Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: jante kia sportage

Post by quelloo »

confunzi putin notiunea de anvelope de iarna. nu conteaza ca e zapada sau gheata pe jos. conteaza ca sub 7 grade celsius compusul de cauciuc dintr-o anvelopa de "iarna" dedicata are proprietati mult mai bune decat cel din anvelopele de vara sau all season.

nu avem noi zapada in romania dar temperaturi scazute tot sunt.

Daca eram tara cu iarna cum trebuie ne luam toti d-alea cu tinte
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: jante kia sportage

Post by proc74 »

FlorinHM wrote: 09 Oct 2017, 17:44 Salut.

In plus, zic eu (fiind ET-ul mai mic, si automat rotile mai in afara cu 1 cm) o sa iti arunce mult mai multe pietre/nisip de pe carosabil in spate, si ai un risc sporit sa iti loveasca aripile spate, mai exact zona aceea unde exista deja o folie triunghiulara pusa de KIA special pentru a proteja in acest sens. Deci risc suplimentar de a afecta vopseaua in zona respectiva. Parerea mea...
Nu e prima data cand faci afirmatiile astea. Mie mi`ai spus ca o sa`mi arunce si pe plafon. :D
Jantele pe 19 au ET 50,5 si sa nu ai impresia ca au schimbat caroseria pt. masinile echipate cu jante de 19.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by alkool »

quelloo wrote: 12 Oct 2017, 16:57 confunzi putin notiunea de anvelope de iarna. nu conteaza ca e zapada sau gheata pe jos. conteaza ca sub 7 grade celsius compusul de cauciuc dintr-o anvelopa de "iarna" dedicata are proprietati mult mai bune decat cel din anvelopele de vara sau all season.

nu avem noi zapada in romania dar temperaturi scazute tot sunt.

Daca eram tara cu iarna cum trebuie ne luam toti d-alea cu tinte
:lol: :lol: :lol: :lol:
Io nu confund nimic, stiu foarte bine ce am cumparat, cu teste si review-uri citite de la detinatori et all. Insa romanii trebuie sa arate ca ei "e" mai destepti ca prostii aia de finlandezi. Macar te-ai uitat sa vezi ce cauciucuri am pus?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: jante kia sportage

Post by quelloo »

am vazut ca ai zis de all season. nu conteaza decat asta: pe temperatura scazuta si chiar si uscat, niciun all season nu o sa franeze sau sa tina curba mai bine decat orice anvelopa decenta de iarna. de conditii de iarna autentica nici nu mai incape indoiala
??? nu inteleg postul tau de mai sus
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by alkool »

heh, eu am zis altceva, dar hai sa nu ne contrazicem. uite, citeste aici si apoi poti cauta singur:
https://www.blackcircles.com/tyres/bran ... rproof-suv

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: jante kia sportage

Post by quelloo »

mi-ai dat link catre un catalog de produs pe un site care intermediaza si vanzarea anvelopelor respective.
si are si reviewuri de la utilizatori. utilizatori care efectiv n-au cum sa verifice 2 seturi de anvelope noi in acelasi timp ca sa se pronunte despre performantele lor. nu mai zic ca multe din reviewuri sunt asemanatoare celor de pe emag la iphoane: "e super" "cel mai bun" "recomand" etc

uite aici un test mai credibil in care la final se mentioneaza recomandarea unor anvelope dedicate.
http://www.tyrepress.com/2016/09/all-se ... rman-test/

sa nu ma intelegi gresit, nu critic nicidecum alegerea unor anvelope allweather (da, ca am vazut, astea gen crossclimate vor sa se numeasca allweather nu all season) pentru ca in 90% din folosinta sunt pefecte pentru toti utilizatorii si stima lor. dar ce facem cand te incadrezi in cei 10% si vrei performanta si mai buna? aici cred ca varianta cu un set dedicat de iarna si unul de vara este mai buna.

si eu m-am documentat si am vizionat nenumarate teste si reviewuri cand au aparut cele cross climate de la michelin sa-mi fac o idee daca merita intradevar un singur set pe tot anul dar am ajuns la concluzia ca pentru stilul meu de mers nu s-ar potrivi.

ca o paralela: si cu uleiul de motor, cel mai bine ar fi sa foloseti unul mai vascos vara si altul mai lichid iarna dar cata lume sta sa schimbe uleiul la sezon

din nou: sa le stapanesti sanatos. sunt sigur ca sunt o alegere foarte buna. doar ca nu cea mai buna (din punctul meu de vedere si pentru utilizarea mea)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

apis21
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2015, 11:00
Auto: KIA NEW SPORTAGE 1.6 GDI 6MT

Re: jante kia sportage

Post by apis21 »

alkool sa recunosti ca ai gresit sau nu te defineste ca om.

User avatar
fregata
Posts: 22
Joined: 08 Aug 2017, 20:26
Auto: KIA SPORTAGE 2017
Location: Giurgiu, Romania

Re: jante kia sportage

Post by fregata »

Eu m-am pregatit pentru iarna cu urmatoarele anvelope si jante.Ce pareri aveti despre alegerea facuta?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2017 1,6 GDI 4X2 STYLE - CANYON SILVER

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by alkool »

Mersi frumos pentru link, in el scrie exact ce stiam, "The Weatherproof SUV was considered a more winter-oriented tyre." Eu le-am luat ca si cauciucuri de iarna, avand in vedere ca iarna la noi in Bucuresti nu este ca la rusi si nu merg la munte cu ele. As fi vrut sa iau WR D4 insa nu se fac pentru SUV sau nu se vand la noi, ca nu am gasit. In aceeasi gama de pret se fac WR D3 care au coeficient mai slab pe ud. Tu imi spui ca un WinterContact este mai bun ca un Weatherproof pe zapada insa nu costa la fel, e ca si cum ai compara diamante cu svarowski si spui ca nu stralucesc la fel de tare. Iar punctajul lor pe ud este la fel, 8.3 WinterContact vs. 8.3 Weatherproof. Pe zapada da, WinterContact e mai bun insa diferenta de pret nu s-a justificat in decizia mea.

Tot ce spune articolul ala este ca vara pe uscat sunt slabe, de aia pentru vara am Continental-urile cu care a venit masina.

@apis21, de ce zici ca am gresit? Eu am zis ca in bugetul asta cauciucurile astea sunt mai bune decat unele strict de iarna. Daca tu imi compari un cauciuc de 800 lei cu unul de 500 eu zic ca tu gresesti. Sau facem altfel, gaseste-mi unul mai bun ca asta iarna la acelasi pret. Ce zici, te bagi?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Flavyus »

Nu recomand Nokian made in Russia, cum sunt majoritatea.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: jante kia sportage

Post by bondalicir »

Poti detalia? Ce au cele facute in rusia?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by alkool »

Da, ce au alea facute in Rusia? Apropo, Continental sunt facute in Romania.

P.S. Imi cer scuze daca am fost putin agresiv, aici ar trebui sa fim toti prieteni sau ma rog, macar amici.

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: jante kia sportage

Post by Fantomel »

dunlop sunt made in germany, winter suv 5 si sunt si cam cele mai bune prin teste

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: jante kia sportage

Post by default »

Nu au nimic cele din Russia. Am avut Nordman-Nokian si au fost ok!

Fabrica din Russia e mai noua ca cea din Finlanda si e la granita cu ei.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: jante kia sportage

Post by b76bgaarh »

pirelli facute la valcea sau mai rau, china, bridgestone in turchia etc.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”