Informații achiziție Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Informații achiziție Sportage

Post by chinezu81 »

Marco, asta cu mamaliga in trafic e buna :):) sa stii ca in Bucuresti chiar mesteci mamaliga. Nu mai zic de vreo sarbatoare ca mesteci bine si mult :)

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Informații achiziție Sportage

Post by andytzu »

In calitate de nou posesor de Kia Sportage World Cup LE, 2.0 Diesel 184hp, cutie manuala, iti pot spune ca nu faci mare afacere cu cutia manuala in ceea ce priveste consumul. Eu am 400 de km la bord si un consum mediu de 9, rulat 60% Bucuresti si 40% afara.

Asa m-am gandit si eu initial, ca fiind vorba despre un model care consuma putin mai mult decat alte concurente din gama SUV compact/crossover, fac o afacere cu cutia manuala deoarece o sa am un consum cu 2-3 litri mai mic decat in cazul unui Sportage AT. Se dovedeste insa a fi fals. Se pare ca tehnologia noua a cutiilor automate face ca diferentele de consum intre cutie manuala si automata sa fie foarte mici, chiar insesizabile (circa 0,5 litri la suta).

Deci, daca ai bani pentru diferenta (nu e foarte mare daca o raportezi la costul masinii si preturile pe care le practica alte marci concurente pentru dotarea cu transmisie automata) si vrei confort, mergi pe AT. Si asta vine din partea unui posesor de Sportage cu MT. :)

Sa nu ma intelegi gresit! Cutia manuala se comporta foarte bine, e treptata foarte frumos si da un mic plus de putere/demaraj masinii. Nu stiu insa daca aceste argumente sunt suficiente in detrimentul "pregatirii mamaligii", asa cum spuneau alti colegi de forum mai sus. :) Mai ales daca circuli mult prin oras, atunci AT e de preferat.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Informații achiziție Sportage

Post by chinezu81 »

Diferenta dintre MT si AT la consum este teoretica si se aplica eventual la stiluri de condus identice. Daca unu baga talpa in MT, supratureaza motorul, etc. (condus sportiv cum se mai numeste) si unul merge normal cu un AT fara sa supratureze, etc. eu zic ca diferentele nu ar trebui sa fie prea mari. de aceea comparatia este relativa.

Alex1121
Posts: 30
Joined: 11 Jun 2014, 20:19
Auto: Kia Sportage

Re: Informații achiziție Sportage

Post by Alex1121 »

M-am decis-stiu ca e diferenta de user, dar postam de pe contul unui prieten. Am ales World Cup Manuala.

Am prezentat masina la Jurnal de Bord si foarte curand urmeaza un set de poze detaliate. In principiu am scris acolo primele impresii.

Deocamdata am doar 600 de km cu ea si consumul e singurul inconvenient, in conditiile in care conduc doar extern. Sper sa se lase dupa ce termin rodajul.

Am incercat sa fiu extrem de atent cu turele si cu ansamblul in general, a sarit doar de 2 ori pana acum spre 3500-3700 ture dar nu cred ca e un capat de tara.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Informații achiziție Sportage

Post by andytzu »

Acelasi lucru l-am constatat si eu, cu putina parere de rau. Consumul pe MT e foarte apropiat de cel pe AT, contrar unor pareri de pe aici pe care le-am luat de bune... :)

Asta este, sunt si alte avantaje la MT deci nu putem spune ca am facut o alegere proasta. Totusi, eu unul daca stiam ca e acelasi consum, luam AT... :)

Sa o stapanesti sanatos si sa ne bucuram de ele, sunt super-masini, eu sunt foarte incantat de noul meu Sportage!



Sent from my Samsung Galaxy S3 via Tapatalk 2

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Informații achiziție Sportage

Post by mongol »

Nu e deloc acelasi consum la manuala vs automata. Chinezu are peste 30000 km si vorbeste de un consum mediu de 9 urban plus extra urban!!!! Eu am strict pe bucuresti 9.1 consum pe mai multe sute de km de mers "suparat" (am schimbat placutele la 19500, erau metal). In afara, in rodaj am avut 5.8 bucuresti-orsova. Acum, pe dn plus autostrada, cu medii orare fff bune (bucuresti - sf georghe 2 h) nu depasesc 7.5.
Automata strict pe bucuresti nu scade sub 11. Era un coleg de forum care avea o gramada de optiuni gen trapa care avea strict pe buc 13!!!!! NU CONFUNDATI CONSUMUL MEDIU CU CEL URBAN!!! De exemplu eu am medie de 7.8 - 8 urban plus extraurban. Si la nici 20000 de km mai am maxim jumatate de carne pe cauciucurile fata!!!
Ca fapt divers am fost in drive test anul trecut pana sa-mi vina a mea pe traseul Mit Motors - Otopeni - fantana miorita - mit motors cu un sportage 2 dsl aut. Nu 184 doar 136. Consum : 12.8. Viteza n-a depasit 120, n-am stat la nici un semafor!!

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Informații achiziție Sportage

Post by mongol »

Acum am ajuns la mare. Timp: 2 h. Mers pe pilot la 120 cu unele depasiri la 150. 7 minute la taxare. Viteza medie: 117 km/h. Consum: 7.1. Ia vezi daca-ti iese la fel si cu automata.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Informații achiziție Sportage

Post by andytzu »

Mongol, uite aici:

http://www.edmunds.com/fuel-economy/fiv ... hifts.html


Sau aici:

8. Mit: Autovehiculele echipate cu cutie de viteza automata consuma mai mult.

Realitate: Adevarat si fals, primele masini echipate cu astfel de cutii consumau mai mult decat cele similare echipate cu cutii manuale, dar evolutia tehnologiei a eliminat acest dezavantaj si in acest moment consumul este acelasi la doua masini similare dar fiecare echipata cu alt tip de cutie de viteza.

- See more at: http://www.odat.ro/soferie-mit-sau-real ... P7fpX.dpuf



In alta ordine de idei, consumul mixt (60% urban, 40% extra) la Sportage-ul meu (184hp MT) este 9, exact cat la Chinezu. Si nu conduc deloc agresiv, schimb in 2500-3000 mereu, accelerez progresiv etc.

Kia da, intr-adevar, in datele tehnice, o diferenta de 1,2 litri la suta intre cele doua cutii in favoarea celei manuale insa parerea mea este ca la manuala s-a exagerat tragerea in jos a consumului (5,7 mixt, sa fim seriosi!). Mai mult, in UK de exemplu, au fost situatii in trecut in care Kia si Hyundai au recunoscut ca au estimat gresit consumul si ca cel real este ceva mai mare.

Concluzia este ca, in realitate, diferenta de consum intre cele doua cutii (MT si AT) este foarte mica (de ordinul 0.x la suta) si deci, insignifianta pentru o masina cu acest pret. Despre ce economie vorbim, de 100-200 euro pe an? Din nou, sa fim seriosi! :) A, daca vrem sa ne referim la alte avantaje ale cutiei manuale fata de AT-ul de generatie nu tocmai noua cu care vine dotat Sportage-ul, asta e altceva. Aici suntem pe aceeasi lungime de unda. :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Informații achiziție Sportage

Post by quelloo »

mai baieti mai... consumurile declarate sunt facute pe stand si clar n-o sa obtii la nici o masina consumul declarat in traficul din bucuresti... nu se poate (doar daca mergi super batraneste in sensul invers al traficului normal)

poate ca a avansat tehnologia f mult dar inca sunt mai grele masinile cu automata decat cele fara si numai asta le face mai gurmande.
cel mai probabil, daca au aceleasi etajari, si mergi la acceasi viteza pe autostrada pe pilot vei avea acelasi consum la amandoua. (dar nu cred ca au aceleasi etajari)
consumul mai mare vine, cred eu, la depasiri si la urcarea de pante unde in manuala tu alegi in ce viteza mergi/ramai pe cand la automata (chiar si in modul manual) doar pana la un punct poti controla ce face cutia.

Kia daca pacaleste, nu cred ca pacaleste asa discriminatoriu... (manuala vs automata)... probabil in seriile de teste efectuate pe stand ca sa le iasa consumul s-au facut niste depasiri si urcari in viteza care au determinat automata sa faca kickdown si deci sa tureze mai tare si sa afecteze consumul.

oricum: consumul la toate masinile e influentat de 50% talpa, 25%trafic/aglomeratie, 15% vant (Cx) si 10% restul bazaconiilor la gramada (tipurile de cauciucuri, aer conditionat, becuri, etc) - (numarul pasagerilor si cantitatea de bagaje influenteaza mult mai mult la benzina aspirat si as include asta tot la categoria "talpa")

concluzie, in functie de cum mergi cu fiecare masina in parte, poti sa scoti (in anumite conditii) si consumul declarat si dublul consumului declarat...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Informații achiziție Sportage

Post by mongol »

Andytzu, crede-ma ca studiilea alea se defera in special la cutiile cu dublu ambreaj de ultima generatie (dsg la vag sau pdk la porsche) care consuma poate mai putin decat o manuala in acelesi conditii. Cutiile cu convertizor clasic de cuplu la marcile de volum nu se incadreaza inca la aceste performante. Diferenetle sunt mici in general (cam 1 litru la consumul urban, la grupul hyundai cred ca vorbim de 1.5), dar compenseaza prin confortul net superior in utilizarea urbana. Asa ca daca folosesti mult masina in oras cred ca o automata este mult mai potrivita indiferent de marca. Referitor la consumul tau mediu reseteaza calculatorul si incearca sa faci un consum strict urban. Deasemenea nu prea are rost in oras sa schimbi la 3000 decat daca chiar te grabesti. Oricum vorbim de un consum real dupa 10000 de km, desi eu in primele cateva mii de km am avut un consum mediu sub 8.

crios339
Posts: 25
Joined: 17 Mar 2008, 15:38
Auto: Sportage 2014
Location: Galati

achiziție Sportage

Post by crios339 »

Salut
Am comandat acum cateva zile (08.08.2014) o Kia Sportage FL 2.0 GDI 6AT 4x4 style cu niste optiuni suplimentare. In contract termenul de livrare e de 60 zile. Intrebarile mele sunt:
1. Cine dintre voi a cumparat de curand o Kia Sportage si dupa cat timp de la comanda a primit-o ?
2. E posibila montarea pe ea a unei instalatii GPL ? Daca da, rog detalii.

Multumesc

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Informații achiziție Sportage

Post by mongol »

Exista un topic ceva mai jos, se numeste "ternen de livrare depasit". Sa speram ca nu o sa ajungi sa scrii si pe acolo :D . A mea a venit cu vreo 4 (patru) luni intarziere. Adica la 6 (sase) luni de la comanda. Sa speram ca la tine nu o sa fie cazul.

crios339
Posts: 25
Joined: 17 Mar 2008, 15:38
Auto: Sportage 2014
Location: Galati

Re: Informații achiziție Sportage

Post by crios339 »

Multumesc pentru raspuns, dar as prefera date exacte. Mesajele din topicul indicat sunt de acum 8 luni ! Intre timp poate s-a mai schimbat cate ceva.
2008-2014 KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver, GL-28-BAU ODO 60k
2014- Kia Sportage SL 2.0 GDI AWD 6AT, Style, GL-09-YPN ODO 45K

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Informații achiziție Sportage

Post by andytzu »

Eu am achizitionat de curand o Kia Sportage World Cup Ltd Edition. Am dat comanda la sfarsitul lui Aprilie si a venit la sfarsitul lui Iunie. Deci 2 luni. La acest moment se respecta termenele de livrare, nu mai sunt probleme.

Totusi, modelul comandat de tine (2.0 benzina) e mai putin fabricat pentru Europa, se poate sa dureze putin mai mult...

GPL e o mare prostie... Iti iei masina noua de +20k Euro, pe benzina, iar apoi montezi pe ea GPL?! Uita aceasta chestiune!

Post Reply

Return to “Generalităţi”