Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: jante kia sportage

Post by crismcl313 »

Sa le stăpânești sănătos si sa îmi vina si mie mașina sa le facem cunostinta😁.

Pentru iarna următoare poate reușesc sa mai iau si eu o pereche de jante.

Acestea sunt pe 17”, cât te-au costat?
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Domnilor, am primit raspuns oficial de la Kia Romania:
"Buna ziua,
.......
Mai exact se poate vedea in certificatul de conformitate COC cu ce dimensiuni a fost omologata masina, dupa care se face CIV-ul masinii la RAR.
Daca nu au fost omologate rotile pe 16” orice defectiune sau avarie produsa datorita folosirii acestei dimensiuni nu va fi acoperita de garantia producatorului.
In cazul producerii unui accident rutier nici asigurarile nu vor plati despagubiri daca masina nu este echipata corespunzator.

Cu stima, ......"

Sper sa ajute pe cei interesati. Pe mine m-a scutit de o cheltuiala inutila.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: jante kia sportage

Post by Sergiucid »

Nu vad de ce nu ar putea fi introdusa in CIV si omologata si roata pe 16, atata timp cat nu ai EPB. Rezerva de cat e ?
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Banuiala mea e ca pentru a ajunge la versiunea Sportage cu 1.6 T-GDI in echipare Style, pentru a o vinde, au "retrogradat" versiunea GT-Line (prin scoaterea catorva optionale), nu au "promovat" versiunea Style echipand-o cu motor turbo.
Nu degeaba zic toti ca 1.6 T-GDI Style este un 1.6 T-GDI GT-Line fara scaune de piele, fara farurile de ceata specifice (4 cuburi), fara manere satinate si fara alte cateva elemente distincte.
Daca e asa, are sens lipsa rotilor pe 16" din CIV la versiunea 1.6 T-GDI Style, atat timp cat echiparea GT-Line nu permite, prin omologare, decat rotile pe 17" si 19".
Roata de rezerva, e de rezerva....e temporara....viteza max. 80km/h etc. .... nu trebuie omologare.
Acum....de ce au hotarat chestia asta.....doar fabrica Kia poate raspunde, sau poate Kia Koreea. Ma indoiesc ca cineva de la Kia Romania stie raspunsul exact.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Re: jante kia sportage

Post by bobu05 »

Jante aliaj DEZENT TD 7X17 5X114.30 ET48.00 4 X 432.00 RON = 1,728.00 RON
CONTINENTAL WINTERCONTACT TS850P FR 225/60R17 99H 4 X 733.00 RON = 2,932.00 RON
Total comanda: 4,660.00 RON
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

DAN40
Posts: 111
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by DAN40 »

Neata ics!

Oare nu cumva pe masinile cu motorizare turbo,difera dimensiunea discurilor de franare sau etrierii?!
=D>

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Scuze...n-am idee...banuiesc ca nu....
Totusi am ajuns sa cred ca nu se pot pune jante de 16” pe motorizarea turbo din cauza omologarii. Nu s-au mai complicat sa faca acte din nou si pentru versiunea asta, 1,6 T-GDI Style, pe care au scos-o ulterior.
Oricare ar fi realitatea....colegii sustin ca si-au montat si varianta pe 16”, chiar daca nu e prevazuta in CIV, evident pe “barba” lor. Deci, fizic, e posibil.
Legal in schimb, nu e voie: pierzi garantia, in caz de accident, pierzi asigurarea casco....etc.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Nu ma pricep foarte bine la cautat piese, dar....daca te uiti pe site-ul de mai jos ai sa vezi ca la toate versiunile Kia Sportage IV facute in Slovacia, discurile de frana au acelasi cod....deci banuiesc ca au aceeasi dimensiune. Codul este 51712-C1000.

https://www.catcar.info/kia/?lang=en&l= ... ZTUwPT0%3D

Acelasi cod il gasesti si aici:
https://www.kiapartsnow.com/genuine/kia ... c1000.html
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Totusi, sunt ferm convins ca prin unele tari este "voie" sa pui jante de 16"....tocmai datorita faptului ca au omologat in tara respectiva aceasta versiune de roti pe aceasta versiune de masina. Nu degeaba, in link-ul de mai jos, cineva a completat si versiunea de 16".

https://www.auto-data.net/en/kia-sporta ... 77hp-22737
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Uite si confirmarea: discuri fata, ventilate 305mm; discuri spate, pline 302mm.
Pentru toate versiunile Kia Sportage IV.
Sursa: http://www.automobile-catalog.com/
Sper sa ajute....site-ul e util pentru toti "maniacii" in motoare.
Tot acolo spune ca rotile standard pentru versiunea T-GDI sunt pe 19", iar pe versiunea GDI sunt pe 16".
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
Apache
Posts: 88
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Apache »

Informațiile trecute, atât in Certificatul de conformitate cât și în CIV, pot părea un pic aiuritoare. Deși Sportage-ul meu este un GT Line, 4x4, diesel, în CIV sunt trecute doar dimensiunile de 16 și 17 (deși am EPB). Teoretic sunt în afara legii, deși mașina a venit echipată cu jante de 19. În Certificatul de conformitate emis de KIA Coreea de Sud, sunt trecute doar cele de 16, dar la ultima secțiune "Remarks" sunt trecute și cele de 17 și 19 cu care vine mașina din fabrică, inclusiv mențiunea că nu pot fi folosite cele de 16 dacă ai EPB. Eu cred că este clar că pot fi folosite cele de 16, dacă nu ai EPB și cele de de 19, dacă mașina vine cu ele din fabrică, deși în CIV nu sunt trecute. Atașez "dovada". Sper că am putut să fiu lămuritor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
Apache
Posts: 88
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Apache »

Și Certificatul de conformitate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Normal, in CIV, ar trebui sa-ti apara scris in campul de jos la “Modificari....” si dimensiunea de 19”, astfel incat sa nu circuli ilegal. Parca am vazut la cineva aceasta prevedere.
Daca nu ai trecuta acea modificare in CIV, inseamna ca cineva a gresit cand l-a completat.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
Apache
Posts: 88
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Apache »

Într-adevăr este trecută în CIV la modificări, printre alte câteva specificații. Nu am observat-o până acum. Oricum, concluzia rămâne valabilă, că poți folosi și jante de 16, dacă nu ai EPB.
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Concluzia e ca pot folosi jante de 16” doar cei care o au trecuta in CIV. Sau, poate, in certificat.
La tine se poate.
La mine nu stiu ce sa zic; deocamdata dealerul mi-a zis ca nu pot pune, pentru ca nu-mi va apare scris in CIV varianta de 16”.
O sa vad cand imi apare masina si cand voi avea si certificatul.


Sent from my phone using Tapatalk
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Post Reply

Return to “Generalităţi”