Informații achiziție Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Informații achiziție Sportage

Post by alexx »

Salut
Ma gandesc serios la o achiziție cat mai curand a unui model Sportage si as dori sa va cer sfatul.
Motorizarea strict 2.0 184 cp
1. Nu stiu ce sa aleg intre transmisia AT sau MT. Am mers de 2 ori cu automata si am ramas cu impresia ca exista un lag destul de mare+faptul ca am impresia ca limiteaza foarte mult mototrul. Ma gandesc ca pe mt ar fi mai nervoasa masina...
De asemenea, ma da inapoi consumul cu aproximativ 2 litri mai mare. In final este costul de achiziție cu 1000 euro mai mult. Opinii?

2. Am oportunitatea de a alege intre piele full si jante pe 18 vs piele partiala + jante 17 la aceeasi bani.
Intrebari: cum rezista pielea full in timp?
Ofera jantele pe 18 o stabilitate mai buna care sa merite costurile ulterioare mai mari cu anvelopele?
3. As dori un model cu trapa, dar in cazul unei configurații noi pierd discount ul.
Intrebare: merita trapa? E utila sau strict fita? Exista probleme potentiale in cazul ei?
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Informații achiziție Sportage

Post by quelloo »

Salut,

la dilema cu MT vs AT ai enumerat 3 dezavantaje ale AT deci cred ca si tu stii ca-ti iei manuala :)

la faza cu pielea si jantele, jantele mai mari le-as lua imediat dar piele full as lua doar daca e perforata sau scaunele sunt si ventilate (nu cred ca e cazul) - asta din cauza verii si caldurii :(

la trapa, daca zici ca pierzi discountul... plus ca ea si costa ceva euroi...
e frumos cu trapa, doar sa te gandesti cat ai da in plus daca o pui si cat ar merita pentru tine. La probleme nu cred ca se mai pune cazul la masinile astea noi.

bafta la achizitie!
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Tu decizi daca merita confortul in defavoarea unor dotari de care beneficiezi. Am mers si eu cu at de la kia. Si asa este limiteaza mult de tot motorul...

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Informații achiziție Sportage

Post by crinamatei »

alexx wrote: 2. Am oportunitatea de a alege intre piele full si jante pe 18 vs piele partiala + jante 17 la aceeasi bani.
Intrebari: cum rezista pielea full in timp?
tapiteria de piele e ok doar daca ai si ventilatie in scaune altfel discomfortul pe vreme calduroasa e mai mare decat la cele de panza. Iarna trebuie sa ai si incalzire in scaune. Iar pentru cei din spate discomfortul e si mai mare pentru ca nu au nici incalzire nici ventilatie.

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: Informații achiziție Sportage

Post by gteisan »

Din cate am citit, trapa are vreo 80 de kg si contribuie la un consum mai ridicat respectiv o nervozitate putin mai scazuta a masinii.
Jantele de 18 arata super. Personal am jantele de 17 vara cu care masina mi se pare mai rigida decat cu jantele de 16 cu anvelope de iarna.
Sunt de acord cu cei care au scris inaintea mea referitor la full piele.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Informații achiziție Sportage

Post by chinezu81 »

Parerea mea :)

1. Am motorul de care zici tu AT. In afara de lag-ul de turbina, nu mi se pare ca AT-ul ar avea alt lag. In plus e foarte confortabil in oras si de ce nu si la drum lung. In depasiri absolut nicio problema. daca simti ca nu ai putere in depasire, baga manual si retrogradeaza o treapta. Nu mi s-a intamplat decat o data sa am nevoie de manevra asta. In schimb consuma mai mult. Poate 2 l in plus e aproape de adevar. Deci ce alegi: confort/ consum?

2. Nu inteleg unde e cioaca? Oferta mi s-ar parea invers: piele partiala + 18 sau piele full si 17. Te sfatuiesc insa sa mergi pe jante de 17 pentru un simplu motiv: drumurile din Romania; pe 17 se amortizeaza mai bine:) nu mai vorbesc de jantele pe 16 pe care te sfatuiesc sa le iei pentru iarna. Aici eu am ales categoric 17, plus ca sunt mai ieftine cauciucurile pe 17 :)

3. Nu recomand trapa. Nu as alege nici daca ar da-o gratis. Gandeste-te cum e iarna cand trebuie sa dai zapada de pe plafon. Plus ca nu m-as simti in siguranta cu geam deasupra, mai bine tabla :)

Oricum decizia de a cumpara un Sportage e buna per ansamblu, astea mi se par detalii....

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informații achiziție Sportage

Post by alexx »

Revin pentru ca acum am mai multe informatii.

1. In principiu merg pe manuala: consum mai redus, lipsa lag-ului si pretul mai mic.

2. Exista 2 oferte la acelasi pret, insa una e mai dotata: jante pe 18, piele integrala, volan incalzit, lampi spate pe led, fleex steer si senzori parcare spate+fata. Bine, pielea si jantele nu stiu daca sunt avantaj real.

Inca o oferta ar fi un pachet de jante de tabla pe 16 + anvelope Falken 215/65/r16 la 3500 ron de la 4500, care nu ma incanta deocamdata deloc.

Orice alt sfat, opinie pe ultima suta de metri sunt binevenite
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Informații achiziție Sportage

Post by quelloo »

prima varianta cu jante pe 18, volan incalzit etc etc dar sa fie semipiele cat te-ar costa? (desi teoretic ar trebui sa fie mai putin ca varianta originala) ca asta ar fi ideal
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informații achiziție Sportage

Post by alexx »

Sunt configurate deja. . . nu am posibilitatea de a alege optiunile.
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

User avatar
SoF
Posts: 56
Joined: 06 Feb 2013, 23:28
Auto: Sportage

Re: Informații achiziție Sportage

Post by SoF »

E o placere motorul de 184 CP, nu sunt probleme cu cutia manuala, jantele de 18" arata foarte bine (eu nu am chiar ultimul model), asa ca iti doresc inspiratie si satisfactie!
[color=#000080][i]Sportage 2013, 2.0 DSL, 184 CP, AWD, 6MT, Black Pearl[/i][/color]

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informații achiziție Sportage

Post by alexx »

Multumesc pentru sfaturi.

Nu gasesc informatii despre sistemul audio Infinity.

Ce imi puteti spune despre el? A fost echipat si modelul ante-facelift cu el? Avem colegi cu el?

Dealerul spune ca se schimba toate boxele cand se opteaza pentru acest sistem + amplificator extern si subwoofer-dar pe radio nu am reusit sa mi dau seama prea bine cum se aude...
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Informații achiziție Sportage

Post by panzer »

Sistemul audio Infinity l-am ascultat eu pe un i40. Eu sunt chiar foarte exigent cu muzica in masina si mi-a placut.
Banuiala mea este ca au aceleasi componente, difera doar acustica masinii. La i40 au avut loc si au pus wooferul central. La Sportage este in portbagaj in lateral in dreapta. Sistemul Infinity nu mai are nimic in comun cu cel standard care este Blaupunkt.

Apropo: sistemul audio premium vine si cu navigatie?

Exista un neajuns la aceste sisteme premium: fi atent sa fie acoperite de garantie 7 ani pt ca altfel nu pot fi inlocuite, upgradate, etc, decat scotandu-l cu totul caz in care pierzi: telefonia bluetooth, comenzile de pe volan, navigatia... Sunt atat de integrate incat nu poti schimba nimic la ele.
Cel mai des se duce head-unit-ul, partea de CD player.

Banuiesc ca te-ai decis pana in prezent: eu insa as merge pe cea mai dotata la aceeasi bani. Manuala evident.

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Re: Informații achiziție Sportage

Post by marco »

as cumpara cutia automata cu ochii inchisi. plusul de comfort este urias.

am si alte scopuri in viata decat sa mestec mamaliga in trafic :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Informații achiziție Sportage

Post by quelloo »

da, dar unora le mai place sa si conduca :p
plus ca diferenta de consum nu e de neglijat.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Informații achiziție Sportage

Post by chinezu81 »

Depinde, si mie imi place sa conduc, insa am avut si AT-uri si MT-uri, acum am AT, dar am la munca MT daca vreau sa conduc. La mine conduce si nevasta-mea si mi-a multumit pentru alegere :). Asta a fost un motiv pentru care am luat AT. Alt motiv este ca merg zilnic cu masina in Bucuresti, adica cel mai mult merg in Bucuresti si e mega confortabil zic. In ceea ce priveste consumul, este asumat, insa doar ca o parere personala, daca ma uitam la consum imi luam skoda octavia nu SUV :). Eu zic ca la o medie de 9, cu multi KM facuti in Bucuresti, inca e bine si sunt multumit.

Post Reply

Return to “Generalităţi”