Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Și marmota învelea ciocolata în staniol :D
Prețul de 14.000 este pentru varianta cheală, care nu are nici măcar oglinzi încălzite. Eu doresc neapărat cu cutie de viteze automată, ceea ce duce la minim 17.000, iar dacă vreau 4x4 costă 21000. Deocamdată, nu a apărut nimeni cu un review, nici nu se știe exact ce cutie este, pe forumul monomarcă lumea își dă cu părerea, informațiile de la dealeri sunt contradictorii.

Apoi, ca părere personală, prima impresie când am intrat într-o Vitara a fost una profund negativă. Plasticul din interior mirosea toxic, nu avea acel miros clasic de mașină nouă, calitatea acestora era inferioară (nu că la Kia ar fi mai grozave, în zona de la mânerele de deschidere deja s-a zgâriat), per total, la interior Duster mi se pare un produs superior.

Vitara 4x2 Passion AT la 17.000 este comparabilă cu Captur xMode 1.2 TcE Edc care același preț. Însă motorul Captur are un cuplu mai mare, disponibil mai devreme, iar calitatea interiorului chiar este superioară.

Momentan, Vitara e pe ultimul loc în preferințele personale. Ordinea ar fi Moka/Captur/Juke.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

motorul ala, 1,6 benzina, e folosit pe opel, fiat si jeep. la opel fiat si jeep e entry level, ca au si motoare turbo.

mie nu imi place partea din spate . al treilea geam strica complet linia de design. moka, 500 x, captur arata mult mai bine.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Motorul la Suzuki e OK, a fost testat până acum pe SX4, S-Cross, este fiabil, suficient de puternic (120 CP). Necunoscuta este cutia de viteze automată, pe forumul mărcii doar se speculează, nu exist informații concrete de la dealeri. Cutia poate schimba mult la un motor, nu doar consumul. Vitara chiar este un succes, au vândut destul de multe, nu e zi să nu văd una în trafic.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by modream »

1.6 GDI si cutie automata pe Sportage n-o sa-ti convina tie, crede-ma. Cutia automata cu 6 rapoarte (clasica) montata pana acum (ca dealtfel orice cutie automata clasica) papă mult din puterea motorului (intre 20-30%). O sa ramai cu mai putin de 100 cai din motorul tau, nu mai vorbesc de cuplu.
D-aia mototul de 2l 163CP cu automata este chiar cu mai slab la acceleratie (cu putin) decat cel de 1.6 manuala. Cel putin pe hartie, ca in realitate doar daca esti pilot de curse
faci cu manuala timpul ala, pe cand cu automata il faci de fiecare data, ca nu trebuie decat sa tii pedala la podea.
De aia nu se monteaza automata pe motoare asa mici. Numai cutii cu dublu ambreiaj, ceea ce si KIA are de anul asta (7 rapoarte). Poate de la anu' o sa vezi...
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by stenso »

1. Ai mancat niste cifre care sunt esenta frazei.

2. Nu are nicio legatura cu ce spui tu. Cunosc automata pe corsa 1.0 din 2001!! Pe agila 1.2 , pe mini 1.6 si pe....smart 0.6 sau 0.8 cat o avea.

3. Ii doare pe astia in cot ca nu sunt masinile lor de serie rakete (pt asta se fac versiuni "sport" s, type s, M , cupra etc) cu sau fara manuala. (Mai nou a intrat si kia in "lumea buna" )

3.1 Este doar chestiune de pur marketing. Se merge mult pe "cacialma". Adica kia nu se multumeste sa ii ia lui @zaboss 1.500 euro pe cutia automata de pe 1.6 ci mai vrea alti 1.500euro in plus pt motorul de 2.0 . Sa vedem daca ii vor obtine... Poker curat nu?!

P.s. exista automata si pe ceed 1.4 2008 (cred ca se va duce lejer acc spre 15s) deci cum e pana la urma..?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

@Modream - am AT pe Sportage, la 136 de cai. Înainte am condus Laguna, manuală, 120 CP. Te asigur că diferența de 16 CP între ele se simte. După logica ta, Sportage ar avea doar 100 :)

Apoi, pe mine (noi) nu mă (ne) interesează sportivitatea. Mașina va fi condusă de două tinere de 25 de ani, fără prea mare experiență la condus, preponderent în oraș, cu unele ieșiri pe drumuri rurale, desfundate, inclusiv toamna și iarna, de unde necesitatea gărzii ridicate, fără a fi neapărat nevoie de 4x4.

În opinia mea, aș interzice complet cutiile de viteză manuale, le-aș permite doar pe mașini clasa „sport”. Acum, până și Dacia bagă cutie automată (sunt totuși curios de ce nu și pe Duster).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

pentru ca cuplu si nu e automata e "robotizata". la reno au edc pe 1,2 si 1,5dci.

ps. toata lumea (din presa) s-a plans de cutia automata pe varianta fara facelift, 5 viteze, motorul fara gdi etc.
pps. nu exista automata, edc sau cvt pe 1,6gdi/ 1,7crdi nici la noua sportage. dublul ambreiaj este pe gdi-t, automata 6 trepte pe crdi 2.0, pentru moment.
Last edited by b76bgaarh on 04 Sep 2015, 14:59, edited 1 time in total.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by modream »

stenso wrote:1. Ai mancat niste cifre care sunt esenta frazei.

2. Nu are nicio legatura cu ce spui tu. Cunosc automata pe corsa 1.0 din 2001!! Pe agila 1.2 , pe mini 1.6 si pe....smart 0.6 sau 0.8 cat o avea.

3. Ii doare pe astia in cot ca nu sunt masinile lor de serie rakete (pt asta se fac versiuni "sport" s, type s, M , cupra etc) cu sau fara manuala. (Mai nou a intrat si kia in "lumea buna" )

3.1 Este doar chestiune de pur marketing. Se merge mult pe "cacialma". Adica kia nu se multumeste sa ii ia lui @zaboss 1.500 euro pe cutia automata de pe 1.6 ci mai vrea alti 1.500euro in plus pt motorul de 2.0 . Sa vedem daca ii vor obtine... Poker curat nu?!

P.s. exista automata si pe ceed 1.4 2008 (cred ca se va duce lejer acc spre 15s) deci cum e pana la urma..?
Cutia automata de pe Corsa 2001 este un "Easytronic", cum o numeste Opel, adica un fel de manuala robotizata - gen DSG, dar cu performante mult mai slabe decat aceasta, si o grmada de probleme. Kia are automata "clasica" cu convertor de cuplu, care e alta mancare de peste, si aici apar pierderi mari de putere.
Intai documenteaza-te si apoi vino cu replici de genul asta...
Last edited by modream on 04 Sep 2015, 15:04, edited 1 time in total.
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by modream »

zaboss wrote:@Modream - am AT pe Sportage, la 136 de cai. Înainte am condus Laguna, manuală, 120 CP. Te asigur că diferența de 16 CP între ele se simte. După logica ta, Sportage ar avea doar 100 :)

Apoi, pe mine (noi) nu mă (ne) interesează sportivitatea. Mașina va fi condusă de două tinere de 25 de ani, fără prea mare experiență la condus, preponderent în oraș, cu unele ieșiri pe drumuri rurale, desfundate, inclusiv toamna și iarna, de unde necesitatea gărzii ridicate, fără a fi neapărat nevoie de 4x4.

În opinia mea, aș interzice complet cutiile de viteză manuale, le-aș permite doar pe mașini clasa „sport”. Acum, până și Dacia bagă cutie automată (sunt totuși curios de ce nu și pe Duster).
Exact ce zicea omu de mai sus "pentru ca cuplu". In plus, la sportage 2.0 136CP AT, cuplul motor este mărit din fabrica fata de cea fara AT ( in jur de 380Nm in loc de ~310Nm), special ca sa nu se simta pierderea din cauza cutiei.
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Eu știam că este același cuplu la ambele variante de 136, respectiv 320. 380 este la versiunea de 184 CP, deci nu este aceasta explicația, iar răspunsul colegului oricum era la întrebarea de ce nu pune Dacia cutie automată la Duster.

Duster are cele două motoare 1.5 dci și 1.2 TCe, la care Renault are cutia EDC, deci ar putea să le pună. Cred că mai degrabă problema aici ete că în aceste variante ar ajunge să iasă din plaja de prețuri optimală pentru Renault și ar afecta Kadjar.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

pana la urma astepti tvaul?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Nu neapărat TVA, acesta e mai degrabă bonus, dar trebuie să fac achiziția după depunerea bilanțului pe 2015.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by mongol »

zaboss wrote: Eu știam că este același cuplu la ambele variante de 136, respectiv 320. 380 este la versiunea de 184 CP, deci nu este aceasta explicația,
Nu este deloc acelasi cuplu. Nici macar pe aproape. Automata are 360 Nm. Cu toate pacatele ei, automata hyundai-kia e departe de a-ti manca "20%" din putere. Fata de manuala e mai lenta cu maxim 1 secunda, real cam 0.5 sec. Cam ca la toata lumea ex dsg. Pe mine ma deranjeaza ca la diesel in kickdown retrogradeaza ca, cretina pana face frana de motor.
Iar cu interzicere manualelor sunt aproape de acord...adica sa le interzica, dar pe alea automate. Daca ti-e prea greu/dificil sa schimbi o viteza, poate ca locul tau nu e la volan. Un sofer, un taxi ceva...

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

mongol wrote: Nu este deloc acelasi cuplu. Nici macar pe aproape. Automata are 360 Nm.
Poți să dai o sursă pentru informația asta? Fiindcă eu nu am găsit. Kia dă 320 indiferent de cutie (motorul de 136).
mongol wrote: Iar cu interzicere manualelor sunt aproape de acord...adica sa le interzica, dar pe alea automate. Daca ti-e prea greu/dificil sa schimbi o viteza, poate ca locul tau nu e la volan. Un sofer, un taxi ceva...
Da, trebuie să fii șofer adevărat să dai a-ntâia, a doua, punctu mort, a-ntâia, a doua, punctu mort prin orașe. E super fun.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Eu de circa 3 ani conduc doar masini cu cutii automate...Nu m-as intoarce pentru nimic in lume la cutia manuala.
La traficul urban salbatic din orasele noastre e o mare porcarie sa scoti-sa bagi :lol:

Oriunde te duci in lumea asta, America de N si S, Asia, Australia, tari arabe, 90% din masini sunt pe cutii automate.
Nu demult citisem pe undeva ca 2025 ar fi momentul zero in industriA auto, cand producatorii, vor renunta la producerea cutiilor manuale. Probabil ca cei doritori in continuare de manuale, vor plati bani frumosi pentru maciuca, mai apoi cate o volanta si tot asa...

101% pentru automate, chiar daca au si ele limitarile lor, nu mi-am luat masina sa o simt ci sa-mi ofere tot confortul necesar in calatoria de la punctul A la B.

Post Reply

Return to “Generalităţi”