SPORTAGE 2009

Forum cu de toate despre Kia Sportage
adi_Cadar
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2008, 14:42
Auto:
Location: CLUJ

SPORTAGE 2009

Post by adi_Cadar »

Salutare,
Sunt un viitor posesor de SPORTAGE in asteptarea livrarii autovehicolului.
Dupa efectuarea comenzii am fost rechemat de catre dealer in vederea resemnarii comenzii datorita faptului ca SPORTAGE-ul va suferi lunile astea INCA un facelift.
Binenteles ca dupa aflarea vestii am periat tot internetul dupa amanunte si facand o analogie cu noile specificatii trimise de catre dealer se pare ca versiunea noua este cea care deja se vinde in KOREA.
Si canadienii au fost mai rasariti si deja au pe site noul model
www.kia.ca
Europenii se pare ca sunt mai rezervati sau mai "lenesi" in a-si actualiza siturile. Poate si din motivul ca masina cea "noua" va fi lansata la BRITISH MOTOR SHOW. Oricum parerea mea e ca masina arata mai bine si are si niste chestii de "bun simt" care ii lipseau.Pentru cei interesati Va trimit si informatiile din pdf-ul primit de la dealer privind modificarile
MODIFICARI DESIGN LA:
Grila radiator
Faruri fata, faruri ceata
Lampi spate
Bara fata si spate - in culoare neagra
Bandouri laterale - in culoare neagra
Anvelopele Bridgestone - Indisponibile pentru 09MY
Jante aliaj - 16" - design nou / 17" - disponibile pentru 09MY
2 tevi de evacuare - Disponibile pentru toate motoarele si versiunile

▶ Interior
Consola centrala / butoane aer conditionat - Design nou
Torpedou - Fara incuietoare pentru 09MY
Scrumiera - Fara scrumiera spate pentru 09MY

▶ Multimedia
MP3 audio head units - RDS, AUX&USB disponibil pentru 09MY
AUX & USB - AUX & USB disponibile pe consola centrala

▶ Seat
Scaune fata - Functia de pliere maxima a scaunelor - indisponibila
Cotiera centrala spate - Suport pahare disponibil pentru 09MY

▶ Performance

Putere motor - 140HP -> 150HP (aici cred ca e vorba doar de varianta diesel cel putin in korea asa apare)

▶ Others
Airbag pasager - Functia "On/off" disponibila pentru 09MY
Kit pentru reparatii - Standard (roata de rezerva temporara indisponibila pentru 09MY)

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Felicitari pentru alegere!
Frumoasa masina.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Singurul inconvenient " Scaune fata - Functia de pliere maxima a scaunelor - indisponibila " :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

adi_Cadar
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2008, 14:42
Auto:
Location: CLUJ

Post by adi_Cadar »

andrei0241 wrote:Singurul inconvenient " Scaune fata - Functia de pliere maxima a scaunelor - indisponibila " :D
Da asa este asta intr-adevar m-a deranjat si pe mine...dar pana la urma m-au bucurat functiile USB si celelalte. Zic eu ca se compenseaza mai ales ca in final modelul comandat a iesit mai ieftin cu 100E decat varianta initiala. Si practic nu am reunutat la nimic de pe ea.
Cu alte cuvinte masina un pic mai ieftina dar cu functii suplimentare...exceptand bineinteles plierea scaunului din fata :-)

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Frumoasa masina, daca as vrea o masina mai mare cu siguranta ar fi Sportage. Ce pacat ca sunt putini posesorii acestui model care activeaza pe forum.
Felicitari pt alegere, te asteptam cu bijuteria la intalniri sa admiram si noi unul live. :D

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu zic sa te consideri norocos. Felicitari pentru alegere...

vasile
Posts: 11
Joined: 14 May 2008, 10:16
Auto:
Location: Mures

Post by vasile »

Cand ai facut comanda si cand ti s-a promis ca o sa ai masina?
Sportage GSL 4X4 Style
comanda: 12.05.08
seria: 10.06.08
masina: 24.06.08

adi_Cadar
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2008, 14:42
Auto:
Location: CLUJ

Post by adi_Cadar »

In primul rand le multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase.
Comanda a fost facuta pe 22 mai si cel tarziu in 22 august o voi avea.
Conform celor spuse de dealer comanda se onoreaza in 60 de zile lucratoare (asta inseamna 3 luni calendaristice). Nu e putin insa eu am vrut o masina mai custom decat ceea ce era in showroom si pana la urma cum zicea cineva mai devreme am avut si noroc deci pana la urma merita asteptarea.
Am optat spre a astepta deoarece mi-am comandat si cruise control si roata de rezerva de dimensiuni normale (aliaj) care incredibil dar costa doar 28E. Avand in vedere cat costa o janta de aliaj (cred ca fara 2-300E nu o scoti) si un cauciuc normal e si el minim 450RON ...deja se merita asteptarea.
In plus de asta am vrut sa fie piele neagra , culoare neagra.
Sfatul meu pentru viitorii cumparatori e urmatorul:
Daca tot dai banii pe o masina macar sa iti placa si sa ai toate "feature"-urilepentru sufletul si inima ta. Si pentru asta merita asteptat. Ce iti ofera dealerul in showroom e un model oarecare si pana la urma sunt banii tai...de ce sa iti para mai tarziu rau ca nu ai de ex incalzire in scaune...sau ca nu ai trapa sau orice altceva ce tu ti-ai dori dar pentru ca ti-e lene sa astepti renunti la ele. Eu am preferat sa astept ca sa fie asa cum o visez. Si 3 luni ai timp sa visezi nu gluma :-))

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Sportage 2005

Post by gabikia »

Scuze pt intarzierea raspunsului,dar sa trec la subiect:
Ai facut cea mai buna alegere,sa-te bucuri de ia si sa faceti Km cat mai multi si fara probleme.
Sunt un mandru posesor de sportage made in Koreea,am reusit sa imi cumpar masina din primul lot de masini.
Am parcurs pana acum 42650Km nici un fel de probleme si nici nu imi doresc,toate reviziile facute la reprezentanta.
Ce am shimbat pina acum la masina?
-un set placute fata
-un set stergatoare fata+spate
-ulei+toate filtrele la fiecare 10.000(folosesc numai Castrol sintetic)
Precizez ca masina mea IF 01 KIA este de culoare albastru metalizat, full adica(piele,incalzire scaune,clima,trapa-din fabrica) si pus de mine ulterior:
-bulbar cu proiectoare
-carlig
-kit xenon(H-4)
-car kit
-navigatie(Mio portabil)
si ultima achizitie sigla clubului kia pe luneta stanga(galben reflectorizant)
Mentionez ca masina mea a facut cei mai multi km in scumpa noastra capitala,ceea ce nu este foarte bine,nici pt ea si nici pt mine. :roll:
Astept impresile tale despre investitia ta!
Sa auzim numai de bine. :)

adi_Cadar
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2008, 14:42
Auto:
Location: CLUJ

Poze

Post by adi_Cadar »

Ai cumva si niste poze cu masina?
Ce motorizare e? Un consum?
SPORTAGE 2.0 GSL CVVT 4x4 PREMIUM+P2

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Raspuns

Post by gabikia »

Salut,promit sa le pun cat mai curind acum scriu de la un pc de la job
Promit ca am sa le pun acasa cat mai curand
In ce priveste motorul este de:112cp/2.0crdi
Consumul este de 10-10.5 L/100km si asta in mandra noastra capitala.
Dar am facut si drumuri in tara si in afara si am scos un 8.5 8)
Cam atat daca te mai pot ajuta cu ceva informati ...sunt aici

adi_Cadar
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2008, 14:42
Auto:
Location: CLUJ

Post by adi_Cadar »

Multumesc pentru raspunsul rapid...si sa ne auzim cu bine.
Mi-ar placea ca forumul cu Sportage sa fie mai activ...dar e bine si asa, e un inceput :-)
SPORTAGE 2.0 GSL CVVT 4x4 PREMIUM+P2

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Sportage

Post by gabikia »

Adi aici iti dau dreptate,ar fi placut ca si noi posesori de sportage sa fim la fel de activi ca si cei cu ceed. :(
Dar daca vom persevera vom ajunge si noi la aceeas performanta. :)
Timpul ne va da dreptate sau Nu,vom vedea ce se intimpla numai fiind activi pe forum la aceasta sectiune :wink:
Sa auzim numai de bine si fara probleme la bord va doresc!
PS:promit solemn sa pun pozele cat mai repede(sper sa reusesc ca nu sunt un"as" la calculator)

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sportage

Post by Arnold12 »

gabikia wrote:PS:promit solemn sa pun pozele cat mai repede(sper sa reusesc ca nu sunt un"as" la calculator)
Daca citesti aici ai sa reusesti :)
viewtopic.php?t=113
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

adi_Cadar
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2008, 14:42
Auto:
Location: CLUJ

Post by adi_Cadar »

E normal ca cei cu Ce'ed sa fie mai activi fiindca sunt mai multi. Dar nici noi nu ne lasam:). Imaginea kia in lume se imbunatateste pe zi ce trece. Si pana la urma aceasta se datoreaza in mare parte Ce'ed-ului. Si multa lume (printre care ma numar si eu) au avut curiozitatea sa se uite la KIA datorita faptului ca a inceput sa se produca in EU..ceea ce ne confera mai multa incredere. Si asta tot datorita lui Ce'ed. Sansa sportage-rilor (daca pot sa ii numesc asa) e ca si masinile noastre au intrat in productie la Zilina. Asta pentru linistea noastra sufleteasca :). Sunt convins ca si cele produse in Korea sunt f bune...dar noi suntem indoctrinati cu ideea ca ce e european dpdv auto e mai bun. Noi sa fim sanatosi ca in rest viitorul suna bine. Atata timp cat cei de la KIA vor avea puterea de a ne surprinde ("the power to surpise") noi suntem multumiti si le uram la mai mare. In rest sa auzim numai de bine.
SPORTAGE 2.0 GSL CVVT 4x4 PREMIUM+P2

Post Reply

Return to “Generalităţi”