ce tip), dar la Sportage nu zice nimic.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

[-X NU.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Abia aștept să dea UE o directivă să elimine transmisiile manuale. Pă cuvântul meu, cum zice tovarășul primar Sorin Oprescu, dacă îi înțeleg pe producători. Nissanu/Reno nu pun AT pe 4x4, coreeni nu pun pe 4x2 :D Automata ar trebui să fie măcar ca opțiune indiferent de motorizare. Nu merge motorul cu AT, renunți la el.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

pai pun si pe 4x2, da decat pe 2.0 gdi sau diesel.

ps nu pune nici pe 1,7 crdi.
pps. nissan/reno nu pune edc pe motorul de 1,6 diesel la qq/kadjar. la xtrail ai cutie cvt pe motorul respectiv.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Renault/Nissan nu au în ofertă automată la 4x4. Am văzut doar pe site la Badsi-Nissan o configurație de Juke, dar cu motor de 190CP. Eu mă uit după ceva 4x2 cu gardă ridicată, cutie automată, 16-18.000 maxim, 90% urban, cu ocazionale ieșiri pe coclauri. Momentan, Captur pare cea mai bună variantă, dar parcă aș vrea ceva un pic mai mare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

tu de fapt ce vrei? 4x4, automat, diesel.

pentru asta te uiti la opel, suzuki, jeep, fiat.

ps captur nu are 4x4.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Cerința minimală este garda la sol ridicată și transmisia automată. Va fi utilizată de fete, 90% în regim (semi)urban (adică București și comunele limitrofe, cu destule zone neasfaltate). 4x4 nu e neapărat obligatoriu și nici motorul nu trebuie să fie foarte puternic. Orizont de timp pentru achiziție 3-6 luni (e pe firmă, deci scăderea TVA nu este neapărat un avantaj).
Ce am luat până acum în considerare: Captur, Juke, Moka, Vitara/S-Cross. 2008 nu mai apare în ofertă cu cutie automată, 500X cam scump pentru un Fiat, dar e proaspăt apărut (ca și Vitara, deși, primul meu contact cu ea a fost dezamăgitor), Cactus e prea extravagant. Sx4 era mașina perfectă la prețul perfect. Acum, nu înțeleg ce naiba are în cap Suzuki, au două mașini identice ca dimensiuni și dotări și cam la același preț. S-Cross pare că a intrat pe o pantă de discounturi interesantă, însă e de urmărit încotro se duce și dacă ajunge la nivelul SX4 în epoca finală (14-16.000€).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

pe la mazda ai trecut?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Singura discuție a fost la Serus, acum o săptămână, când am fost să schimb un senzor la Laguna, și am de la ei 16750€ pentr Captur 1.5 dci 90 ECD xMode și vizavi la Nissan 16000€ pentru un Juke cu 1.6 117 CP Xtronic Open Air. Acestea așa, la o discuție amicală. Probabil că dacă intrăm în discuții mai serioase mai scot ceva. În principiu, Juke și Moka le-aș exclude pentru garanția de doar 2 ani.

Acum mai mult caut să identific ce variante sunt în segment, de aici întrebarea. Așa, cu Sportage 2.0 GDI AT ajung la 22000 preț de listă și nu cred că am cum să-l duc sub 20.000. Azi am văzut că s-a anunțat Hyundai Creta, care în poze arată bine.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

Pretul de lista la Sportage 2.0 benzina automat 4×2 este de exact 20672 euro. Esti la a doua masina de la ei - nu ai cum sa nu scoti 1000 euro discount. Sau pe aproape. Si vb de o masjna adevarata cu 163 cp. Nu o jucarie.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Cred că eu selectasem Style, la Classic cred că da acela e prețul de listă.

Și sunt la a doua Kia :oops: Am mai avut un Cee'd.

Din experiența din primăvară, cel puțin 2000€ discount îți oferă cam toți (desigur, la nivelul acesta de preț). Dacă se confirmă reducerea de TVA cred că aș putea ajunge în buget.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

de cand are nissan doar 2 ani garantie?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

De fapt, are 3. Opel a rămas cu 2. Captur are 4.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

Sunt foarte subiectiv:
- opel - never ever
- fiat: ha, ha ,ha!
- renault: la motor si cutie nimic de comentat. Totusi...
-nissan: urmareste pe youtube un ucrainian "2hp", subtitrare in engleza cum "indoaie" un quasquai ultima generatie. Vezi si comparatia cu sportage si cx5. Nissanul e din alt film, unul prost. Vezi si testele din state la noul crashtest small overlap: nissan-ul e desfiintat. Si daca asta nu-i din vina lui Ghosn...
Concluzie: nu prea ai ce sa alegi. In afara de Sportage ☺Si nici macar nu lucrez la ei

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Pe 1.6 GDI si 1.7 CRDi nu se poate configura transmisia automata. Sursa sigura, de la dealer citire, si eu am vrut sa merg pe 1.6 GDI AT, insa nu exista aceasta optiune.
Daca intri pe kia.com/de, nu vei gasi nicio varianta pe 1.6 sau 1.7 care poate fi configurata cu AT.

E putin ciudata aceasta alegere a producatorului, mai ales dupa trecerea pe Euro6 la cele 2 motorizari.
Citeam in urma cu cateva zile, sper ca am inteles bine textul, insa nu sunt 100% sigur, despre Hyundai Tucson, ca motorul de 1.6 va avea o varianta T-GDI la care se va putea opta pentru o varianta de transmisie automata DCT cu dublu ambreiaj. Inca odata afirm insa ca nu sunt sigur, e posibil sa fie optiunea pentru motorul de 2.0 GDI.

Ca optiune ar mai fi Kuga cu noul motor Euro6 pe 1.5 benzina, insa pe cutie automata duce spre 30k euro.

Toate cele bune. :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”