Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Sportage 2016

Post by mongol »

Eu credeam sincer ca o sa fie mai mare, in genul Tucson (la care este evidenta cresterea la ampatament si la portbagaj), dar in afara de redesenare faruri, stopuri si bari e fix aceeasi masina. Stateam duminica dimineata pe paja la midia in portbagaj si ma gandeam ce bine ar fi sa-l faca putin mai inalt, sa nu mai stau cocosat (am 1.85). Din imagini se vede clar aceeasi dimensiune a portbagajului. Asta nu e bine.
Chiar daca camuflat, bordul pare fff ok. Scaunele sunt cele de la tucson, iarasi bine. Si fetele de usi par ok, sa vedem materiale. Si mai ales preturi.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

Nu cred că e vina producătorilor, cât a autorităților de reglementare, care impun standarde de mediu ridicate și impozite mari pe „motoarele poluante”, deși nu trebuie să fii un geniu al științelor naturale pentru a înțelege că un motor mai mic va consuma mai mult, se va defecta mai repede... Unii oameni nu pot înțelege că nu mai suntem în anii 60 când 54CP erau OK pentru o mașină de familie.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

byk
Posts: 36
Joined: 13 Jan 2013, 16:06
Auto: Sportage 2017, 1.6 TGDI, DCT

Re: Sportage 2016

Post by byk »

Sportage 2017, 1.6 T-gdi, DCT7, AWD, GT Line

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Totul frumos. Asteptam insa preturile. Elment decisiv pt 80% din clienti. Eu unul sunt aproape decis la anul cand voi vinde masina sa schimb marca. Preturile kia nu au nici o legatura cu dotarile avansate de ei la momentul actual :(

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Sportage 2016

Post by mongol »

Care preturi kia? Generatia actuala sportage, prin summer edition (24500 cu rabla), bate tot la fund. Rau. Dotari, motor adevarat, sistem 4x4 tata de mata. E aproape pomana, cand te gandesti ca un fiat 500l benzinar e 22500 la oferta. Marca cea mai putin fiabila din lume la ora actuala. Viitoarea generatie sigur o sa fie mai scumpa, macar prin saraciile alea de electronice pentru "soferi": asistenta la nu stiu ce, asistenta la ailalta. Eu nu as folosi nici macar pilotul adaptiv (oricum indisponibil la manuala), desi merge impecabil pr Sorento, e pentru putorsi si soferi adevarati de 5000 km pe an, care cauta "senzatie de sportivitate" si "directie incisiva", isi iau cele mai puternice versiuni diesel, fac 10000 pe an (daca ii fac si pe aia) si merg cu 100 pe autostrada. Si cu 80 pe dn/E de orice fel. Maxim. Da ei au nevoie de sportivitate...
Acuma sa nu credeti ca sunt total impotriva electronicii. Imi TREBUIE neaparat un screen mirroring cu ecranul navigatiei/multimedia, 7 sau 8 inci nu conteaza, pt Waze si mai ales trafic. Adica facilitatiile pe care le am pe telefon sa le vad direct pe ecranul masinii pentru a nu avea nevoie de copilot (nu de alta, dar cateodata o zbarceste rau cu alegerea traseului optim). Si muzica, sa nu uitam muzica. Daca ce zic coreeni aia in descrierea noului sistem multimedia e jumate adevarat, atunci il bate rau pe ala din Sorento (tot infinity ala trist). Oricum tot interiorul pare ffff ok, pacat de fata masinii faceliftuita, daca au ramas fara inspiratie puteau sa o lase pe asta veche, nu se supara nimeni. Oricum vb de o platforma complet noua si de un sasiu semnificativ mai rigid. Sa fie intr-un ceas bun, mie APROAPE imi place, sa vede si preturile reale.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

http://www.autobild.de/artikel/kia-spor ... 49471.html

poze de la salon. fata aia e urata cu spume, in poze.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

Cei de la Hyundai au scăzut prețurle iîn medie cu 2500€, ceea ce face ca variantele full să ajungă 32.000€ pe benzină și 34.000 motorină, rezonabil. Ținând cont că Kia e mai ieftină, și versiunea asta are șansele să rămână best-buy. Mi se pare că noul model este mai rafinat - produsul este în faza de maturitate, nu mai avem ruptura între generații, ci poate fi confundat cu cu face-lift - calitatea interiorului pare mai bună (deși au păstrat mizeria aia de plastic lucios la comenzile AC), pare și un pic mai mare. În ceea ce privește fața, cred că este o chestie de obișnuință, deja nu mai mi se pare aiurea :). Desigur, contează și să o vezi în realitate, fiindcă de multe ori pozele pot fi înșelătoare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Sportage 2016

Post by cmusat2000 »

Mie imi place cum arata modelul nou, chiar nu ma mai zgaraie pe retina fata aia buhaita, asa cum am avut senzatia prima data.
Interiorul pare mult mai calitativ la materiale decat versiunile actuale, interesant ca butoanele sistemului multimedia le-au aliniat toate pe consola centrala, nu mai sunt de o parte si cealalta a ecranului tactil.
Volanul da o impresie sport, insa nu ma impac din nou cu inaltimea prea mica a masinii. Din nou, parbrizul este foarte inclinat, montantii din nou vor obstructio vizibilitatea...

Astept cu interes sa apara si la noi sa merg la o inspectie, de drive test n-are rost, la ce reprezentante sustine Kia Rom Auto in tara, rar te intalnesti cu o masina de drive test...

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

aseara m-am jucat putin in fratisu nou. intre sportage meu si tucsonul nou, nu vad mari diferente de spatiu, volum. portbagajul nu e mai mare (valorile alea declarate prin vest creca sunt fara roata de rezerva) interiorul nu e mai mare (in zona capului, mi se pare chiar mai mic) are putin mai mult spatiu intre scaun si bancheta.

ca si design exterior arata bine, mai putin portiunea intre roata fata si bot. este prea mare.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Sportage 2016

Post by mongol »

Cum adica, nu ti s-a parut la tucson portbagajul mai mare? Ca la mine asta a fost prima senzatie! La fel si cu locurile spate. Pe mine materialele m-au lasat rece (cele de pe bord, la primul nivel de echipare).
Si la a noastra masuratoarea s-a facut la portbagaj incluzand compartimentul rotii de rezerva.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Sportage 2016

Post by cmusat2000 »

Primele poze de la Frankfurt cu Sportage 2016:

http://www.4tuning.ro/masini-noi/salonu ... 27668.html

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2016

Post by quelloo »

pacat de spatele ala. si de jante. cam atat :p

la varianta mai ieftina (cea cu manuala) se vede f cheap plasticul ala de pe bord si ceasurile in sine.
si ecranele incarcate de amprente + barajul de butoane de sub el sunt direct din secolul trecut. o varianta cu joystick in spatele schimbatorului sau chiar pe volan era mult mai inteligenta.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

quelloo wrote:o varianta cu joystick in spatele schimbatorului sau chiar pe volan era mult mai inteligenta.
Ești masochist rău cu joystickul. Sau n-ai folosit vreodată așa ceva. Are nevasta pe Latitude și e crimă și pedeapsă până introduci o adresă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2016

Post by quelloo »

sunt comenzi vocale pentru adrese. si daca stau sa ma gandesc si pentru restul chestiilor. Da, si fara joystick. :P
am folosit iDrive si mi s-a parut f ok de folosit chiar si pentru incepatori.

dar voice recognition e mult mai ok.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Sportage 2016

Post by mongol »

quelloo wrote:la varianta mai ieftina (cea cu manuala) se vede f cheap plasticul ala de pe bord si ceasurile in sine
Aia nu e nici o varianta ieftina. E doar manuala. Deasupra lor e un ecran de 8 inchi cu tom tom. Daca materialele raman cele de la Sorento (pentru ca layout este de acolo) e mai mult decat OK. Du-te si te urca intr-un Sorento si nu o sa ramai dezamagit. Nici de butoane, nici de materiale. Acu sa vedem totusi la Sportage cum e.

Post Reply

Return to “Generalităţi”