Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

4x4 pe benzină este, problema este dacă e disponibil și pentru cutie automată. La majoritatea producătorilor nu prea se leagă combinația asta. La motorină este, dar acolo prețul ar fi în jur de 19.000 (4x4, AT).
Din păcate, nu cred că leasingul acceptă, că nu iau cash, ci leasing pe PJ.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

vezi ca la 500x e benzina tct la 20000, plus oferta 50/50.

din clasa asta imi place cel mai mult.

bafta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Să scuturăm un pic praful de aici.

Timpul nu mi-a permis până acum să mă ocup de problema asta, dar cum nevoia se acutizează, am demarat căutările și negocierile. Am abordat până acum Renault, pentru Captur, Nissan pentru Juke, Opel pentru Moka, Ford pentru Ecosport, Suzuki pentru Vitara și S-Cross.

În linii mari, ofertele se învârt în jur de 17.000€, pentru mașini cu cutie automată, dotările medii (top la Captur) - AC automat, navigație, cameră marșarier etc. Urmează drive-testele și negocierile.

Ford l-am scos de pe listă, fiindcă mașinile cu cutie automată nu se aduc în România decât la comandă și durează 5-6 LUNI.
S-Cross urmează să aibă un face-lift, de aceea sunt oferte interesante, de lichidare de stoc (15600 un Premium CVT).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

la ssangyong fusesi?

ps sa il ajuti pe colegu wolfin, de pe celalalt forum, ca e complet debusolat.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Link, că nu știu care e faza.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Azi am văzut 2 mașini:
- Kia Soul - este o ofertă acum, 16000 sau 17000, benzină 1.6 GDI 132 CP. Mașina e sexy, foarte încăpătoare la interior, deși pare mică. Să văd ce ofertă îmi fac pentru varianta de cutie automată, e de luat în calcul.

- Ford Ecosport - test drive interesant, mi-a dat cheile și și-a văzut de treabă, mașina am condus-o singur. Varianta testată era un diesel manual, 1.5. Motor OK pentru mașină, accelerează binișor, cutia însă este cam prost etajată. Însă, interiorul este absolut deplorabil. Plasticul de la Suzuki e excelent prin comparație. Și consilierul de la vânzări a recunoscut că mașina este foarte scumpă pentru ce oferă și că probabil, spre sfârșitul anului vor începe oferte, mai ales dacă va intra în producție la Craiova. Mașina are ceva potențial, direcție fermă, vizibilitate bună, spațiu decent, ai putea trece peste faza cu plasticele dacă ar avea un preț mai în zona 13-15.000 decât 18-20.000.

Fetele au făcut drive-test cu Suzuki Vitara și le-a plăcut și cu Opel Moka, la care le-a plăcut mașina dar nu și poziția la condus.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by eugenflorinmanea »

Cea mai "sexy" masina din clasa mini suv mi se pare Mazda Cx3. Arata intr un mare fel masina aia si la interior si la exterior.
SAAB 9-5

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Da, dar varianta cu cutie automată este 22.000€, categorie de preț unde ai opțiuni mult mai bune. Buburuzele acestea nu ar trebui să depășească 18.000€ în versiunile de top. Plus de asta, ai timpi mari de așteptare. 6 luni pentru o mașină e (o altă) exagerare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by b76bgaarh »

din cauza designului sexy, nu poti sa pui un scaun de copil pe bancheta si nici un troler in portbagaj. cum e pt 2 domnisoare, nu cred ca au loc de genti si 2 laptopuri portbagaj. :D
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Mai bifăm și ultimele 2 test drive-uri (dintre care ultimul o să fie refăcut).

Juke - probabil cea mai „de femei” mașină din lista scurtă. Fetele au zis că „parcă e din desene animate”. Disponibil la test drive a fost un model în echiparea pe care o vrem noi, dar cu motorul de 1.2l. Pe cât e de amuzantă la exterior, pe atât mi se pare spartană și sobră la interior. Scaunele comode, poziția la condus foarte bună, motorul foarte fâșneț, silențios, o surpriză plăcută. Manevrabilitate ok. După Moka îmi pare cea mai bună experiență de condus. Rămâne problema cu oglinda și faptul că în combinația 1.6 CVT e cam moartea pasiunii. Dacă se dorește o mașină cu cutie manuală, în combinația cu motorul de 1.2, mi se pare o mașină OK la un preț foarte bun (ar fi cam 16500E Acenta + P1, 1,2 manuală). Deși ai garda la sol mai mare, nu ai senzația de SUV, deși vizibilitatea este superioară unei mașini clasice.

Captur - am testat motorul de 1.5 dci de 90. Leșinat și zgomotos. Interiorul decent, „tineresc”, cu ceva culoare pe ici pe colo. Calitatea materialelor medie, aș zice mai bune decât la Sportage. Ingenios torpedoul, nu știu însă și cât de practic ar fi în utilizare zilnică, dacă mai ești cu cineva în mașină. Vizibilitatea laterală mi s-a părut o problemă. Nu știu dacă e din cauza direcției sau a faptului că nu mă adaptasem eu la dimensiunile mașinii, dar feedbackul volanului mi s-a părut mai slab.

Puse cap la cap, rămân Captur și Vitara, urmează un test final cu Captur în varianta 1.2 EDC pe care vrem să o luăm, după care o să încep negocierile.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Cum a zis marele Iulius Cezar, alea au fost aruncate. Una din fete a ales Captur, cealaltă Vitara. Oricum, nu am primit discount de „volum” de la nimeni, deci nu era musai să fie aceeași marcă. Acum, fiindcă bugetul permite momentan doar o achiziție, o vom lua pe prima care ajunge, cealaltă prin toamnă. Joi am întâlnirea cu cei de la Serus pentru negociere, să vedem prețul final. Încă mă mai gândesc dacă să iau X-Mode, sistemul lor de Extended grip. Asta mă cam încurcă fiindcă presupune cauciucuri AllSeasons și nu știu dacă sistemul în sine e mai util decât niște cauciucuri bune de iarnă. Ce are în plus Captur și nu poate avea Vitara - senzori de lumină și ploaie, tapițerie detașabilă, geamuri colorate spate și lunetă, scaune încălzite față, keyless entry + go.
Momentan, nu sunt diferențe de preț.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by b76bgaarh »

xmod, in varianta de zapada e un fel de lsd.

vezi ca are colegu dil, de dincolo.

ps esti sigur ca se poate pune pe 1.2 cu edc? stiam ca nu.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

b76bgaarh wrote:xmod, in varianta de zapada e un fel de lsd.

vezi ca are colegu dil, de dincolo.

ps esti sigur ca se poate pune pe 1.2 cu edc? stiam ca nu.
Sunt două chestii diferite. Până anul acesta X-Mode era un nivel de echipare distinct, acum au lăsat doar 3 Life, Zen, Intense. Echiparea X-Mode apărea în lista de preț cu toate variantele de motorizare și era echiparea de vârf. De anul acesta, ai disponibil un Pack X-Mode, care cuprinde doar Extended Grip cu All Seasons și două capace ornamentale de plastic pentru 200€. În tabelul cu opționale nu apare nici o restricție (la altele sunt punctate combinațiile care nu se pot face).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Crossover cu cutie automată

Post by stenso »


User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Azi s-a dat oficial comanda pentru un Renault Captur, rouge flamme/noir, 1.2 TcE EDC, cu X-Mode (Extended Grip) + opționale, care includ cam toate echipamentele care se pot pe mașină. Data de livrare - săptămâna 23-27.05. Discountul din prețul mașinii + opționale, 5%, la care se mai adaugă facilități la finanțare care, comparat cu ce ofertă aveam înseamnă o economie de 300€ la avans și 1200€ pe cei 5 ani (reprezentând un comision eliminat).

Cei de la Suzuki nu s-au dovedit foarte cooperanți, așa că vor fi toate Captur.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”