Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
knox32
Posts: 4
Joined: 18 May 2015, 09:39
Auto: Kia Sportage

Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by knox32 »

Salutare tuturor,
Vreau sa-mi achizitionez o Kia Sportage 2.0 DSL 184hp, cutie automata.
Din cate am vazut pe specificatii masina ar avea un consum de 9.1/100km urban.Vreau si eu o perere daca sa iau motorul de 136 hp sau 184? As mai vrea sa stiu la ce probleme sa ma astept?Sincer mai am o oferta si de la Mazda CX-5...dar ma gandesc ca are motorul de 2.2 si impozitul ar fi foarte mare...Ce parere aveti?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by zaboss »

În ceea ce privește consumul, nimeni nu-ți poate da o informație relevantă. Nu știu în ce măsură informația că mie îmi consumă 12,3% în București, măsurat prin metoda plinului, este relevantă pentru tine. Circumstanțele în care circul eu sunt cu totul altele decât cele în care vei conduce tu, stilul de condus diferă (pe aceeași mașină, nevastă-mea scoate cu 1% mai puțin ca mine, verificat până acum pe 4 mașini diferite, două pe benzină, două pe motorină). Din punctul meu de vedere, motorul de 136 este suficient pentru mașină, dar pentru mulți am văzut că orice mașină sub 200 cp e „ascuțitoare” submotorizată. Depinde foarte mult ce ai condus înainte.

Mazda Cx-5 vs. Kia sportage e un versus subiectiv, mai ales că nu ne spui ce dotări are una și ce dotări are alta și la ce preț. La configurația pe care o am eu sunt cam 10.000 de motive să alegi Sportage.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by quelloo »

161 lei pana in 31 martie la 2.0 diesel
la 2.2 e cam 830 lei parca impozitul.
la fel e si pentru asigurari.

la consum, daca mergi prin bucuresti la ora de varf (si catre cartierele cu birouri, nu invers) n-ai cum sa ajungi la valorile date de producatori.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Singurele capitole la care cx-5 ar castiga sunt consumul (cu cca. 1-2l la suta mai putin) si calitatea unor plastice de pe bord/consola. In detrimentul pretului si costurilor mai mari. In rest, Sportage castiga la tot (aspect, fiabilitate, 4x4 etc.). Intra pe forumul Mazda sa vezi ce plang baietii p-acolo, mai ales cei cu cx7 si cx5. ;) Literalmente, zici ca e forum de carute, nu de masini. :) Am un prieten cu cx7 care mi-a zis ca ar da acatiste numai sa scape de masina dar nu gaseste cumparator. Sfatul meu e: be smart, alege raportul cel mai bun calitate/pret! Adica Sportage.

Si mergi pe varianta de 184cp, merita diferenta de bani si nu o sa regreti! Surplusul de putere e minunat in depasiri! Eu am motorul de 184cp dar am facut test drive inainte de achizitie cu amandoua si calutii sunt acolo atunci cand ai nevoie de ei!

knox32
Posts: 4
Joined: 18 May 2015, 09:39
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by knox32 »

Mulțumesc pentru informații.
Astăzi m.am sucit :) defapt agentul de vânzări mă sucit.
Mi.a făcut o super oferta zic eu :)
Sportage 2.0 136hp cutie automata.mașină este full în afară de trapa,sistemul keyless și senzori fata la 24k euro cu remat fata de 26700euro varianta cealaltă de 184hp unde aveam tot în afară de trapa.
mașină este pe stoc și este și culoarea care o vroiam.
Eu am mai avut kia cred și am fost foarte mulțumit.
Momentan conduc o Skoda octava 2014 1.2tsi 105hp.
Ce părere aveți se merita economia de 3k euro?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by quelloo »

capul spune 136 cai si 3000 in buzunar.
inima zice 184. daca-ti place viteza o sa regreti mai incolo dar o sa te consoleze cei 3000 din buzunar (mai ales daca iei ceva frumos pe ei) :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by zaboss »

Sună mai degrabă a Winter Edition (136) vs. Spring Edition (184). Și vezi că diferența nu este doar la motorizare, la Winter mai în plus faruri cu Xenon și spălător (dar verifică aspectul acesta). Spring vine pe jante de 18. 136 este cumva Dark Gun Metal? Că mai rămăsese una din oferta de iarnă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

knox32
Posts: 4
Joined: 18 May 2015, 09:39
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by knox32 »

într-adevăr este un winter edition, culoare sand track...din cate am inteles motorul de 136 hp are cuplu 370 la cutie automata , iar cel de 185hp ar avea 395...Sunt dat rau peste cap :)) nu stiu ce sa fac :P

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by zaboss »

Ciudat, când am luat-o eu mi-au spus că mai erau 2 mașini, ambele Dark Gun Metal. Posibil să fi fost antamată și nu s-a aprobat dosarul sau s-a răzgândit.
Cuplul, din câte scrie pe site este 320, nu am văzut pe nicăieri varianta cu 370. În afară de motor, ți-am mai zis, diferența între ele sunt jantele pe 18 la Spring și lipsa Xenonului.

Acuma m-am gândit, tu cu care dealer discuți?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

knox32
Posts: 4
Joined: 18 May 2015, 09:39
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by knox32 »

Cu cei de pe șoseaua giurgiului internațional motors group.gata am rezervat mașina :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by quelloo »

Am fost si eu azi acolo. Trebuia sa ridic masina dupa revizie si am fost in showroom sa incerc sa fac test drive cu ceva.
-aveti ceed GT la testdrive? - nu
-aveti sportage 2.0 diesel la testdrive? - nu
-aveti ceed 2 cu 1.6 gdi la test drive? - nu... WTF.. way to sell

raspuns tipic de om de marketing...: "nu avem GT la testdrive ca o sa apara faceliftul in curand si vin cu un motor nou!" =D> (super in gandul meu, poate un 2.0 TGDI de 270 cai ceva de genu) continuare: "o sa aibe un 1.0 turbo!" :shock: WTF dude io te intreb de ceed GT sau sportage 184 cai si tu-mi zici de motor de 1.0 :))
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by zaboss »

@knox32
Așa da, eu vorbeam de MIT, cei din Băneasa. Felicitări. Mișto mașină ți-ai luat :D Cred că e culoarea cea mai mișto de la Sportage.
@quelloo
IMG au din totdeauna mai „sărăcuți”, comparativ cu MIT. Dar de service am fost mulțumit. Să văd acum când o fi la revizii dacă să mă duc tot la ei sau la MIT de unde am luat Sportage... Am rămas cu niște sechele de la popa ăla :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2.0 DSL 185 cutie automata

Post by zaboss »

Knox32, erai cumva azi pe la 11 pe 13 septembrie? Am mers alături de una culoarea ta cu numere roșii IF07... până la Mariott.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”