Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by DragosB »

Eu recomand Allianz,am avut acum 3 ani inainte sa-mi cumpar Kia,un accident cu vechea masina ( Seat Cordoba) - portiera sofer inlocuita cu totul ( m-a busit un Sportage...culmea !...noroc ca n-avea viteza mare,eu nefiind in miscare)
A durat extrem de putin timp intocmirea dosarului (la un service bun care avea si agent constatator Allianz) ,reparatia facand-o pe casco cu regres pe rca-ul vinovatului( ala avea rca de la Astra ..probabil nu vedeam banii nici azi daca nu aveam casco)..bref,in 4 zile de la depunerea dosarului si lasarea masinii la Service,am plecat cu ea acasa - portiera noua fiind vopsita impecabil - absolut nicio diferenta,fara sa scot un leu din buzunar nici pe piese,nici pe calmante.
Desigur,operatiunea a durat putin si din cauza ca portiera a venit intr-o singura zi de la Avia...daca era Kia probabil venea in doua luni.
La asta de-o am acu', 1.7 DSL,am mers tot pe Allianz,iar prima polita cand era masina noua si avea o valoare de ~19.5 mii euroi a fost de vreo 3400 lei ( varianta cu 4 rate,fransisa 0 ),zilele trecute la reinnoire venindu-mi un decont de vreo 2900,tot 4R cu fransiza 0. / curs 4.32 in dec 2011 si 4.4 in dec 2014
Cred ca la o fransiza 1-200 euroi,All iese cam tot pe acolo cu Generali,am insa senzatia ca se misca mai bine per total ( am experiente si cu casa,recuperat banii f. repede si fara comentarii dupa o inundatie de deasupra)

In orice caz,cei care calatoriti in afara tarii cu masina : faceti-va casco si rca la aceeasi societate,pt o acoperire (Doamne fereste) de 100%
bafta
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by DragosB »

scuze,am uitat sa precizez: 43 ani,carnet de 24 ani
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Bonzai2 »

La mine diferenta dintre Allianz si Generali a fost de ~300 euro la aceleasi conditii aplicabile. Am avut un dosar de dauna deschis la generali si s-au miscat extrem de repede, de la deschiderea dosarului (acte+ poze) pana la plata. De fapt nici nu am asteptat sa plateasca, eu am luat masina din service exact cand au terminat-o ei, plata probabil a fost facuta dupa.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by DragosB »

In general cu asigaratorii seriosi ( Allianz sau Generali ,poate or mai fi dar nu cred) si prin intermediul unui Broker prin care derulezi totul ( la mine e acelasi de peste 12 ani-casa si masini) se pot solicita reduceri din start,fata de oferta .Eu am primit ~6% la 0 km,adica prima polita anuala la Sportage, pt ca am invocat continuitatea si am solicitat reducere.Ca reducerea or fi dat-o ambii,ca o fi dat-o doar Brokeru',nu mai e treaba mea,cat imi convine pretul merg inainte cu ei.Stiu sigur insa ca am avut oferta acum 3 ani si de la Gen si era mai mica doar cu 5%,per total "iesind" mai bine cu Al.

Sfatul meu pt cei nehotarati este sa se grabeasca,de la anul cresc deconturile pt asigurari casco,la majoritatea societatilor cu destul de mult ( probabil peste 10-15% ),iar la Gen si Al cu un procent mai mic dar tot va fi o crestere.
La RCA va fi jale ,vor fi cresteri chiar si de 20% ,inclusiv la aceste doua societati
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by andytzu »

Allianz e mai scump decat Generali. Punct. Si nu va mai luati dupa intoxicarile de la TV, ca se mareste RCA-ul cu 20%. Eu am facut RCA ieri (dupa noile preturi) si am platit mai putin decat anul trecut cu circa 5%. Daca stiti sa filtrati informatia din mass media, vedeti declaratiile lui Misu Negritoiu, directorul ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiara) si calmati-va. Nu mai inghititi tot ce va servesc baietii cu senzationalul si baietii interesati sa faca oamenii asigurari acum de sarbatori cand au bani si sunt pe "spending mood"...

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by quelloo »

abia la anu se scumpesc. poate pentru nea Mishu se face o exceptie, dar eu tocmai ce am facut un calcul pe siteul City Insurance (de unde am cumparat si anul trecut) si de la 505.7 RON cat a costat anu trecut (B0) atunci ca abia se inmatriculase, anu asta la B1 (niciun accident) pretul cerut este 706 RON. Groupama=1434.32 RON; Allianz=1237.00 RON; Asirom=823.80 RON. Si astea sunt toate preturi pentru tatal meu cu permis de peste 35 de ani, 2 copii si casatorit. Mie probabil imi cereau iar 3000 de lei pentru un amarat de RCA.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

City Insurance sunt niste jmecheri, cresc preturile din 6 in 6 luni. Verifica la Astra.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by cmusat2000 »

Salutari prieteni si Craciun fericit tuturor,

Revenind la "patimile" noastre, masinile, cum stati cu consumul acum la rece, ma intereseaza in special cei cu 2.0 GDI AT, 4x2.
Pe la sfarsitul lui ianuarie soseste si masina mea, pana acum am avut doar diesel, vreau sa stiu la ce sa ma astept pe benzinare, la ce scrie cartea cat mai plusez.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by andytzu »

Ca tot te intereseaza benzina, iti spun consumul la diesel-ul meu 2.0, 184cp, mt, AWD: 8.0 in regim mixt (60% Bucuresti, 40% afara). :) 6500 km la bord.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by cmusat2000 »

andytzu wrote:Ca tot te intereseaza benzina, iti spun consumul la diesel-ul meu 2.0, 184cp, mt, AWD: 8.0 in regim mixt (60% Bucuresti, 40% afara). :) 6500 km la bord.
Dupa parerea mea e ok, tinand cont de circulatia din B, cei 184 de cai, motor tanar, awd.
Din cea ce am mai citit pe forum diferentele intre diesel/benzina e undeva la 1l+ la benzinare. Eu am modelul 4x2, s-ar putea sa conteze la consum acest lucru.

Asteptarea a devenit din ce in ce mai grea. Am vazut acum 2 zile un Sportage cum va fi al meu si de atunci parca timpul curge mai greu. :twisted:

User avatar
SoF
Posts: 56
Joined: 06 Feb 2013, 23:28
Auto: Sportage

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by SoF »

Da, asteptarea e grea...
Dar si bucuria e mare cand vine, draga de ea!
:D
[color=#000080][i]Sportage 2013, 2.0 DSL, 184 CP, AWD, 6MT, Black Pearl[/i][/color]

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by cmusat2000 »

Am dar peste o gramada de accesorii auto la adresa de mai jos:

http://www.aliexpress.com/premium/kia-s ... CP=y&pvId=

A mai comandat cineva de pe aliexpress, si ce parere aveti despre calitatea produselor listate acolo. Chinezarii, asta e, dar sunt la sfert de pret fata de ceea ce gasim in RO pe site-urile de tuning.
La multe din produse e trecut "free shipping" pt. Romania.


Una peste alta urez tuturor un 2015 cu multe impliniri, fara vizite la service si mii de km fara accidente sau probleme tehnice.

LA MULTI ANI!

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Caralumba »

cmusat2000 wrote: A mai comandat cineva de pe aliexpress ?................La multe din produse e trecut "free shipping" pt. Romania.
In ultimul timp am tot comandat de la chinezi ( AliExpress dar si DHgate sau DX.com depinde unde era pretul mai bun pentru produsul dorit ) diverse prostii, nu foarte multe, nu foarte scumpe ( ca sa nu imi para prea rau in caz de.....) si nu au existat niciun fel de probleme. Referitor la "free shipping", ai la criterii de cautare mai multe casute unde poti bifa ce doresti....printre care si free shipping.
Apropo de asta, la un moment dat am gasit produsul dorit mai ieftin cu tot cu plata transportului decat era cu "free shipping".......ciudatenii.
Una peste alta, eu zic sa incerci cu ceva mai ieftinut.....asa iti vei face o idee si despre calitate. [-o<
Fair day, be well !
Image

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by DragosB »

andytzu wrote: Si nu va mai luati dupa intoxicarile de la TV, ca se mareste RCA-ul cu 20%
sigur ca se scumpeste .Mai precis la societatile care emiteau polite ieftine ( nu dau nume,se stiu bine) cresterea va fi si de 100% daca socotesti intervalul de la mijlocul lui 2014 si valoarea aceleiasi polite pe la jumatatea lui 2015
Desigur,la cele doua societati de s-a tot discutat pe aici ( Gen si Al.) procentul va fi mic sau foarte mic,mai ales daca este reinnoire.
Practic nu vor mai exista diferente aberante gen 275 lei la Astra si 525 la Generali ( oferte pt aceeasi masina/persoana),lumea va incepe sa aleaga continuitatea cu o societate,pt a beneficia de bonus ( vorbesc in cunostinta de cauza )

Uite doua cazuri concrete : la firma,aceeasi masina,la Allianz,a avut o prima de asgurare de ~450 lei in iulie ( pe 6 luni) si cum exipira acum pe 3-4 ianuarie,am cerut decont din timp..si surpriza:~510 lei.Mi s-a comunicat ca astea sunt tarifele incepand cu 1 ian....am incercat sa aflu de ce e atat de mare majorarea in conditiile in care nu au existat incidente,fara succes insa - astea-s preturile dupa 1 ian.
In cazul meu,la Sportage,prima a fost cu 6 lei mai mica fata de anul trecut ,ma refer dec 2014 fata de dec. 2013 ( parca de la 554 la 548 ) ...dar eu am prins tot pe preturile din 2014 ,daca scadenta era ianuarie a.c. ,plateam bani mai multi,pt ca m-am interesat..cam cu 6-7% in plus.

In concluzie,procentul vehiculat -de 20% ,este mai degraba o medie ( vezi colegul quelloo cu 39% in plus la City ) nicidecum o aberatie,vor fi multe ciudatenii in politica de preturi la toti asiguratorii ;)
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by quelloo »

n-are treaba cu societatea la care alegi sa faci polita.
anu trecut am ales City pentru ca a costat 505 (am evitat doar carpatica care era mai ieftin)
Generali si Allianz erau amandoua pe la 860-900

anul asta City inca nu-mi arata preturi pe tot anul dar la 6 luni imi da acum 540 iar Generali si Allianz au o cotatie de aproximativ 1400 pe 12 luni.

oricum nu ar avea de ce sa creasca diferentiat. daca ASF le impune ceva, le impune tuturor, iar ei isi fac singuri calculele si dau un pret.
Sunt nesimtiti clar. pe principiul de mai sus de egalizare a primelor ar trebui sa tinda spre acelasi pret la toti asiguratorii si adio concurenta, platim RCA ca orice alta taxa la stat. (intr-un fel mi-ar conveni sincer sa dispara toate bonusurile discriminatorii din calculul existent: bugetari, pensionari, someri, femei, oameni casatoriti, parinti etc)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”