Reglare faruri xenon

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Reglare faruri xenon

Post by nae74bya »

Detin modelul Sportage Aniversar 10 ani Diesel 184 cp AWD, care e echipat cu faruri xenon pe faza scurta si halogene pe faxa lunga( cu spalator de faruri).
Pana acum nu am reusit sa-mi dau seama de unde sau cum functioneaza sistemul de 'reglaj automat' asa cum a fost trecut in specificatii. Mentionez ca nu imi bate la mai mult de 12-15 m pe faza scurta si nu stiu cum sa le ajustez ( are lumina puternica , dar fara ajutor, daca nu vad obstacolele la macar 25-30m).
Am un prieten cu un Opel Vectra si cand aprinde farurile, acestea fac o cursa sus-jos si apoi in cateva secunde se regleaza automat si bat cam la 35-40m. La sportage aprind farurile, stau in aceeasi pozitie......
Daca cineva a intalnit aceasta situatie , sa-mi spuna si mie cum a rezolvat problema....
Multumesc.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

La masinile cu xenon din fabrica se regleaza automat farurile, nu trebuie sa reglezi nimic. Si eu am faruri xenon pe Sportage si sunt foarte multumit de cum se regleaza singure!

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: Reglare faruri xenon

Post by nae74bya »

Eu le aprind si nu se modifica in niciun fel pozitia lor.
Mentionez ca am incercat si pe pozitia AUTO si aprinse normal pe faza scurta si nu am observat nicio diferenta.
Tu pe ce pozitie le folosesti de merg?

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Reglare faruri xenon

Post by andytzu »

Pe auto. Chiar daca nu se duc in sus si in jos ca la alte masini, ele fac auto leveling.

Post Reply

Return to “Generalităţi”