Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by zaboss »

Toate are. :)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Musti
Posts: 6
Joined: 09 May 2023, 17:32
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Craiova

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Musti »

Salut.

Voi de pe ce site-uri mai cumparati anvelope bune si ieftine? :D daca exista asa ceva . Ma gandesc deja sa iau niste anvelope de iarna de 215/65/17.

Multumesc.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Eu de pe Anveloshop. Nu știu cat de ieftine, erau preturi comparabile cu celelalte. Dar poți suna sa te interesezi de DOT.
Același model cu mai multe preturi înseamnă de obicei DOT-uri diferite (vorbesc de anvelope, evident).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by ionutp »

Eu m-am decis ce vreau si am cautat pe mai multe site-uri ca sa compar preturi si DOT-uri. Ma interesa insa mai mult DOT-ul dar nici nu voiam ca pretul sa fie vizibil mai mare. Oricum nu e asa important pentru anvelope noi, au un strat de protectie si nu se degradeaza, doar dupa 5 ani in colo (zicea cineva care vorbise cu un angajat Nikon daca imi aduc bine aminte).
E in regula sa iei anvelope de iarna de acum daca ai unde sa le tii. Eu de exemplu le tin la hotel si nu ar fi meritat. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razesul »

De asta ionutp nici nu cred ca merita all-season dpmdv.

Daca ai 2 schimburi te tin lejer 5 fiecare, le porti cate 6 luni pe an, ale mele, de vara, merg pe al 6-lea, si nu sunt semne de uzura extrema, au cate 12-15k aproape, pe cand un singur schimb all-seasson nu cred ca poti sa le tii mai mult de 4 ani, este clar ca a 4-a iarna masina ta este sanie.

Per total cred ca iesi mai castigat cu 2 schimburi, daca calculezi si siguranta confort, dar na e doar o parere.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Nesta3 »

La o mașina noua care vine cu anvelope de vara, e foarte normal sa ii cumperi anvelope de iarna.Treaba cu anvelope de fabrica vandute după câteva sute de km pentru a le înlocui cu anvelope allseason mi se pare o gaura in buget încă de la achiziția mașinii.
Ai 2 seturi vara -iarna noi și mergi cu ele in tandem pana când pe vine timpul de schimbare.Aici intervine iar faza cu bugetul: ai buget pentru 2 rânduri de anvelope, adică un minim de 4000-5000 lei pentru niște anvelope ok pe R17 de ex(nu vorbim de 19 unde prețurile sunt mari) sau ai buget doar de un rând de anvelope, allseason, care la ce ierni avem noi, sunt suficiente pe iarna, iar pe vara, cel puțin tot ce a ieșit allseason in ultimii 2 ani, sunt la fel de bune ca cele de vara.Nu vorbim de comparații Crossclimate 2 vs pilot sport sau orice alta anvelopa performanta de la alți producători.
Ca o concluzie:
- ai buget, ai unde sa depozitezi anvelopele, iei anvelope de iarna + jante.Dacă te mai si pricepi sa le schimbi singur, e cea mai ok alegere.
- nu ai buget, iei anvelope de iarna, le depozitezi pe balcon sau in pod si le cari in mașina la fiecare schimb vara-iarna, iarna-vara.
- sau, situația mea de anul viitor când va fi ultima iarna cu Bridgestone si penultima( trag speranțe) cu cele de vara, optez pentru anvelope allseason ca sa nu rup 5000 lei de pe card pentru 2 seturi😅
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by aqua »

daca masina e si AWD cred ca all season e cel mai indicat pentru economie semnificativa de banuti
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Faust »

aqua
Ce nu dai pe mere..... pierzi pe pere! Cu all season Îți crește consumul in timpul verii, când este foarte cald.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by aqua »

da, dar eu cand am zis de AWD ma refeream ca iarna te ajuta chiar daca ai un all season care nu e atat de bun cat unul de iarna dedicat
si chiar daca consuma ceva mai mult tot nu cred ca ajunge sa acopere diferenta de inca un set nou jante, senzori, cauciucuri, manoper schimb, etc
eu acum am 2 seturi dedicate, unul pe 19 si unul pe 18, la fiecare sezon dau 200 cel putin pentru schimb ... pentru mine sunt convins ca la bani ieseam mult mai bine daca renuntam la un set si mergeam pe all season
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razesul »

As lua all-season daca nu m-as apropia niciodata de autostrada, as depasi 90km/h cam de 2-3 ori pe an, si atunci pentru depasire, si as folosi masina 90% pentru sopping, sau distante scurte in orase.

In orice alta situatie, cum de altfel o spun si producatorii, all-season nu sunt recomandate, dar le poti pune clar, este o decizie personala.

Teste pe sectiuni, branduri etc.: https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm

"The CrossClimate 2 was the only all season tyre able to offer better snow traction than the dedicated winter tyre!"

"In both dry tests the summer tyre was significantly better than any of the all season tyres, and the winter tyre was narrowly last place."

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by alexx22 »

Eu zic ca mai bine va ganditi la siguranta nu la bani. Si la teste va uitati de ex la dry, snow si wet handeling. Unde cele de iarna si de vara sunt mult peste. Testele de franare sunt in linie dreapta. Drumurile mai au si curbe.

Sent from my 22101316UG using Tapatalk


User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by BogdanMus »

Nu, in nici un caz all season. Nu traim intr-o tara care are clima domoala mediteraneana, desi in ultimii 10 ani ne cam apropiem de asta. Romania inca are clima temperata cu 4 anotimpuri chiar daca mai sarim din cand in cand o primavara sau jumatate de toamna.

Sfatul meu este sa optati intotdeauna pentru cauciucuri de sezon si marci decente, iti pot salva viata sau masina (testat...). Nu avem buget de Continental sau Michelin? No prob, exista variante la pret rezonabil de la marci mid-grade care uneori sunt peste marcile premium ca performanta: Hankook, Kumho, Toyo, Yokohama, Falken, Vredestein etc.

Eu le montez / depozitez / cumpar de la anvelope.ro (nu, nu sunt reprezentat si nici nu am fost platit sa le fac reclama :lol:).
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Han Solo »

Teste pe sectiuni, branduri etc.: https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm
Testele alea mi se par complet aiurea.
Sa luam Hankook Kinergy 4S2
In testul de mai sus are Dry Braking 42.1 M, Wet Braking 48 M
La https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm avem
Dry Braking 39.2 M, Wet Braking 31.6 M

Nu sunt mentionate temperaturi, modelele auto, modele jante (ranforsate sau nu, Michelin au mai multe la CC2).

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by NemeSys »

Va salut. Caut un set de jante bune pe 17 pt Sportage. Unde găsesc? Mulțumesc.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Ce inseamna bune? Eu de exemplu am OZ pt vara și MSW pt iarnă (au vopsea speciala care rezista la ce se da pe drum pt deszăpezire).
Dacă nu vrei sa te arunci la OZ poți lua MSW, sunt făcute tot de ei.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”