Intrebare cuplare 4x4

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Kia4x4
Posts: 2
Joined: 30 Nov 2014, 15:23
Auto: Kia Sportage 2.0 16v 4WD

Intrebare cuplare 4x4

Post by Kia4x4 »

Salutare. De curand mi.am achizitionat o Kia Sportage model JA(1997). Intrebarea ar fi urmatoarea ce rol are acel selector de la rotile fata, se selecteaza automat sau trebuie sa il dau eu pe 4x4 sau 2x4 inainte sa schimb pozitia manetei? ... Inca o intrebare pt cei care au ceva cunostinte, care sunt vitezele maxime pt treptele 4h si 4l?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
SoF
Posts: 56
Joined: 06 Feb 2013, 23:28
Auto: Sportage

Re: Intrebare cuplare 4x4

Post by SoF »

Eu am avut ceva asemanator la Suzuki Jimny.
Daca sunt rotite spre dreapta, rotile cupleaza la actionarea manetei, daca sunt rotite spre stanga, nu.
Spre sa fie asa si la Sportage.
[color=#000080][i]Sportage 2013, 2.0 DSL, 184 CP, AWD, 6MT, Black Pearl[/i][/color]

SPEED
Posts: 67
Joined: 19 Jun 2007, 18:11
Auto:
Location: FOCSANI

Re: Intrebare cuplare 4x4

Post by SPEED »

Salut

In varianta originala sportage vine cu mecanism de cuplare a tractiuni fata automat (sistem vacumatic).Utilizatori modelului care au vrut ca sa foloseasca auto preponderent off-road au inlocuit sistemul cu un cuplaj roata libera manual cunoscut si sub denumirea de "MRL" cel mai cunoscut producator de astfel de sisteme fiind 'AVM' - http://www.avmromania.ro/.
Poti afla multe informatii despre acest sistem de pe forumurile de specialitate el fiind prezent de zeci de ani pe masinile off-road inclusiv pe autohtonul ARO.
Are un singur dezavantaj si anume ca la cuplare-decuplare trebuie sa cobori din masina pentru realizarea operatiei.

Succes

SPEED
Posts: 67
Joined: 19 Jun 2007, 18:11
Auto:
Location: FOCSANI

Re: Intrebare cuplare 4x4

Post by SPEED »

Am uitat

- nu exista viteza maxima pentru 4H sau 4L, dar nu folosi treptele de demultiplicare (reductorul) in combinatie cu tractiunea fata cuplata decat in situatii limita atunci cand terenul abordat permite alunecarea cel putin a unei roti (patinarea). Masina este un off-roader adevarat si nu un SUV si nu are in componenta lantului cinematic cuplaje cu alunecare limitata care sa permita folosirea acesteia in configuratia 4*4 si pe terenuri cu grad de aderenta crescut(strazi asfaltate)Cu alte cuvinte nu folosi combinatia reductor-4*4 decat atuci cand abordezi situatii cu adevarat dificile (zapada-noroi=aderenta redusa).Felicitari pentru achizitie. Am cumparat si eu una de curand si am placut impresionat de ce stie sa faca.Este un mini off-roader respectand reteta pentru acest segment de auto = sasiu separat,reductor,cuplare 4*4 la nevoie,punte spate rigida .Lipseste un singur lucru ca sa poti sta in rand cu grei (NISSAN,TOYOTA,JEEP,MERCEDES G) si anume diferentialel blocabile.Eu am rezolvat partial problema a mea fiind dotata din fabrica cu un diferential spate tip LSD.

Salut

Kia4x4
Posts: 2
Joined: 30 Nov 2014, 15:23
Auto: Kia Sportage 2.0 16v 4WD

Re: Intrebare cuplare 4x4

Post by Kia4x4 »

Multumesc baieti. Mai e un pic si vine zapada, deci distractie placuta :D

M-am documentat putin:
MRL MANUALE:
1.necesita cuplarea manuala INAINTE de a utiliza 4x4.
2.daca le uitati cuplate si mergeti pe sosea, nu se intampla nici un damage, doar ca aveti consumul de combustibil ceva mai mare
3.intretinerea presupune demontarea periodica , spalarea si gresarea cu ulei.

MRL-urile manuale (seria 400) de la AVM, sunt si ele de doua feluri:
1. Normale (cele de culoare neagra)
2. HP (High Performance - de culoare rosie)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dorin2018
Posts: 3
Joined: 30 Mar 2018, 11:30
Auto: kia
Location: Reghin

Re: Intrebare cuplare 4x4

Post by dorin2018 »

Buna , am un Kia diesel din 2001 , dar am probleme cu cuplarea fata , si vreau sa intreb daca stie cineva unde este amlplasata pompa de vacuum pentru mrl automate si cum se poate testa daca functioneaza ! Am desfacut mrl-urile si sunt ca noi , foarte curate , putin ulei sau vaselina fina pe ele!Problema ar putea fi aceasta pompa sau conductele ?

Post Reply

Return to “Generalităţi”