Impresie 1.7

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Vially
Posts: 4
Joined: 23 Aug 2013, 06:52
Auto: B73fdg

Impresie 1.7

Post by Vially »

Salut baieti. Va tot "spionez" pe aici de ceva vreme, si ma bucur ca avem comunitate deschisa de "kia-isti", eu vin de pe o masina din grupul VAG si imi aduc aminte cu placere de intalnirile si excursiile la care participam cand eram activ pe vwforum (unde am fost si moderator).

Acestea fiind zise, am o dilema privind motorul de pe Sportage-ul pe care as vrea sa il iau, si anume nu stiu cat de bine "trage" motorul de 1.7 masinuta asta. As putea sa iau si una de 2.0, insa nu ma prea incanta pentru ca nu cred ca voi folosi vreodata modul 4x4, masina fiind folosita cu precadere in oras, si nu stiu daca merita taxele si consumul in plus. Intrebarea mea era, cum vi se pare fata de masinile diesel pe care le-ati mai avut, e ok in depasiri, te simti limitat pe autostrada de cei 115cp... etc? Eventual ar fi cineva dispus sa ma ia la o tura cu o astfel de motorizare pentru cateva minute (ca pasager), in asa fel incat sa imi dau si eu seama daca e ok pentru mine sau nu? (Ma deplasez eu la locul dorit de detinator, bineinteles).

Multumesc!

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: Impresie 1.7

Post by gteisan »

Motorul trage aproape identic ca cel de 2,0 l automata de 136 cp. Cel putin , asa le-am perceput eu. Eu am luat-o fara s-o conduc. Test-drive-ul l-am facut pe automata de mai sus.
Depasirile se fac decent, nu te astepta sa depasesti in forta ca si cu un audi 2,0 l 140 cp, dar reprizele sunt decente de la 2000 turatii in sus. Pe autostrada n-ai cum sa te simti limitat pentru ca nu-ti trebuie depasiri in forta iar 173 de km/h sunt suficienti (cel putin pentru mine sunt arhisuficienti).
Consumul e foarte bun dupa parerea mea (5,6-5,7l/100km mixt). De luat la o tura nu pot sa promit nimic pentru ca am un program foarte incarcat.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Impresie 1.7

Post by nedan »

Masina nu e submotorizata deloc. Si mie imi era teama, dar dupa un drive test la MIT am facut comanda si e mai mult decat OK.
Ai incearcat la dealer un drive test?
Daca nu gasesti masini acolo te pot ajuta eu, dar nu saptamana asta, ca masina e la nevasta.
Sportage III 1.7DSL 2011

Vially
Posts: 4
Joined: 23 Aug 2013, 06:52
Auto: B73fdg

Re: Impresie 1.7

Post by Vially »

Salut, si multumesc pentru reply-uri. Am gresit mai sus, limitat pe autostrada nu prea ai cum sa te simti, ci pe drumurile noastre cu cate o banda unde stai in spatele unui tir care merge cu 60-70, si trebuie sa-l depasesti. Mai mult aici cred ca se simtea limitarea de care cred ca ar trebui sa fiu constient. Legat de test drive, eu am intrebat la mit motors in Baneasa, si e disponibila doar o masina de test drive cu motor 2.0 automat. Ori de la asta pana la 1.7 si cutie manuala cred ca e cale lunga... Nici test drive-ul nu poate fi foarte lung, au zis ca nu mai mult de o ora, si eu as fi vrut masina pentru un wekend, la cati bani dau pe ea. Nu inteleg de ce e asa o problema la Kia sa lasi o masina pentru un weekend unui potential client, eventual cu o garantie substantiala, sau ceva asemanator, cand la Ford sau Honda s-au oferit ei sa imi dea masina o zi-doua, ca sa vedem daca ne place.

In fine, sa vedem ce mai spun si ceilalti colegi, si sa vad daca ma lipesc de o tura cu cineva, eu am avut un motor foarte subnutrit pe masinuta anterioara si am ramas cu "frica"...

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Impresie 1.7

Post by nedan »

Incearca si la IMG, eu de aici am luat masina, cu drive test la MIT, si ultima data am vazut ca aveau 2 in showroom.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Impresie 1.7

Post by chinezu81 »

Vially wrote:Salut, si multumesc pentru reply-uri. Am gresit mai sus, limitat pe autostrada nu prea ai cum sa te simti, ci pe drumurile noastre cu cate o banda unde stai in spatele unui tir care merge cu 60-70, si trebuie sa-l depasesti. Mai mult aici cred ca se simtea limitarea de care cred ca ar trebui sa fiu constient. Legat de test drive, eu am intrebat la mit motors in Baneasa, si e disponibila doar o masina de test drive cu motor 2.0 automat. Ori de la asta pana la 1.7 si cutie manuala cred ca e cale lunga... Nici test drive-ul nu poate fi foarte lung, au zis ca nu mai mult de o ora, si eu as fi vrut masina pentru un wekend, la cati bani dau pe ea. Nu inteleg de ce e asa o problema la Kia sa lasi o masina pentru un weekend unui potential client, eventual cu o garantie substantiala, sau ceva asemanator, cand la Ford sau Honda s-au oferit ei sa imi dea masina o zi-doua, ca sa vedem daca ne place.

In fine, sa vedem ce mai spun si ceilalti colegi, si sa vad daca ma lipesc de o tura cu cineva, eu am avut un motor foarte subnutrit pe masinuta anterioara si am ramas cu "frica"...
Si eu am avut aceeasi problema. Test drive se putea doar cu 2.0 136 cp. Intamplator eu vroiam varianta de 184 cp, deci nu am putut sa o testez. E chiar o problema ca iei o masina cu ochii inchisi, noroc ca nu m-a dezamagit :)

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Impresie 1.7

Post by chinezu81 »

Daca poti sa iei si varianta de 2.0 AWD (adica daca ai buget ma refer) ia-o!!! Acum nu simti nevoia, dar stai sa vezi cand vine iarna, ninge si o sa inceapa sleaurile si derapajele. Sa vezi atunci cum o sa zici ca ai nevoie de toate cele 4 roti. Daca tu traiesti intr-un oras unde se da zapada de pe strazi si strazile sunt luna tot timpul anului, intr-adevar nu ai nevoie de ea :)

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: Impresie 1.7

Post by muaddib »

1.7 MT 4x2 trage exact ca un 2.0 AT 4x4 (varianta de 134 cp). Asta datorita pierderilor din transmisie si a celor datorate din diferenta de greutate. Daca ai facut un testdrive cu un 2.0DSL 4x4 AT, ti-ai facut ideea corecta.

Alta solutie, pe care am mai recomandat-o aici, fa un testdrive cu un ix35 echivalent. Daca o KIA in configuratia dorita este aproape imposibil de gasit pe stoc, mai ales pt. testdrive, la Hyunday situatia e cu totul alta; gasesti in stoc orice configuratie doresti. Si cum singurele diferente dintre cele 2 (Sportage si Ix35) sunt sistemul de 4x4 (care oricum nu te intereseaza) si ... designul, iti poti satisface curiozitatea.

Si inca ceva: CP-ii mai multi iti dau viteza maxima mai ridicata (sau, mai bine zis, o capabilitate mai serioasa de a te "lupta" cu rezistenta aerului de la vitezele ridicate), iar cuplul iti da reprizele / acceleratia. Deci cei 115CP sunt mai putin relevanti... :)

PS - Si mie imi plac comunitatile online creeate din pasiuni comune! Sunt membru si pe vwforum si pe altele. Am fost si eu moderator 6 ani pe bmwclub.ro, mi-am facut o gramada de prieteni; incet-incet o sa ne facem si aici, mai ales ca masinutele astea devin din ce in ce mai bune... :)
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

User avatar
nick58
Posts: 11
Joined: 07 Aug 2012, 19:32
Auto: BMW- E46
Location: Bucuresti

Re: Impresie 1.7

Post by nick58 »

muaddib wrote:1.7 MT 4x2 trage exact ca un 2.0 AT 4x4 (varianta de 134 cp). Asta datorita pierderilor din transmisie si a celor datorate din diferenta de greutate. Daca ai facut un testdrive cu un 2.0DSL 4x4 AT, ti-ai facut ideea corecta.

Alta solutie, pe care am mai recomandat-o aici, fa un testdrive cu un ix35 echivalent. Daca o KIA in configuratia dorita este aproape imposibil de gasit pe stoc, mai ales pt. testdrive, la Hyunday situatia e cu totul alta; gasesti in stoc orice configuratie doresti. Si cum singurele diferente dintre cele 2 (Sportage si Ix35) sunt sistemul de 4x4 (care oricum nu te intereseaza) si ... designul, iti poti satisface curiozitatea.

Si inca ceva: CP-ii mai multi iti dau viteza maxima mai ridicata (sau, mai bine zis, o capabilitate mai serioasa de a te "lupta" cu rezistenta aerului de la vitezele ridicate), iar cuplul iti da reprizele / acceleratia. Deci cei 115CP sunt mai putin relevanti... :)

PS - Si mie imi plac comunitatile online creeate din pasiuni comune! Sunt membru si pe vwforum si pe altele. Am fost si eu moderator 6 ani pe bmwclub.ro, mi-am facut o gramada de prieteni; incet-incet o sa ne facem si aici, mai ales ca masinutele astea devin din ce in ce mai bune... :)
+1 :P

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Impresie 1.7

Post by 2xwhite »

#-o Eu nu sunt multumit de cum trage motorul de 1,7. Sunt convins ca nu are 115 cp. Viteza maxima pe care am prins-o a fost de 167 km/h si deja inainte de 160 km/h se chinuia. Ceed'ul zbarnaie pe langa asta. Cu Ceed'ul nu a fost nevoie niciodata sa ajung acceleratia la fund in depasiri, pe cand Sportage-ul simt ca nu are suficienta putere indiferent de treapta de viteza in care efectuez depasirile. Este deranjant mai lenta decat Ceed'ul si consuma si mai mult.
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

E si ceva mai mare si mai grea.... Decat ceed-ul...

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Impresie 1.7

Post by 2xwhite »

E adevarat ca are cu vreo 200 kg mai mult, dar cu Ceed-ul mergeam 4 persoane cu portbagajul plin si se misca mult mai bine decat Sportage-ul cu 2 persoane si 2 trollere in portbagaj. Mie mi se pare mult prea mare lipsa de putere, la viteza mare, la Sportage. Precis este oprita din soft sa ajunga la puterea ei reala pentru a se incadra in euro 5 (banuiesc). La deal mi se pare OK, urc rampele chiar si cu a 6-a, nu am de ce sa ma plang, dar la drum drept, daca bag piciorul in ea, e diferenta mare fata de Ceed,
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Impresie 1.7

Post by Nesta3 »

O remapare la niste baieti profesionisti si se schimba treaba.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Impresie 1.7

Post by 2xwhite »

[-X O am doar de 5 luni, probabil se pierde garantia, nu se merita, nu merg chiar atat de des cu 160 la ora. Dar e frustrant, in talon sa scrie ca are 115 cp si sa nu poti sa te folosesti de ei cand ai nevoie, chef, etc.
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Impresie 1.7

Post by quelloo »

pai 115 cai pe caroserie de SUV cu greutate si aerodinamica specifica...
sa zic doar ca si pe proceed 140 de cai mi se pareau prea putin dupa primul an :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”