Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by eugenflorinmanea »

Nu stiu cea vrea sa spuna...poate nimic (nu poti sa stii ce a facut respectivul cu masina)- dar ma da pe mine inapoi cu un pas la achizitionare si sa imi pun semne de intrebare ce material au folosit.
Proceed ul are 6 ani juma si volanul este perfect.

Oricum masina arata demential, din ce am inteles de la voi si sistemul de tractiune e f bun... intr un cuvant o alegere buna!
(Sportage ul este de departe cel mai vandut SUV de import din ROmania)
SAAB 9-5

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Asta ziceam si eu, ma bucur ca suntem de acord. Atat timp cat nu stii cati km are masina si in ce regim a fost exploatata, pielea de pe volan nu spune nimic. Eu am vazut ix35 (care are cam acelasi volan cu sportage) cu 140k km la bord si volanul era ca nou. Golf-ul nevesti-mii de acum cativa ani, la 60k avea volanul varza, zgariat de la inele, verigheta, unghii etc. si tocit la greu...

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Ogy »

Proceed ul are 6 ani juma si volanul este perfect.
Masina mea face 7 ani in mai si de vreo 2-3 ani (daca nu mai mult) volanul imbracat in chiele ecologica este pe alocuri foarte tocit. Masina are pana in 60.000 km, volanul cred ca l-am curatat de vreo 2 ori cu servetele pt copii in toti acesti ani si la spalatorie cu carpa uscata cel mult umeda (asa cum specifica fiecare posesor de ceed ca sa nu ramana fara materialul negru mat de pe consola centrala). Ca sa nu mai zic : folosesc preponderent 2 degete (sau genunchiul iarna), doar cand schimb directia poate sa pun toata mana si pe serpentine sau in modul sport doua maini. :)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by eugenflorinmanea »

Volanul de Sportage pe care l am vazut eu era cojit in partea de sus, acolo unde bate soarele- nu cred ca are treaba cu numarul de kilometri. E ca si cum masina ar fi fost lasata in soare f f puternic pentru f mult timp.
Poate ii fac si o poza in una din zile- parcheaza cam in fiecare zi pe Teheran.
SAAB 9-5

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by cmusat2000 »

Salutari tuturor,

Vreau sa va invit prin link-ul de mai jos, la jurnalul de bord al masinii mele.
Astept si opiniile dvs. sa dezvoltam si sa dezmortim un pic topicul.

viewtopic.php?f=74&t=23311

Toate cele bune. :)

Iuli_007
Posts: 9
Joined: 16 Apr 2015, 22:33
Auto: Sportage 2.0 DSL, 4x4 AT

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Iuli_007 »

Buna seara,

Cred ca aici as putea sa postez si eu primele mele impresii. In primul rand tin sa va spun ca acest forum a avut un rol foarte important in alegerea masinii, iar pentru asta va multumesc.
De aproape 2 saptamani sunt posesorul unei Kia Sportage, 2.0 DSL, 184CP, AT, Style, Black Pearl. Suplimentar, am ales cam tot ce am crezut ca-mi prinde bine si din punct de vedere tehnic, dar si putin pentru "sufletelul" meu: navigatie, bord tip "Supervision" 4.2", Bluetooth , pilot automat, comenzi audio pe volan, Smart Parking Assist System, incluzand aici senzorii si camera spate, scaune incalzite, trapa panoramica, faruri Xenon, anvelope 235/55/R18, scut metalic fata.
Dupa 1000 km nu prea am multe sa povestesc. Masina se comporta foarte bine, consum mixt 7.9% (fiind luata imediat inainte de sarbatorile de Paste, primii 800 km au fost extraurban, restul in oras, adica in Bucuresti). Nu am resetat CB, exact atat imi arata de la plecarea din curtea dealerului pana in momentul de fata, condus cat de cat regulamentar. In interior mult mai silentioasa decat ma asteptam, anvelopele nu-mi creaza nici un disconfort, directie, stabilitate, nimic de reprosat. Alte detalii legate de interior, exterior, s-au expus pe larg in acest topic, nu are sens sa le repet si eu, iar multe din functii despre care s-a scris aici inca nu le-am incercat (ECO, pilot automat, apelare vocala. Oricum, pentru mine este o mare placere de condus aceasta masina. Va salut pe toti si voi mai reveni pe parcurs si cu alte impresii.
O seara frumoasa la toata lumea!
P.S. Dupa ce se opreste ploaia asta turbata, care zic astia ca va tine cateva zile, voi incerca sa pun si cateva poze.
2015 Sportage 2.0 AT DSL STYLE, Black Pearl, 184 CP

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Caralumba »

Bun venit <<Iuli>> si s-o stapanesti sanatos.
Acest post ar fi putut fi primul din jurnalul tau de bord......... #-o
Sa te bucuri de ea si sa n-ai parte de probleme. =D>
Fair day, be well !
Image

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by andytzu »

Welcome to the club, Iuli! ;)

Felicitari pentru achizitie si pentru alegere! Very smart choice! ;) Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de masina, merita din plin!

Poti sa ne spui si pretul de achizitie, in varianta aleasa de tine?

Iuli_007
Posts: 9
Joined: 16 Apr 2015, 22:33
Auto: Sportage 2.0 DSL, 4x4 AT

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Iuli_007 »

Multumesc mult de urarea de "bun venit" :D si cer scuze d-lui Musat ca ii "bulversez" topicul, voi deschide un jurnal de bord cand am ceva deosebit sa scriu in el, deocamdata nu am nici o noutate. Pretul nu difera prea mult de configurator, ceea ce am spus in descriere, plus geam electric cu siguranta (32 Euro), suspensii tip "HPD" (64 Euro), pachetul 5 (250 Euro), am mai luat scut metalic fata (168 Euro) si scut spate (198 Euro), in total a fost aproape 31000 euro, facut un mic discount si ramas 29300, rotunjit, bineinteles, deci m-am aflat sub "pragul psihologic" :) Legat de RCA, CASCO, am fost atent sa-mi asigure eventuale pagube de vandalism si cele in afara drumurilor publice [-o< Preturile nu cred ca mai conteaza, masina este pe firma, in leasing, se plateste un pic diferit ca pentru particular. In rest, va urez si eu la toti multi kilometri, fara evenimente nedorite si sanatate, bineinteles.
2015 Sportage 2.0 AT DSL STYLE, Black Pearl, 184 CP

User avatar
SoF
Posts: 56
Joined: 06 Feb 2013, 23:28
Auto: Sportage

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by SoF »

Felicitari. Vedem si noi niste fotografii cu scuturile?
[color=#000080][i]Sportage 2013, 2.0 DSL, 184 CP, AWD, 6MT, Black Pearl[/i][/color]

Iuli_007
Posts: 9
Joined: 16 Apr 2015, 22:33
Auto: Sportage 2.0 DSL, 4x4 AT

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by Iuli_007 »

Incerc in acest weekend sa fac niste poze, oricum eram dator :)
2015 Sportage 2.0 AT DSL STYLE, Black Pearl, 184 CP

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Achizitie Sportage 2.0 GDI AT

Post by cmusat2000 »

Salut Iuli007,

Nu-i nicio problema, nu-mi bulversezi cu nimic topicul, chiar ma bucur cand vad comunitatea Sportage-uruilor crescand. E o masina onesta, eu am versiunea pe benzina, pana acum in 4 luni, totul este ok, fara probleme, dar nici lucruri care sa te dea pe spate.

La cati mai multi km fara probleme si te asteptam cu poze.

Toate cele bune :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”